info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Sperm Sayısı Nasıl Ölçülür?

Sperm Sayısı Nasıl Ölçülür?
sperm sayısı nasıl ölçülür Sperm sayısı nasıl ölçülür, sorusu kısırlık sorunu yaşayabilecek ya da yaşama riski olan her erkek için en merak edilen konulardan biridir.  Bir sperm analizi genellikle bir laboratuarda veya hekim ofisinde yapılır. Erkek aday sperm örneğini mastürbasyon yoluyla verir ve spermlerini temiz ve hijyenik bir kapta ilgili ekibe iletir. Daha sonra en doğru sonuçları elde etmek için semen birkaç saat içinde muayene edilmelidir. Bir sperm sayımı olarak da bilinen bir semen analizi, bir insanın ürettiği semenin kalitesini, miktarını, sayısını ve diğer parametrelerini ölçer. Bir erkek, ancak bereketli olup olmadığını bir meni analiziyle öğrenebilir. Meni analizi, bir insanın verimli olup olmadığını ve genellikle bir insanın bebek sahibi olma problemi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için yapılan ilk testlerden biri olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin (infertil)% 40'ından fazlası, sperm problemlerinden dolayı infertil olacaktır. Sperm sayısı doğurganlığınızı değerlendirirken yapılan 1 doğurganlık testi olmalıdır.  WHO Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre, bunlar bir sperm sayımı kontrolleri için başlıca parametrelerdir:
  • Hacim (2 cc'nin üstünde normaldir)
  • Sperm sayısı (cc başına 20 milyondan fazla veya toplam 40 milyon normaldir).
  • Sperm morfolojisi (normal şekli olan sperm yüzdesi)
  • Sperm motilitesi (normal ilerleyebilen spermin yüzdesi)
Sperm sayısı, yeterli sperm olup olmadığını kontrol eder. Numunenin ml başına 20 milyondan daha az sperm varsa, bu düşük bir sperm sayımı olarak düşünülür. 10 milyondan daha azı çok düşüktür. Düşük sperm sayısının teknik terimi, oligospermidir (oligo, az sayıdadır). Bazı erkeklerin hiç spermleri yoktur ve azoospermik olduğu söylenir. Bu kaba bir şok olabilir, çünkü bu hastalardaki semen kesinlikle normal görünüyor - mikroskop muayenesinde sorunun tespit edildiği sadece.

Normal sperm motilitesi nedir?

Motilite, spermlerin iyi hareket edip etmediğini kontrol eder (sperm hareketliliği). Sperm kalitesi (morfoloji) genellikle sayıdan daha önemlidir. Sperm motilitesi hareket kabiliyetidir. Sperm 2 tiptir - yüzenler ve yapmayanlar. Sadece hızlı ilerleyen spermlerin yumurtaya yüzüp gübrelemeyi, diğerlerinin az kullanıldığını unutmayın. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Manuel kriterlerine göre motilite a'dan d'ye kademelidir; Grade a (hızlı ilerleyen) spermler, düz bir çizgide hızlı ileri doğru yüzülenlerdir - yönlendirilmiş füzeler gibi. Grade b (yavaş yavaş progresif) spermler öne doğru, ancak eğri veya eğri çizgide veya yavaşça (yavaş doğrusal veya doğrusal olmayan motilite) yüzürler. Derece c (ilerleyici olmayan) spermler kuyruklarını hareket ettirir, ancak ileri gitmezler (yalnızca lokal hareketlilik). D sınıfı immotil spermler hiç hareket etmiyor. C ve d derecesinin spermleri zayıf olarak kabul edilir. Eğer motilite zayıfsa (asthenospermia) testisin kalitesiz sperm ürettiğini ve düzgün çalışmadığını gösterir - ve bu, görünüşte hareketli spermlerin bile yumurtayı gübrelemeyebileceği anlamına gelebilir.

Normal sperm morfolojisi nedir?

İster spermler normalde şekillendirilmiş olsun ya da olmasın - buna biçimleri veya morfolojisi deniyor. İdeal olarak, iyi bir sperm (Sperm Video), bağlantılı bir orta parça ve uzun düz kuyruk ile düzenli bir oval kafa oluşturmalıdır. Çok sayıda sperm anormal şekilde şekillenirse (teratozoospermi, spermlerin çoğunluğunda yuvarlak başlar, iğne kafaları, çok büyük başlıklar, çift başlı kuyruklar gibi anormallikler olduğunda) spermlerin işlevsel olarak anormal olduğu ve olmayacağı anlamına gelebilir Yumurta dölleme becerisi. Birçok laboratuar Kruger'ın "sıkı" kriterleri (Güney Afrika'da geliştirilmiştir) sperm normallerinin değerlendirilmesi için kullanmaktadır. Sadece "mükemmel" olan sperm normal kabul edilir. Normal bir numune en az% 15 normal formlara sahip olmalıdır.

Peki, sperm sayısı nasıl ölçülür? Sperm ölçümünde nelere bakılır?

Toplam hacim:

2 5 mililitre normal bir hacimdir. Çok düşük bir hacim seminal veziküllerin yeterli sıvı üretmediğini veya bu kanalların tıkanabileceğini gösterir. Ayrıca, prostat bezi ile ilgili bir problemi de gösterebilir.

Sperm sayısı:

Litre başına düşen sperm sayısının normal aralığı 40 milyon ila 300 milyon arasındadır. 10 milyonun altındaki sayılar fakir olarak kabul edilir; Motilite ve morfoloji normalse 20 milyon veya daha fazla sayım yapılabilir.

Hareketlilik ve Hız:

2 motilite yönü değerlendirilecektir.
  • Toplam hücre yüzdesine göre aktif hücrelerin yüzdesi (% 0-100 arasında, en az% 50 aktif olmalıdır)
  • Sperm hareketinin kalitesi (0-4 puan, 2 veya daha fazla puan tatmin edici.)

Morfoloji:

WHO'ya (dünya sağlık organizasyonu) göre hücrelerin en az% 30'u normal şekle sahip olmalıdır

Kruger morfoloji testi:

Sperm kafasının şeklini ve boyutunu inceler. Normal sonuçlar, spermlerin% 14'ü veya daha fazlası normal şekilli kafalara sahip olduğunda görülür. Normal şekilli spermlerin% 4'ünden daha az olan erkekler önemli infertilite problemlerine sahip olabilirler.

Sıvılaşma:

Boşalma durumunda sıvı olan normal sperma hemen 20 dakika içinde sıvılaşan inci bir jel haline gelir. Pıhtılaşma ve sıvılaştırma başarısız olması, kalınlık artışı veya beyaz kan hücrelerinin varlığı gibi seminal veziküllerde bir sorun olduğunu gösterebilir.

Seminal Fruktoz:

Hiçbir sperm yoksa semen seminal fruktoz için test edilecek, normalde seminal veziküller tarafından üretilecektir. Fruktoz yoksa, konjenital vas deferens veya seminal veziküllerin yokluğu veya boşalma kanalının tıkanması

Kültürler:

Doktor, ay STD'leri veya diğer bakterilerin mevcudiyeti için meni ve / veya uretrayı test edebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler