+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

4 Maddede Sık Adet Görme

4 Maddede Sık Adet Görme
Kız çocuklarının ergenliğe girdiğinin belirtisi olarak kabul edilen adet görme; yumurtlamanın gerçekleştiği, üreme fonksiyonlarının çalıştığını göstermektedir. Kadınlarda adet kanamaları genel olarak 21-35 gün aralığında gerçekleşmektedir. 21 günden kısa, 35 günden uzun süren aralıklar hormonsal dengede sağlıksız giden bir şeylerin olduğuna işaret etmektedir. Adet döngüsü bir adetin başladığı günden diğer adetin başladığı güne kadar olan süreyi içermektedir. Adet kanamalarının düzenli olması demek; her ay yaklaşık aynı aralıklarla adet görülüyor olması demektir. Yumurtlamanın düzenli olarak gerçekleştiğinin göstergesi olan düzenli adet kanamaları ortalama 4 gün sürmekle beraber, 2 günden kısa, 7 günden uzun süren adet kanamalarının normal olmadığı, bir yumurtlama probleminin işareti olduğu düşünülür. Genetik faktörler, iklim koşulları, beslenme alışkanlıkları, kilo durumuna göre normal diye kabul edilen süre ve sıklığın dışında adet kanamaları yaşanabilmektedir. Bu döngünün normalden sık ya da seyrek, kısa süreli veya uzun süreli olması bir doktora başvurulması ve mutlaka araştırılması gereken bir durumdur.
  • Sık adet görme: Adet görme sıklığı ve iki adet dönemi arasındaki süre her kadın için farklılık gösterse de genel olarak 21-35 gün arasındaki süre normal olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda 2 adet dönemi arasında geçen sürenin 21 günden daha kısa olması; sık adet görme olarak tanımlanır ve yumurtlama dönemleri ile ilgili bir sorun olduğuna işaret edebilir.
  • Sık adet görme sebepleri: Kadınlarda hormonların salgılanma dengesinin bozulması, polip, miyom, guatr sorunları gibi rahatsızlıklar biyolojik dengeyi bozduğundan adet düzeni bozulur ve normalden daha sık aralıklarla adet kanaması görülür. Bunun yanında stres, depresyon gibi duygusal değişimler de kadındaki adet döngüsünde rutinin dışına çıkılıyor olmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Sık adet görme teşhis ve tedavisi: Normalden daha sık aralıklarla adet görülmesi durumunda sorunun nedeninin bulunması için bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Doktor öncelikle bu durumun ne kadar süredir devam ettiğini öğrenir, ardından kan ve idrar tahlilleri ile hormonsal denge kontrol edilir ve ultrason muayeneleri de yapılarak sorunun kaynağı tespit edilir. Bu aşamadan sonra soruna neden olan sebebe göre bir tedavi süreci başlar. Sorun psikolojik temellere dayanıyorsa, psikiyatrik bir tedavi seçilirken, biyolojik kaynaklı rahatsızlıklarda ise uygun tedavi yöntemi belirlenir. Örneğin hormonsal dengenin bozulmasında çeşitli ilaç tedavileri uygulanabiliyorken, kist, polip, miyom gibi sebeplerde doğurganlık açısından inceleme yapılır ve gerekirse bölgeler bu oluşumlardan temizlenir.
  • Sık adet görmenin zararları: Sık adet görme durumunda normalin dışında bir olayın varlığından bahsedilebildiği için kesinlikle bir uzman doktora başvurulmasında fayda vardır. Zira yumurtalıkların olması gereken düzende çalışmıyor olması çeşitli kadın hastalıklarına sebep olabileceği gibi, doğurganlığı da olumsuz etkilemektedir. Sık adet görme sebebi kist, polip ya da miyom gibi bir oluşumsa; kadın gereğinden fazla miktarda kanama yaşayacağı için kansızlıktan kaynaklanan rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Fazla kanama olması kadında halsizlik, bitkinlik, yorgunluklara sebep olacağından kadının sosyal yaşantısı, iş hayatı da bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Hormonsal dengenin bozukluğundan kaynaklanan sık adet görme durumunda da; hormonların gereğinden fazla salgılanması vücuttaki diğer organlar ve fonksiyonların işleyişine zarar verebilir.

Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler