info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral Nasıl Takılır?
spiral nasıl takılır Spiral, gebeliklerden korunmak amaci ile rahim içerisine yerlestirilen T şeklinde medikal bir doğum kontrol aracıdır. Gebeliklerden korunmak için içeriğinde bakır ihtiva eden rahim içi araçlar son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir. Spiral, spremlerin tüplere ulaşmasını engelleyerek gebeliği engelleyen bir etki yapar. Spiral, vücuda takıldığı an etki etmeye başlar ve %99 oranında istenmeyen gebelikten korur. Spiral çıkartıldığı an gebeliği engelleme etkisi geçer ve gebe kalınabilir.

Spiral nereye takılır?

Spiral, konusunda uzman jinekolog tarafından vajina içine yerleştirilir. Rahim ağzının ve vajina bölgesinin antiseptik solüsyonla hijyeni sağlanmalı ve enfeksiyondan korunmalıdır. Spiral yerleştirme işlemi için hazırlanır ve rahim ağzından içeri doğru itilerek yerleştirilir.  Spiral iplerinin uzun kalan bölümü, 2-3 cm kadar ip kalacak şekilde makas ile kesilir. İp bırakılmasının nedeni de ilerde spiral çıkarma işlemi yapılacağı zaman, bu iplerin yardımı ile rahatlıkla çekilerek çıkartılır. Gözünüz korkmasın, işlem acı ya da ağrı yapmaz. Spiral takılmasından sonra hafif bir kasık ağrısı yaşanabilir. Hafif ağrı kesicilerle bu ağrı geçirilebilir.

Spiral kaç dakikada takılır?

Spiral takılma süresi çok kısadır, 1-2 dakika içinde spiral takılma işlemi tamamlanır. Enfeksiyon riskini minimize etmek için son derece steril olmak gerekir. İşlem bekletilmeden hemen yapılmalıdır.

Spiral nasıl çıkartılır?

Spiral jinekolojik muayene pozisyonunu sırasında, rahim ağzında görülen spiralin ipi bir alet ile tutularak çekilir. Eğer enfeksiyon riski varsa, spiral çıkarılmadan önce antibiyotik tedavisi önerilir.  Antibiyotik tedavisine başladıktan 2-3 gün sonra spiral çıkartılır. Spiral çıkartma işlemi aşamasında eğer 2-3 cm uzunluğunda bırakılan spiralin ipi koparsa ya da yapılan jinekolojik muayenede spiralin ipi görünmezse, vajinal bir müdahaleyle özel bir alet kullanılarak, rahim içinde bulunan spiral çıkartılabilir.

Spiral taktırmak riskli midir?

Spiral taktırma işlemi, jinekolojik bir müdahale olduğu için enfeksiyon riski vardır. Spiral takma işlemi sırasında enfeksiyon kapma veya rahim delinmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu tip sorunların olmaması için spiral doktor tarafından maksimum özenle uygulanır.  Ancak buna rağmen eğer enfeksiyon olursa ilaç tedavisiyle bu sorun halledilmekidir. Eğer rahim delinmesi olursa hastanın kanama durumu takip edilir, kanama miktarına göre ameliyat önerilebilir. Rahim delinmesi sırasında eğer spiral karın bölgesine geçtiyse, spirali karın zarını iltihaplandırma olmaması için açık veya kapalı bir ameliyatla spiral alınır.

Spiralin yan etkisi var mıdır?

Spiral, rahim içerisine yerleştirilen bir doğum kontrolü aracıdır. Bakırla kaplanmış veya hormon içerikli plastik bir araçtır. Spiralle korunma yöntemi için çok uygun bir araçtır. Özellikle doğum sonrası hastalara önerilir. Spiral takılmadan önce kişide bakır alerjisi olup olmadığı belirlenmelidir. Bakır alerjisi olan kişilere spiral uygulanmaz. Hormon içeren spiraller özellikle ileri yaşlarda, fazla kanama yaşayan hastalarda ya da bakıra alerjisi olanlarda tercih edilmez. Spiral takıldığı ilk aydan başlayarak özellikle ilk 2-3 ay ara kanamalara, adet miktarında artışa yol açar. Yine pelvik bölgede kramp, baş ağrıları da yaşanabilir. Genellikle üçüncü aydan sonra bu semptomlar azalarak geçer. Eğer spiralde bulunan hormon miktarı nedeniyle bir kanam durumu yaşanırsa, bu durum altıncı aydan itibaren belirgin miktarda azalma gösterir, bu hormonun miktarına bağlı olarak meme hassasiyeti, vücutta ödem ve baş ağrıları da yaşanması olasılığı vardır. Bütün etkili bir doğum kontrol aracı olan spirallerde özellikle ilk 3 ay bu yan etkiler daha yoğun olarak yaşanabilir. Dördüncü ay vücut araca alışarak, daha adapte şekilde rayına oturacaktır. Spiral, vajina bölgesinde enfeksiyon meydana gelmesine neden olabilir. Bununla ilgili olarak çok titiz bir ön değrlendirme yapılmalıdır. Spiral kullanan kişide eğer kanama görülmüşse, öncelikle enfeksiyon konusunda araştırma yapılmalıdır. Enfeksiyon nedeni ile tahriş olan yumuşak dokuda kanama yaşanması muhtemeldir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler