info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen Doğum Nedir?
Anne adayının normal yollardan doğumu mümkün değilse karın bölgesinden açılan bir kesi aracılığı ile bebeğin dünyaya getirilmesi işlemine sezaryen doğum denir. Sezaryen doğum normal doğuma nazaran acısız bir yöntemdir. Sezaryen ameliyat ile gerçekleştirilen doğum cerrahi bir operasyondur. Sezaryen doğum ile anne adayının karın boşluğundan girilerek rahim açılır ve anne karnındaki bebek dünyaya getirilir. Sezaryen ile doğum günümüzde anne adaylarınca çok fazla tercih edilmektedir.

Hangi durumlarda sezaryen doğum tercih edilmelidir?

Sezaryen doğuma normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda karar verilebilir. Çoğul gebeliklerde, (genellikle üçüz gebeliklerde) sezaryen doğum tercih edilmektedir.  Anne karnındaki bebeğin beslenmesine ve gelişmesine yardımcı olan plasentanın doğum kanalını tıkaması durumunda normal doğumun gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu durumda sezaryen doğum tercih edilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin doğum kanalına baş aşağı girmesi gerekmektedir. Aksi halde normal doğumun gerçekleştirilmesine imkan yoktur. Bebeğin doğum kanalına nasıl girdiği de sezaryen ile doğumun gerçekleştirilmesine etki eden unsurlardandır. Sezaryen doğuma muayene esnasında da karar verilebildiği gibi doğum başladıktan sonra da sezaryen doğuma geçilebilir. Sezaryen doğuma en çok normal doğumun (vajinal yolla) mümkün olmadığı veya normal doğumun anne ya da bebek için risk teşkil ettiği durumlarda anne ve bebeği korumak amacıyla tercih edilmelidir.

Sezaryen doğumun anne ve bebeği koruduğu durumlar

Eğer ki anne karnındaki bebek doğum kanalına ters veya yan girerse  ya da bebeğin ayakları ilk önce doğum kanalına girerse bu durumda bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesi için kesinlikle sezaryen doğum tercih edilir. Plasentanın doğum kanalına dolanması da bebeğe giden oksijen ve kan miktarında azalmaya neden olabilir. Bu durumda da bebeğin beyin hücrelerinde zedelenmeler meydana gelebilir. Beyin hücrelerindeki hasarlanmalar bebekte ciddi zeka geriliğine veya fiziksel olarka bozukluklara sebep olabilir. Bu tip risklerin yaşanmaması için sezaryen ameliyat ile doğum gerçekleştirilerek hem anne hem de bebek riskli durumlardan korunmuş olurlar. Sezaryen doğum ağrısızdır Pek çok kadın normal doğumun getirdiği acılanma ve sancılardan çekinge duymaktadır. Bu yüzden de anne adayları kendi rızaları ile sezaryen doğuma karar verebilmektedirler. Sezaryen doğumun ne anne adayı ne de bebek için hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Sezaryen ameliyat ile gerçekleşen doğumlarda kadınlar hiçbir ağrı ya da acı hissi yaşamamaktadırlar.  
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler