info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Sigara Kısırlık Yapar mı?

Sigara Kısırlık Yapar mı?

Sigaranın kısırlık üzerindeki etkisi

Sigara vücuttaki tüm organlara zarar verdiği gibi son yıllardaki bilimsel bulgular sigara içmenin bariz bir şekilde kısırlığa neden olduğunu da göstermektedir. Sigaranın doğurganlık üzerindeki olumsuz etkileri bilinse de bu durum malesef çiftler tarafından pek de dikkate alınmamaktadır. Sigara içmek hem erkeğin sperm miktarını ve kalitesini azaltmakta hem de kadının yumurtalıklarındaki yumurta oluşumunu olumsuz yönte etkilemektedir. Sigara içmenin hamile kalabilme ve hamiliğin iyi şekilde sonuçlanmaması gibi direkt olarak olumsuz etkisi bulunmaktadır. Özellikle kısırlık şüphesi yaşayan çiftlerin kesinlikle sigara içmemeleri gerekmektedir.

Sigara içmenin kadın üremesi üzerindeki olumsuz etkisi nedir?

Sigara içmeyen kadınların sigara içen kadınlara oranla gebe kalma şansları daha yüksektir. Eşlerden birisinin sigara içmesi sigara içmeyen eşi de pasif içici konumuna getirmekedir. Pasif içici olarak sigaranın etkisi altında kalan eşin aktif olarak sigara içen eşe nazaran olumsuz etkisi hemen hemen aynıdır. Sigara içen kadının yumurtalıkları direkt olarak zarar görmektedir. Yumurtalıklardaki yumurtanın kalitesi düşmekte ve kadının gebe kalma şansı da zora girmektedir. Sigara kadının yumurtalarındaki üreme fonksiyonlarınık kaybını hızlandırır. Ayrıca sigara içen kadınlar erken yaşta menopoza girme riski ile de karşı karşıyadırlar. Sigara dumanına maruz kalan kadınların veya doğrudan sigara içen kadınların östrojen üretme yetenekleri de kaybolmaktadır. Bu durumda kadın yumurtalarının genetik anomallik göstermesine yol açabilmektedir. Sigara içmek düşük ihtimalini ve dış gebelik riskini de arttırmaktadır. Gebelik döneminde sigara içen anne adayları ise erken doğum riski ile karşı karşıya kalabilirler. Eşlerden birinin evde sigara içmesi halinde anne adayının bebeğinin de ani bebek ölümü sendromu yaşaması ihtimalini de beraberinde getirebilir.

Sigaranın erkek üremesi üzerindeki olumsuz etkileri var mıdır?

Sigara içen erkeklerin sperm miktarlarında azalma, sperm kalitelerinde düşüş, sperm hareketliliğinde azalma yaşanmaktadır. Sigaranın erkekteki kısırlığın doğrudan nedeni olduğuyla ilgili kesin bir şey söylemek zordur. Ancak sigara içen erkeklerin sperm miktarlarında ve kalitelerinde düşüşe bağlı olarak kısırlık durumu yaşanabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına sigara içen erkeklerin bu kötü alışkanlıklarından derhal vazgeçmeleri gerekmektedir.

Sigara içmemenin çiftlerin çocuk sahibi olmalarındaki olumlu etkisi

Araştırmalar çocuk sahibi olmaya karar vermiş çiftlerin iki ay öncesinde sigaranın bırakılması halinde çiftler istedikleri çocuğa büyük oranda 6 ay içerisinde kavuşabilmektedirler. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen çiftler sigara içmeyi sürdürmeleri halinde düzenli olarak cinsel ilişkide bulunsalar dahi istedikleri çocuğa ulaşamayabilirler. Bunun nedeni sigaranın vücudun üreme organlarına verdiği zararlardan kaynaklı kısırlık nedeni olabilmektedir. Bu yüzden çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kesinlikle sigara içmemeleri gerekmektedir.  
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler