info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Sperm Kalitesini Arttırmaya Yardımcı 10 Besin

Sperm Kalitesini Arttırmaya Yardımcı 10 Besin

Sperm kalitesini arttıran besinler

Erkek kısırlığının en büyük nedenlerinden biri, sperm miktarının yetersiz ve kalitesiz olmasıdır. Bu durum birçok erkek için korkulu bir rüyadır. Sperm kalitesini arttırmanın ise bazı doğal yolları bulunmaktadır. İşte erkekte sperm kalitesini arttırmaya yardımcı 10 besin.

Kuşkonmaz bitkisi

Kuşkonmaz bitkisi içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde spermlerin oksitlenmesini engelleyerek testislerdeki hücreleri korumaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde sperm miktarının artmasına yardımcı olur. Ayrıca C vitamini bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiği için vücut enerjisini hastalıklarla uğraşma yerine sperm üretimine harcayabilecektir.

Ginseng bitkisi

Çin, Japonya, Kore gibi uzakdoğu ülkelerinde çok sık tüketilen ginseng bitkisini ülkemizdeki aktarlardan da edinmek mümkündür. Ginseng bitkisi libido seviyesine olumlu etkileri olan ve testislere giden kan akışı miktarını desteklediği için kaliteli ve iyi oranda spermin üretilmesine yardımcı olur. Ginseng bitkisinin bir diğer faydası, sertleşme sorunu gidermeye yardımcı olmasıdır. Sertleşme sorunu yaşayan erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada, ginseng bitkisinin 16 hafta boyunca düzenli olarak tüketilmesi sonucu erkeklerin yüzde 60'ında bu sorununun azaldığı görülmüştür.

Muz

Muzun içerisindeki vitaminler ve enzimler seks hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca muzun içinde bulunana B1, A ve C vitaminleri de vücuttaki sperm üretimini desteklemektedir.

Avokado

Orta Meksika'nın en büyük mucizelerinden olan avokado bitkisi, içerdiği E ve B6 vitamini bakımından bol miktarda folik asit içermektedir. Bu bakımdan erkeğin spermlerinin daha kaliteli ve güçlü olmasına yardımcı olur. Avokado bitkisine ülkemizde büyük süpermarketlerden rahatlıkla erişilebilir.

Sarımsak

Sarımsağın bağışıklık sisteminden, testislerdeki sperm üretimine kadar birçok yararı bulunmaktadır. Sarımsağın içeriğindeki "allicin" maddesi testistlere giden kan akışını hızlandırıp sperm kalitesini arttırmaya yardımcıdır.

Et ürünleri

Tavuk, hindi ve özellikle de kırmızı et ürünlerinin tüketilmesi sperm kalitesinin arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Kırmızı ette bol miktarda demir yapıcı maddeler bulunduğu için kansızlık probleminin de önüne geçmektedir.

Siyah çikolata

Siyah çikolatanın içinde bulunana aminoasitler sayesinde sperm sayısını arttırmaya yardımcıdır. Ayrıca kesin olmamakla birlikte her gün düzenli olarak siyah çikolata tüketen erkeklerin daha güçlü orgazm yaşadıkları da öne sürülmektedir.

Ceviz

Cevizin içerisinde bulunan arganin maddesi testislerdeki sperm üretimini arttırmaya yardımcıdır. Ayrıca cevizin içerdiği yüksek oranda Omega-3 yağ asitleri sayesinde penisteki kan akışına da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Nar

Nar, içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde spermleri güçlendirip miktarının azalmasını veya sperm kalitesinin bozulmasını önlemektedir.

 İstiridye

İstiridye, çinko deposu bir deniz ürünüdür. Düzenli tüketildiğinde sperm sayısının ve kalitesinin artmasında önemli bir  yardımcıdır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler