info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Sezaryen doğumun 5 faydası

Sezaryen doğumun 5 faydası
Sezaryen doğum anne adayının karın boşluğundan girilerek rahmin açılması ve anne karnındaki bebeğin dünyaya getirilmesi işlemidir. Sezaryen doğumlarda günümüzde anne adaylarınca çok fazla tercih edilmektedir. Sezaryen doğumun hem anne hem de bebek açısından faydaları bulunmaktadır. İşte sezaryen doğumun 5 faydası.

Sezaryen doğum hem anneyi hem de bebeği bazı risklerden korumaktadır

Sezaryen doğum, normal doğumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ya da normal doğumun hem anne hem de bebek için risk teşkil ettiği durumlarda anne ve bebeği korumak amacıyla tercih edilen bir doğum ameliyatı yöntemidir. Bebeğin doğum kanalına baş aşağı değil de ters girmesi ya da bebeğin plasentaya dolanması halinde normal doğumun gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu gibi durumlar bebeğin hayatını tehlikeye sokmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü doğum sezaryen yöntemle gerçekleştirilmektedir. Sezaryen ameliyat ile gerçekleşen doğum bebek ve anne adayı için doğabilecek bu riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Sezaryen doğum bebeğin zihin gelişimini etkilemez

Kadın doğum uzmanlarının sezaryen doğumun faydaları ile ilgili ortak görüşlerinden birisi de, sezaryen ile doğumda hedeflenen en temel unsurun yeni doğan bebeklerin zeka ve akıl gelişimlerini doğuma bağlı sebepten ötürü geri kalmasını önlemektir. Anne karnındaki bebekler annenin uterusunun yani rahminin içerisindedirler. Bebekler gelişimlerini burada tamamlarlar. Anne ile bebeğin iletişimini sağlayan aynı zamanda besin ve oksijen taşıma görevini de üstlenen plasenta (göbek kordonu) ile anne ve bebek birbirlerine bağlıdırlar. Doğum anına kadar her şey normal şekilde gelişmekte ve ilerlemektedir. Ancak doğum anında doğum sancılarına bağlı olarak plasentada sıkışma meydana gelebilir. Bu sıkışma durumunda bebeğe giden kan ve oksijen miktarında azalma yaşanabilir. Bu durum da da bebeğin beyin hücrelerinin ölümü ile bebeğin geri kalan hayatında zeka geriliği olmasına veya bebeğin engelli olarak doğmasına neden olabilir. Sezaryen ile gerçekleşen ameliyat tüm bu riskleri de ortadan kaldırmaktadır.

Plasenta engeli ortadan kalkar

Anne adayı ile bebeğin iletişim kurmasını ve bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamlamasına yardımcı olan plasenta, bazı durumlarda doğum kanalını tıkayabilir. Plasentanın doğum kanalını tıkaması durumunda normal doğumun gerçekleşmesi mümkün değildir. Normal doğum gerçekleşemeyeceği için de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için sezaryen doğum gerçekleştirilir. Anne adayı sezaryen doğum ile bebeğinin doğumuna şahitlik edebilir Epidural ve spinal anestezi sayesinde anne adayı doğum esnasında uyanık kalarak bebeğinin doğum anına canlı canlı şahit olabilir. Epidural ve spinal anestezi ağrı hissini de ortadan kaldıracağı için anne adayı doğum esnasında hiçbir şekilde ağrı ya da sızı hissetmemektedir.

Sezaryen doğumlar ağrısızdır

Normal doğumun getirdiği ağrılar ve sancılar birçok anne adayının kabusu ve korkulu rüyalarıdır. Bu durumdan bazı anne adayları doğum ağrısını ve acısını yaşamayı istemeyebilirler. Sezaryen doğumla gerçekleşen doğumların en büyük faydalarından birisi de anne adayı için herhangi bir ağrı hissettirmemesidir. Anneye anestezi uygulanacağı için anne adayı doğum esnasında hiçbir şekilde ağrı hissetmemektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler