info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Evreleri Nelerdir?

Tüp Bebek Evreleri Nelerdir?
tüp bebek evreleri Tüp bebek evreleri her kaynakta farklı sayıda verilebilir. Bunun sebebi aşamaların tek bir maddede ya da iki maddede incelenmesi kaynaklıdır. Her tüp bebek merkezinde uygulanan tüp bebek evreleri standarttır. Bu sebeple de çiftlerin kafa karışıklığı yaşamaması için, bu evrelerin her merkezde aynı olduğunu bilmesinde fayda vardır. Tüp bebek evreleri 5 aşamadan oluşur. Bunlar:
  1. Çiftin kısırlık sorunun belirlenmesi ve buna uygun tedavi yönteminin planlanması,
  2. Kadının yumurtalıklarının uyarılması,
  3. Uyarılan yumurtaların toplanması ve baba adayından sperm örneği alınması,
  4. Alınan üreme hücrelerinin döllendirilmesi,
  5. Döllenen yumurtanın anne adayının rahmine transfer edilmesi, Embriyo transferi.
Bu beş aşamadan sonra ise tüp bebekte gebelik testi yapılmaktadır. Embriyo transferinden 12 gün sonra tüp bebek tedavisinde gebelik testi yapılarak tedavinin başarılı olup olmadığı öğrenilir. tüp bebek evreleri nelerdir

1. Çiftin kısırlık sorunun belirlenmesi ve buna uygun tedavi yönteminin planlanması:

Çifte en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için kısırlık sorunlarının doğru şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için çiftin tıbbi öyküsü araştırılır ve buna uygun tedavi yöntemleri seçilir. Erkek ve kadın eş zamanlı olarak değerlendirilir. Baba adayına sperm analizi yapılır, gerekli durumlarda ürolojik muayeneye başvurulur. Anne adayının yumurtalıkları, rahmi, hormonal durumu ve diğer etkenleri araştırılır. Tedavinin başlayacağı gün belirlenir.

2. Kadının yumurtalıklarının uyarılması:

Kadınlar her adet döneminde bir adet yumurta üretmektedir. Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını arttırmak için ise birden fazla üretimi sağlanmalıdır. Bu amaçla da anne adayına çeşitli ilaçlar uygulanır ve yumurtalıklar uyarılır. Bu aşama yaklaşık olarak 15 günde tamamlanır. Sık sık merkeze gidilip kontrollerin yapılması gerekmektedir. Kontroller sırasında yumurtaların yeterli olgunluğa ulaştığı tespit edilirse, çatlatma iğnesi yapılır ve bu iğnenin yapılmasından 36 saat sonra yumurta toplama aşamasına geçilir.

3. Uyarılan yumurtaların toplanması ve baba adayından sperm örneği alınması:

Uyarılan yumurtalar 20 dakikada tamamlanan yumurta toplama işlemi ile toplanır. Bu işlem, anestezi altında uygulanır. Bu sayede anne adayı herhangi bir acı ya da ağrı duymaz. İşlemden sonra birkaç saat merkezde dinlendirilen anne adayı evine gidebilir. Bu aşama ile eş zamanlı olarak baba adayından sperm örneği alınır. Alınan üreme hücreleri laboratuar ortamına götürülür.

4. Alınan üreme hücrelerinin döllendirilmesi:

Alınan üreme hücreleri laboratuar ortamında döllendirilir. Döllenme sonucunda embriyo oluşturulur. Oluşan embriyolar anne adayının rahmine transfer için hazırlanır ve en kaliteli embriyolar belirlenir.

5. Döllenen yumurtanın anne adayının rahmine transfer edilmesi, Embriyo transferi:

Döllenmiş olan yumurta yani embriyo, 5 dakika kadar süren kısa bir işlemle anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Transfer oldukça basit şekilde yapılır. Anne adayına herhangi bir anestezi yöntemi uygulanmaz. Transferden sonra anne adayı merkezde birkaç saat dinlendirilir ve daha sonra evine gidebilir. Embriyo transferden 12 gün sonra ise gebelik testi yapılır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler