info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?

Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?
sperm sayısı nasıl arttırılır Erkeğin tahlil için verdiği boşalma sıvısına semen denilmektedir. Ancak bu boşalma sıvısının hepsi, sperm hücrelerinden oluşmaz. Bu sıvının büyük bir bölümü, sperm hücrelerinin içinde bulunduğu plazma alanı olarak adlandırılır. Bu kısım, esas sıvı bölümüdür. Spermler, meninin tamamından çok az bir kısmını meydana getirir. Sıvı içerisinde mevcut olan spermler, mikroskop sayesinde sayılır. Bu sayede konsantrasyon ve toplam sperm sayısının ne olduğu belirlenir. Hastanın şayet sperm sayısı az ise, bu aşamada sperm sayısı nasıl arttırılır, sorusu gündeme gelmektedir.

Sperm sayısının kaç olması gerekir?

Sperm sayısının ve sperm hareketliliğinin ve şekli gibi diğer işlevlerinin de tespit edilmesi için sperm testi yapılmaktadır. Sperm testi sonucunda sperm sayısı iki farklı yöntemle belirlenmektedir. Bu yöntemler ise: 1- Erkeğin vermiş olduğu semen (meni) içerisinde bulunan toplam sperm sayısı: Total sperm sayısı. 2- Erkeğin vermiş olduğu meninin 1 mililitresinde bulunan sperm sayısı: Buna sperm konsantrasyonu denir.

Toplam sperm sayısı nedir?

Erkeğin tahlil için vermiş olduğu bütün meni (ejakulat) içerisinde mevcut olan sperm sayısının en az 39 milyon olması oldukça önemlidir. Bu değerlerin altında olan sperm sayısında ise; oligospermi durumu söz konusudur. Sperm sayısının üst sınırı bulunmaz. Bu değerlerin üzerinde tespit edilen bütün sayılar, normal olarak kabul edilir. Toplam sperm sayısını tespit edebilmek için, ilk olarak 1 mililitrede bulunan sperm sayısı hesaplanarak, meninin toplam hacmi ile çarpılır. Şayet menide hiç sperm hücresi yoksa bu durum azoospermi olarak ifade edilir.

Hamile kalmak için gerekli sperm sayısı kaç olmalı?

Yukarıda belirtilen toplam sayı ve konsantrasyon değerleri hamilelik (gebelik) oluşabilmesi için en uygun ifadelerdir. Bu değerler, toplumun çoğunluğunda bulunan normal değerlerdir. Bu değerlerin altında ne kadar az olursa sperm sayısı hamilelik oluşma durumu o denli azalmaktadır. Sperm sayısı normal değerlerden daha düşük ise, gebelik şansı hala mevcuttur ancak daha azdır. Sperm sayısının daha az olduğu çiftlerde hamilelik elde etme şansı düşüktür veya hamile kalana kadar geçen süre daha fazladır.

Peki, sperm sayısı nasıl arttırılır?

Sperm sayısının artmasını sağlamak için sperm çoğaltıcı olarak tanıtılan ya da satışa sunulan ürünlere kesinlikle rağbet edilmemelidir. Bilimsel olarak sperm çoğalttığı kanıtlanmamış ve sağlığa zararı hakkında bilgi olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken mutlaka bir uzmanla beraber çalışmak ve verilen ilaçların kullanılmasıdır. İlaçlar dışında hastanın beslenme düzenine dikkat etmesi ve fiziksel aktivitenin yeterli olması oldukça önemlidir. Bununla beraber sperm sayısı nasıl arttırılır sorusunun en önemli cevabı, sperm sayısını düşüren faktörlerden uzak durmaktır. Sigara, sperm sayısının düşmesine yol açan en önemli faktördür. Bununla beraber alkol, şişmanlık, uyuşturucu gibi kötü ve genel sağlığa zararlı alışkanlıklar da sperm sayısının düşmesine yol açar.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler