fbpx

Blog

Doğum

Suni Sancı

Normal hamilelik süreci tamamlanmış ancak doğum için hala rahim ağzında açılma gerçekleşmiyorsa, minik bebeğiniz rahat ortamından henüz ayrılmak istemiyor demektir. Ancak zamanını tamamlayan gebeliklerde bebeğin anne karnında fazla kalması sorun yaratabilir. İşte bu nedenle normal doğumu başlatmak üzere suni sancı ile doğum önerilebilir.

Suni sancı nedir?

Doğumun normal şartlarda başlaması için vücutta oksitosin hormonu salgılanması gerekir. Gebeliğin normal süresi tamamlandığında oksitosin hormonu da vücutta kendiliğinden salınmaya başlar. Bu süreçte de rahim kasılmaları ile rahim ağzı açılmaya başlar. Ancak her kadın için durum farklı olarak gelişebilir. Bazı durumlarda tıbbi açıdan yaşanan gereklilikler nedeniyle doğumun süresini kısaltmak için serum içinde oksitosin hormonu hazırlanarak suni olarak vücuda verilmesine halk arasında ‘’suni sancı’’ adı verilir.

Suni sancı ne zaman uygulanır?

Suni sancı ile doğum kesinlikle doktor önerisi ile yapılır. En çok tercih edildiği zaman ise gebelik sürecinin tamamlanıp, normal doğumun kendi haliyle başlamadığı zamandır. Ayrıca doğumun gecikmesinedeniyle bebeğin ya da annenin hayatı tehlikeye girecek bir durum yaşanıyorsa, yine suni sancı verilebilir. Doğum süreci tamamlandığında anne artık dayanamayacak şekilde tıbbi anlamda güçsüz ise, annenin tıbbi  rahatsızlıkları varsa yine suni sancı en sık başvurulan yöntemdir.

Suni sancı ne zaman uygulanmaz?

Suni sancı uygulanacak annenin normal yolla doğum yapmasına engel bir tıbbi durumunun olmaması gerekir. Örnek vermek gerekirse; bebeğin kafası hala aşağı inmemişse, baş ve pelvis uyumsuzluğu varsa, annenin önceden geçirdiği rahim ameliyatları varsa suni sancı ile doğum önerilmez. BU tip durumlarda yine doktor kontrolleri ve önerisi ile doğrudan sezaryen kararı vermek en doğrusu olacaktır.

Suni sancı ile doğum ne kadar sürer?

Suni sancı ile doğumun ne kadar sürede gerçekleşeceği konusunda kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Bu durum aslında annenin kaçıncı doğumu olduğuna, vücudun yapısına ve hatta rahim ağzının açılma süresine bağlı olarak değişecektir. Eğer rahim yavaş açılıyorsa, bekleme süresi de uzun olacaktır. Bu konuda standart bir süre belirtmek ve hastayı da bu şekilde yönlendirmek yanlış olacaktır.  Suni sancı ile doğumun asıl amacı doğumun daha çabuk gerçekleşmesini sağlamak değil, doğumun sağlıklı ve sorunsuz olarak  gerçekleşmesidir. Bu nedenle suni sancı ile doğumdan fayda görecek olan hastalara verilir.

Suni sancı nasıl uygulanır ve ne zaman etki eder?

Suni sancı ile doğuma karar verildiğinde oksitosin hormonu yaklaşık yarım litre serum içinde sulandırılıp hazırlanır. Hazırlanan bu serum bir infüzyon pompasına bağlanır. Pompanı hortumu annenin damar yoluna bağlanır. Bu işleme düşük dozlarda başlanır. Dakikada 1-4 damla verilmesi uygun olacaktır. Bu doz bile doğum sancısı başlatmak için yeterlidir. Damar yolu ile oksitosin verilmeye başlamadan önce anne adayı monitöre bağlanır ve rahim kasılmalarının şiddeti ile bebeğin kalp atışı takip edilmelidir.

Oksitosin verilmeye başladıktan sonra her 15-20 dakikada bir mevcut doz çok yavaş şekilde arttırılır. Bu işlemin yapılması aslında düzenli ve etkili rahim kasılmalarının elde edilmesi içindir. Burada amaç her 2-4 dakikada bir gelen ve 40-50 saniye kadar sürecek şekilde düzenli kasılmalar elde etmektir. Monitörde bu tür kasılmalar görülünceye kadar, her dakika verilen damla sayısı arttırılır, ancak belirli bir dozun üzerine asla çıkılmaz. Eğer hedeflenen kasılmalara ulaşılamazsa inat edilmeden ve fazla zaman geçirilmeden anne adayı ve bebeğin sağlıklı olarak doğumu tamamlaması için anne adayı hemen sezeryana alınmalıdır.

Suni sancı ile normal sancı arasında fark var mıdır?

Hamile anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri de suni sancı ile normal sancı arasında fark olup olmadığıdır. Aslında bu durum da tamamen anne adayına göre değişen bir durum olacaktır. Bazı anne adayları suni sancı almadan, suni sancı yapılmış hastalardan daha çok ağrı hissedebilir veya tam tersi de  olabilir. Eğer epidural anestezi varsa, suni sancı alsa da almasa da anne adayı ağrı hissetmeyecektir ya da gerçekten çok az miktarda hissedecektir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk