info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Sezaryen Doğum Gebeliğin Kaçıncı Haftası Yapılır?

Sezaryen Doğum Gebeliğin Kaçıncı Haftası Yapılır?
Sezaryen isteğe bağlı olarak yapılabileceği gibi acil durumlarda da yapılabilmektedir. Ancak isteğe bağlı sezaryen doğumlar genellikle gebeliğin 39. Haftasından sonra yapılmaktadır. Gebelik son adet tarihine ve ultrason değerlendirmelerine göre 39 hafta ve 0 gün olduğunda ve sonrasında uygulanabilir. Daha önce yapılması bebek ile ilgili çeşitli risklerin artmasında yol açabilmektedir.

Sezaryen gebeliğin kaçıncı haftasında yapılır?

Hamilelik, genellikle 40 haftada tamamlanmaktadır. Ancak normal doğumlar, gebelik haftası 40 olmadan önce gerçekleşmektedir. Nadir olarak bu süre 2 hafta kayabilir. Sezaryen doğumun gerçekleşmesi gerektiğinde ya da talep sonucu sezaryen doğum yapılacak ise hamileliğin 38. Haftasında ve bunu takip eden 6 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Sezaryen doğum için bu sürenin belirlenme sebebi, anne karnında bulunan bebeğin 38. Haftada akciğer gelişiminin tamamlanabileceğidir. Bu sebeple de normal doğumlar da 37 ve 42. Gebelik haftalarında yapılmaktadır. Akciğer gelişimi tamamlanmış bebeklerde doğumdan sonra problem ortaya çıkma riski düşüktür. Bu sebeple de sezaryen doğumlar genellikle 38 ve 39. Gebelik haftalarında yapılmaktadır.

Sezaryen doğum hangi durumlarda yapılır?

  • Bebeğin anne karnında yan durduğu durumlarda,
  • Doğum yolunun kapalı olduğu durumlarda,
  • Bebeğin fazla kilolu olduğu durumlarda,
  • Anne adayının önceki gebeliği sezaryen doğumla dünyaya gelmiş ise,
  • Çoğul gebelik durumlarında,
  • Bebeğin normal doğumda hayatını riske atabilecek durumlar söz konusu ise, sezaryen genellikle hamileliğin 38. Haftasında yapılabilir.
Acil sezaryen: Daha önceden planlanmayan acil sezaryen operasyonları, anne veya bebeği ilgilendiren acil durumlar sebebiyle yapılabilmektedir. Bu sebeple de acil sezaryen doğumlar gebeliğin her haftasında yapılabilir. Çoğunlukla 34. Gebelik haftasından önce uygulanan operasyonlarda bebeğin akciğer gelişimi tamamlanmamıştır. Bu sebeple de bebekte solunum problemleri meydana gelebilmektedir. 24. gebelik haftasından önce karın katmanları ve rahmin sezaryen doğumda olduğu gibi kesilmesi ve bebeğin alınması ise histerotomi olarak adlandırılır. Bu operasyona sezaryen denilmemektedir. Bunun sebebi ise bebeğe dair herhangi bir yaşam beklentisinin bulunmamasıdır. Histerotomi, hamileliğin sonlandırılması için kürtaj gibi uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Sezaryen ne kadar (kaç saat) sürer?

Sezaryen operasyon süresi genellikle 30 dakika ya da 60 dakikada tamamlanmaktadır. Şayet anne adayı daha önce sezaryen operasyon geçirmiş ise, işlem daha uzun sürebilir.

Sezaryen olan hasta kaç günde iyileşir?

Sezaryen operasyonlarında iyileşme süreci normal ameliyata göre daha uzundur. Ancak hastalar bir hafta içerisine ayağa kalkabilir ve günlük işlerini rahatlıkla yapabilir. Dikiş yerlerinin iyileşmesi bir Haftayı bulurken, iş hayatına dönüş daha uzun sürmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler