info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Takvim Yöntemi ve Vajinal Duş

Takvim Yöntemi ve Vajinal Duş
Takvim yöntemi, gebe kalmak ya da gebelikten korunmak için eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Takvim yöntemi, yumurtlama günlerinin hesaplanması ile ilgilidir. Bu sayede gebe kalmak isteyenler yumurtlama günlerinde ilişkide bulunurken, gebe kalmak istemeyenler bu tarihlerde ilişkide bulunmamaktadır. Ancak takvim yöntemi gebelikten korunmak için başarılı bir yöntem değildir. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Takvim yöntemini kullanan çiftlerin %30’unda, bir sene içerisinde gebelik gerçekleşmektedir. Bununla beraber adet döneminde ve sonraki günlerde cinsel ilişkide bulunmak ve bu sayede gebelikten korunmuş olacağına inanmak da, takvim yöntemi kapsamındadır. Geleneksel bir yöntem olduğu için tıbbi karşılığı yoktur. Adet dönemlerinde de gebe kalma riskinin olduğu unutulmamalıdır. Takvim yöntemi oldukça basit bir yöntem olduğu için yaygın olarak kullanılır. Ancak gerçek doğum kontrol yöntemlerinden olan; doğum kontrol hapları, spiraller, aylık iğneler ya da prezervatif gibi koruyuculuğu olmadığı bilinmelidir. Gebe kalma riskinin oldukça yüksek olduğu ve cinsel hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamayan bu yöntem, uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Takvim yöntemi nasıl uygulanır?

Takvim yönteminde kadının en doğurgan ve en az doğurgan olduğu günler hesaplanır. Ancak bu hesabın yapılabilmesi için adetlerin düzenli olması gerekmektedir. Aksi halde yumurtlama günleri tahmininin yanılma payı oldukça yüksek olacaktır. Yumurtlama günleri, kadının gebe kalma riskinin en fazla olduğu dönemlerdir. Bu sebeple de gebelik isteyen kadınların bu dönemlerde cinsel ilişkide bulunması önerilmektedir.

Vajina duş nedir?

Geleneksel yöntemlerden bir diğeri de vajina duştur. Hamilelikten korunmak için kadınlar vajinalarını yıkamaktadır. Bu yöntemin hiçbir koruyuculuğu yoktur. Bununla beraber vajinanın doğal dengesi bozulduğu için enfeksiyon riskini de arttırmaktadır. Sperm hücreleri, erkeğin ejekülasyonundan sonra rahim ağzına ulaşmaktadır. Bu durumda vajina yıkansa da dahi sperm hücreleri zaten rahim ağzından içeri doğru ilerlemiş olur. Bu sebeple de gebelikten hiçbir koruyuculuğu bulunmamaktadır.  Gebelikten korumamasının yanı sıra, vajinal duş sebebiyle enfeksiyon riski artabilir. Bu sebeple de oldukça sağlıksızdır. Vajina; su, sabun ya başka ürünlerle yıkanmamalıdır. Vajinanın iç örtüsü bu bölgeyi muhafaza eden özel flora ve salgılarla kaplı durumdadır. Bu sayede de kendi kendini temizlemekte ve kendi doğal-dengeli ortamını yaratmaktadır. Vajinal duş sebebiyle bu doğal örtü hasar görmüş olur. Bundan dolayı da vajina enfeksiyona çık hale gelir. Vajinanın temiz su dışında herhangi bir ürünle yıkanması oldukça sakıncalıdır. Vajina, kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Vajinanın doğal ortamı bozulmamalıdır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler