info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Belirtileri Nelerdir?

Tüp Bebek Belirtileri Nelerdir?
tüp bebek belirtileri Birçok kez hamile kalma yeteneği hormonal, düşük sperm sayımı veya hatta stresten etkilenerek eksilebilir. Bu sebeple de çiftler, çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyar. Tüp bebek tedavisinin uygulanmasından 12 gün sonra ise gebelik testi yapılır. Tüp bebek belirtileri bu sebeple de çiftler tarafından merak edilir. IVF yüksek bir başarı oranına sahip bir alternatiftir. Basitçe ifade etmek gerekirse, yumurta vücudun dışındaki sperm ile döllenir ve rahim içine sokulur. Yumurtayı implante ettikten sonra IVF gebelik semptomlarının ortaya çıkması için muhtemelen hayatının en uzun iki haftasını beklemek gerekir.

Erken tüp bebek belirtileri

Gecikmiş adet dönemi:

Gebe kadınlar her zaman dönemlerini kaçırmazlar, doğal bir anlayışla daha sık görülürken mutlak değildir. IVF hastalarında, implanttan yaklaşık iki hafta sonra sıklıkla lekelenme veya düzensizlik görülür. Embriyo, uterusa giren kramp ve kanamalara neden olur. Bunun gibi belirtiler hamilelik gösterebilir, ancak başarının bir kanıtı değildir.

Göğüslerde değişim

Meme değişikliği IVF gebelik belirtilerinden biri olabilir. Göğsünüzdeki değişiklikler normal boyuttaki sutyeninizde dolgunluk duygusu veya rahatsızlık duygusundan farklılık gösterebilir veya dokundurmaya çok önemlidir. Emzik çevresindeki izler tipik olarak kararır ve memeler uyarılara daha duyarlı hale gelir.

Baş ağrısı

Baş dönmesine neden olan hormonların artması, ya menstrüasyona hazırlanmaya başlamış ya da hormon tedavisi almışsınızdır ve IVF'niz verimlidir.

Yorgunluk

Bu, vücudunuz sizi yeni bir yaşam beslemek için hazırlamaktadır bir işareti.

Mide bulantısı

Mide bulantısı, gebelik IVF olup olmamasına bakılmaksızın pozitif bir gebelikle karakterizedir. Bu hafif olabilir ve çok uzun süren ve kusma ile tamamlandığında hızlı bir şekilde geçebilir veya şiddete dönüşebilir.

Sık idrara çıkma ve aşırı susama

Sık idrara çıkma ve aşırı susama tüp bebek belirtileri olabilir. İçinizde büyüyen bir bebeğiniz olduğunda ekstra sıvı hacmini idare etmek için metabolik hızınız artar. Bu oran yükseldiğinde, böbrekler kanınızdan daha fazla israfı filtreliyor. Bu, atılan idrar sıklığını ve miktarını arttırır ve idrarda koku çok daha güçlüdür.

Daha yüksek vücut ısısı

Bazal vücut sıcaklığı genellikle IVF'den sonra izlenir. Bu sizi ilgilendiriyorsa, belirli talimatlar için doktorunuza danışın.

Fazla tükürük salgılamak

Ptyalism veya aşırı tükürük salgılanması, dalgalanan hormonlara ve mide bulantısına doğrudan tepkidir.

Kramplar

Yukarıda belirtildiği gibi embriyonun gömülmesi kramplara neden olabilir.

Kanama veya lekelenme

Hormon tedavisi ve hamilelik düzensiz ancak beklenen lekelenme veya kanamaya neden olabilir.

Değişen ruh halleri

Ruh halleri sadece muhtemelen tüm gebeliğin en sık semptomlarından biri olan tüp bebek belirtileri ya da semptomlarından biri değildir. Hormonal dalgalanmalar sizin durumunuzu kontrol altına alır ve kontrol edilmesi zor olabilir. Duygudurum salıncakları evliliğinizde ve ailenizde büyük bir uyumsuzluğa neden olabilir. Bunları önceden tahmin etmek için bilgilendirilmekle birlikte, başa çıkmayı kolaylaştırmaz. En ufak şeyler normalde tepki vermediğiniz zaman bir karmakarışıklık oluşturabilir. Umutsuzluğa kapılmayın, kontrol edilemeyen duyguları dengelemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Tüp bebek tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak:

Eşinizle konuşun ve IVF prosedürü hakkında neleri bilmek istediğinizi doktorunuza bildirin. Duygularınızı birbirinize açık tutmak, duygusal değişiklikleri yönetmenin en iyi yöntemlerinden biridir. İster saf heyecan isterse tamamen kaygılarınızdan veya duygularınızı dile getiren bir karışım olsun, yalnızca ikinizin paylaşabileceği bir şey olacaktır. Negatif sonuçlar, bazıları için duygusal olarak yıkıcıdır. İstenmeyen bir sonuca en iyi nasıl cevap vereceğinizi biliyorsanız, eşinizin ipuçlarını verin. Yalnız kalmak mı istiyorsunuz, yoksa ailenizle mi?

Tüp bebek belirtilerini beklerken sakin olun

Bir günlük gezi yapın, huzurlu bir yerde yürüyün. Her gün iyi hissetmenin bir yolunu bulun. Belki de bu bir kitap okumak veya yemek pişirmemek demektir. Olumlu Olun

Sakin Olmaya ve Olumlu Olmaya Çalışın

Kendinizi kaygı uyandıran anlarından vazgeçmeyi öğrenin; meditasyon, derin nefes alma veya sessiz anlar alabilir. Olumlu düşünün. Embriyo transferinden 12 gün sonra tüp bebek belirtileri olsa da olmasa da gebelik sonuçlarını öğreneceksiniz.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler