info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tiroid Hormonları Gebe Kalmayı Engeller mi?

Tiroid Hormonları Gebe Kalmayı Engeller mi?
tiroid hormonları gebe kalmayı engeller mi Tiroid hastalığı tiroid bezini etkileyen bir hastalıktır. Bazen vücut çok fazla veya çok az tiroit hormonu üretir. Tiroid hormonları, vücudun enerji kullandığı şekilde metabolizmayı düzenler ve vücudun hemen her organını etkiler. Çok fazla tiroit hormonuna hipertiroidi denir ve vücut fonksiyonlarının çoğunun hızlanmasına neden olabilir. Çok küçük tiroit hormonuna hipotiroidizm denir ve vücut fonksiyonlarının çoğunun yavaşlamasına neden olabilir. Tiroid hormonu hamilelikte hem sağlıklı bir bebeğin gelişiminde hem de annenin sağlığını korumada kritik bir rol oynamaktadır. Tiroid problemi olan kadınlar, hamileliğin tiroid üzerindeki etkisini öğrenerek, tiroid fonksiyon testleri üzerinde güncel tutarak ve gerekli ilaçları alarak, sağlıklı bir hamileliğe sahip olabilir ve fetüslerinin sağlığını koruyabilir.Tiroid hormonları, fetal ve yenidoğan beyninin gelişimi için, ayrıca gebelik ve fetal büyümenin diğer birçok yönü için kritik öneme sahiptir. Hem annede hem de fetusta hipotiroidizm fetal hastalığa neden olur; İnsanlarda zihinsel gerilik oranı yüksektir.

Tiroid nedir?

Tiroid, 1 cm’den daha küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Boynun önü, gırtlak ya da ses tellerinin altında yer alır; nefes borusunun iki tarafında birer tane olmak üzere iki tanebulunur. Tiroid, endokrin sistemi oluşturan bezlerden biridir. Endokrin sistem bezleri kan dolaşımına hormonlar üretir, depolar ve serbest bırakır. Hormonlar vücuttan geçer ve vücut hücrelerinin aktivitesini yönlendirir. Tiroid bezi iki tiroid hormonu, triiodotironin (T3) ve tiroksin (T4) yapar. T3 aktif hormondur ve T4'den yapılır. Tiroid hormonları, metabolizma, beyin gelişimi, solunum, kalp ve sinir sistemi fonksiyonları, vücut ısısı, kas kuvveti, cilt kuruluğu, menstrüel sikluslar, kilo ve kolesterol seviyelerini etkiler. Tiroid hormonu üretimi beynin hipofiz bezi tarafından üretilen tiroid uyarıcı hormon (TSH) ile düzenlenir. Kandaki tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, hipofiz daha fazla TSH salgılar. Tiroid hormonu seviyeleri yüksek olduğunda, hipofiz TSH üretimini azaltarak tepki verir. tiroid hormonları ve kısırlık

Tiroid ve kısırlık

Tiroidinizin doğurganlığınızı etkilediğinden endişe duyuyor musunuz? Gebe kalmadan önce tiroid problemlerini çözmek sandığınızdan daha önemlidir! Tiroid doğurganlık için önemli bir bezdir. Hormonal dengesizlik tiroid problemleri için tetikleyici olabilir. Tiroid sorunlarımızın doğurganlığınızı etkileyebilecek farklı yollarını öğrenmeye başlamadan önce, tiroidin nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Tiroid küçük bir kelebek şeklinde bezdir. Boynun alt kısmındaki larinkinin hemen altında bulunur. Tiroid bezinin amacı, tükettiğimiz gıdalardan iyot almak ve bunları tiroid hormonlarına dönüştürmektir: tiroksin (T4) ve triiodotironin (T3). Tiroid hücreleri, vücutta iyotu emebilen tek hücredir. Tiroid, T4 ve T3'ü oluşturmak için iyot ve amino asit tirozini birleştirir. T4 ve T3, kan dolaşımına bırakıldıktan sonra metabolizmamızı kontrol eder. Tiroid vücudun doğru büyümesi, gelişimi ve onarımından da sorumludur. Merkezi sinir sisteminin gelişimi için son derece önemlidir. Vücudumuzdaki her bir hücrenin metabolizması tiroid hormonlarına bağımlıdır. Tiroid yaklaşık% 80 T4 ve% 20 T3 üretir, ancak T3, T4'ün dört katına sahiptir. Tiroid, hipofiz bezi tarafından kontrol edilir. Hipotalamus hipofiz bezi tarafından kontrol edilir. Tiroid hormonları çok düşük düştüğünde, hipofiz bezi Tiroid Uyarılma Hormonunu (TSH) serbest bırakır. TSH'nin salınması tiroidini daha fazla T3 ve T4'ü serbest bırakmaya teşvik eder. T3 ve T4'ün sağlıklı düzenleyici salınımı, TSH salınımını azaltmak için hipofiz sinyalini verir. Hipotalamus, hipofiz bezini, TSH salgılayan hormonu (TRH) serbest bırakarak TSH'yi serbest bırakmaya teşvik eder.

Hipertiroidi

Tiroid bezinde aşırı aktif doku, tiroid hormonlarının aşırı üretilmesine neden olur. Bu, çoğunlukla tiroit adı verilen tiroid iltihabından kaynaklanır. Buna çeşitli nedenlerden dolayı yol açabilir ve Hashimoto tiroiditine yol açabilir.

Doğurganlık Belirtileri ve Hipertiroidi Belirtileri kadınlar için:

  • Libido kaybı
  • Amenorya (adet görmemek)
  • Postpartum tiroidit, doğumdan sonraki ilk yıl içinde kadınların% 7'sinde görülür

Doğurganlık Belirtileri ve Hipertiroidi Belirtileri Erkekler için:

  • Erkek meme bezlerinin anormal genişlemesi
  • Libido kaybı
  • Hipotiroidizm
Bu, tiroidin yeterli miktarda tiroid hormonu üretmediği zamandır. Bu genellikle iyot eksikliğinde olur. Hipotiroidizm, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. tiroid-hormonlari-ve-gebelik

Hamilelik normal olarak tiroid fonksiyonunu nasıl etkiler?

İki gebelikle ilgili hormon-insan koryonik gonadotropin (hCG) ve östrojen-kandaki artmış tiroid hormon düzeyine neden olur. Plasenta tarafından üretilen hCG, TSH'ye benzer ve daha tiroid hormonu üretmek için hafif derecede tiroid uyarır. Östrojen artışı kanda tiroid hormonunu taşıyan tiroksin bağlayıcı globulin olarak da bilinen daha yüksek seviyelerde tiroid bağlayıcı globulini üretir. Bu normal hormonal değişiklikler bazen hamilelik süresince tiroid fonksiyon testlerini yorumlamayı güçleştirir. Tiroid hormonu, bebeğin beyninin ve sinir sisteminin normal gelişiminde kritik önem taşır. İlk üç aylık dönem boyunca, fetüs, annenin plasentadan geçen tiroid hormonuna bağlıdır. Yaklaşık 12 hafta içinde bebeğin tiroidi kendiliğinden işlev görmeye başlar. Tiroid, gebelik sırasında sağlıklı kadınlarda hafifçe büyür, ancak fizik muayene ile tespit edilemeyecek kadar azdır. Gözle görülür derecede büyütülmüş tiroid, tiroid hastalığının bir işareti olabilir ve değerlendirilmelidir. Tiroid problemleri, kandaki yüksek tiroid hormonu seviyeleri, artan tiroid boyutu, yorgunluk ve hem gebelik hem de tiroid rahatsızlıklarında yaygın olan diğer semptomlar nedeniyle hamilelikte teşhis koymak zor olabilir.

Hamilelikte hipertiroidi neden olur?

Gebelikte hipertiroidizm genellikle Graves hastalığından kaynaklanır ve her 500 gebeliğin yaklaşık birinde görülür. Graves hastalığı otoimmün bir hastalıktır. Normalde bağışıklık sistemi, bakteri, virüs ve potansiyel olarak zararlı diğer yabancı maddeleri belirleyerek ve yok ederek insanları enfeksiyona karşı korur. Ancak otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi vücudun kendi hücrelerine ve organlarına saldırır. Graves hastalığı ile bağışıklık sistemi bazen TSH'yi taklit eden ve tiroid hormonunu çok fazla tiroid hormonu yapmak için TSH reseptör antikoru olarak adlandırılan, tiroid uyarıcı immünoglobülin (TSI) adı verilen bir antikor oluşturur. Graves hastalığı olan bazı insanlarda, bu antikor da tahriş, şişme ve şişlik gibi göz problemleriyle ilişkilidir. Graves hastalığı gebelik sırasında ortaya çıksa da, önceden var olan Graves hastalığına sahip bir kadın, 2. ve 3. trimesterlerinde semptomlarında düzelme görüyor olabilir. Graves hastalığının geç gebelikte remisyon-belirti ve semptomların kaybolması- gebelik sırasında ortaya çıkan bağışıklık sisteminin baskılanmasından kaynaklanabilir. Hastalık genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde daha da kötüleşir. Graves hastalığı olan gebeler aylık olarak izlenmelidir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler