Sıkça Sorulan Sorular - Centrum Tüp Bebek Merkezi

Kadın Infertilite (Kısırlık) Tedavisi

İnfertilite (kısırlık) nedir?

Bir çiftin korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde gebe kalamaması durumuna infertilite (kısırlık) denir. Çiftlerin yaklaşık %10-15’inde infertilite bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüp bebek tedavisine ne zaman karar verilmelidir?

Anne adayının 35 yaşından küçük olduğu durumlarda 1 yıl boyunca, anne adayının 35 yaşından büyük olduğu durumlarda ise 6 ay boyunca korunmasız düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmamışsa doktora başvurmak gerekmektedir.

İlk başvurulacak tedavi tüp bebek tedavisi midir?

Sebebi açıklanamayan ve genellikle erkek nedenli kısırlıklarda tüp bebekten önce aşılama tedavisi denenebilir. Kadının yumurta hücrelerinde bir azalma varsa ve gebelik için çok uzun süre beklenmişse veya kadının tüplerinde bir sorun varsa aşılama tedavisi önerilmez. Aşılama tedavisinde, anne adayının yumurtalığı uyarılarak yumurta çatlatılır. Baba adayının spermleri yıkanarak en iyileri seçilir ve rahme transfer edilir.

Genetik hastalıklar kısırlık nedeni midir?

İnsanlarda normalde 46 kromozom bulunmaktadır. Bunların iki tanesi cinsiyet kromozomu olan X ve Y kromozomlarıdır. Kadınlar iki X kromozomu (46XX), erkekler bir X ve bir Y kromozomu (46XY) taşırlar. Cinsiyet kromozomlarındaki bozukluklar kısırlık sebebidir. Erkeklerde Y kromozomunun bazı bölgelerindeki genetik materyal kaybı azospermi veya şiddetli sperm sayı azlığına ve şekil-hareket bozukluğuna yol açarak kısırlık sebebi olmaktadır. Aynı şekilde kadınlarda X kromozomu kaybı yumurtalıkların fonksiyon görememesine ve dolayısıyla kısırlığa neden olmaktadır. Cinsiyet kromozomları dışındaki otozomal kromozomlarda oluşan genetik kusurlar da çiftlerde tekrarlayan düşüklere, kısırlığa ve fetusta genetik bozukluğa yol açmaktadır.

Adet görmeyen kadınlar gebe kalabilir mi?

Primer Amenore olarak adlandırılan ve yumurtalıkları uyaran hormon döngüsünün çalışmadığı hipogonadotropik hipogonadizm olgularında kadınlar hiç adet göremez. Bu eksik hormonların takviye edilmesiyle yumurtlama sağlanır ve çift, uygun yardımcı üreme tekniğine yönlendirilerek gebelik elde edilir. Adet göremeyen diğer durumlarda ise turner sendromu olarak bilinen genetik sendrom (45, X0), erken menopoza yol açan prematur over yetmezliği ve menopoz dönemindeki kadınlarda kendi yumurtaları ile gebelik elde etmek mümkün değildir. Bu olgular yumurta donasyonu yöntemiyle gebe kalabilir.

Tüp bebek tedavisi yalnızca kadın kaynaklı kısırlıklarda mı uygulanır?

Araştırmalar infertilite vakalarının% 40’ının kadın faktörlerden,% 40’ının erkek faktörlerden,% 20’sinin bilinmeyen nedenlerden kaynaklandığını göstermektedir.

Kilo verme, tüp bebekle gebe kalma şansımı etkiler mi?

Şişmanlık, vücut kütle indeksi (BMI) 30 kg / m2’den daha büyük, aşırı kilolu ise 25-30 kg / m2 BMI olarak tanımlanmaktadır. (Vücut kitle indeksinizi buradan hesaplayın.) Obezite, infertilite dahil olmak üzere birçok tıbbi problemle bağlantılıdır. Obez ve aşırı kilolu kadınlarda infertilite öncelikli olarak ovulatuar disfonksiyona bağlıdır.

Tüp bebek tedavilerinde başarının tanımı nedir?

Tüp bebek merkezleri başarılarını, gebelik oranı ve canlı doğum oranı ile belirler. Merkezlerin başarı oranları tüp bebek tedavilerinin tüm basamaklarının doğru uygulanması ile yükselmektedir. Bir çifte, iyi uygulanmış ovülasyon indüksiyonu, doğru zamanda toplanmış yumurta, iyi seçilmiş sperm ile uygulanan doğru mikroenjeksiyon nihayetinde iyi bir teknikle embriyonun transfer edilmesi yüksek gebelik oranı sağlayacaktır. Tüp bebek merkezi seçiminde, merkezin tecrübesine, laboratuvarındaki teknik donanıma ve sağlıklı gebelik oranlarına dikkat etmek gerekir.

Yumurta toplama işlemi ne kadar sürer?

Yumurta toplama işlemi anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık 5-10 dakika süren süreçte, yumurtalıklarınızdaki folikül sıvıları ultrason yardımıyla toplanır ve bu folikül içindeki yumurtalar embriyologlar tarafından mikroskop altında ayıklanır.

Embriyo transferi esnasında acı hissedilir mi?

Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir ve anestezi uygulanmaz. Transfer sonrasında, dikkat edilmesi gereken durumlar ve kullanılması gereken ilaçlar hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapılır.

Dondurulmuş embriyo transferinden sağlanan gebeliklerde hastalık riski artar mı?

Bilimsel çalışmalar sonucu, dondurulmuş embriyo transferi ile elde edilen gebeliklerde taze embriyo gebeliklerine oranla fetuslarda artmış doğumsal anomali veya genetik hastalık riski saptanmamıştır. Günümüzde embriyo dondurma işlemi, tüp bebek tedavilerinin standart bir ayağını oluşturmaktadır ve gebelik şansını artıran bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Dondurulmuş embriyo transferlerinden sonra gebelik oranları azalır mı?

Hayır, gebelik oranı azalmaz.

Yumurtalık dondurulabilir mi? Kimlere önerilir?

Yumurtalık dokusunun dondurularak saklanması kanser tedavisi gören veya erken menopoz nedeniyle doğurganlığı tehdit altında olan kadınlar için uygulanabilen bir yöntemdir. Kemoterapi veya radyoterapi öncesi laparoskopik ameliyat ile alınan over (yumurtalık) dokusu, dondurularak saklanır ve kanser tedavisinin ardından üreme fonksiyonlarının kazanılması için tekrar vücuda yerleştirilir. Günümüzde nakil sonrası başarılı gebelikler ve doğumlar elde edilmiş olmasına rağmen halen deneysel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Kanser tedavisi için kemoterapi veya radyoterapi planlanan, kemik iliği veya kök hücre nakline hazırlanan ve bağışıklık sistemi hastalıkları nedeniyle yüksek doz kemoterapi planlanan kadınlara önerilir.

Kanser tedavileri, kemoterapi sperm yapımını bozar mı?

Kemoterapi hızlı bölünen hücreleri yok etme prensibi ile çalışan bir tedavi yöntemidir. Hedef hücre, kanser hücresi olmakla beraber vücutta hızla bölünen saç-kök, mide-bağırsak ve üreme hücreleri olan sperm ve yumurta hücrelerini de yok eder. Aynı şekilde radyasyon terapileri de sperm ve sperm hücresini oluşturan germ hücrelerine zarar verir. Kemoterapi ve radyoterapi tedavi tipi, sayısı ve toplam doza bağlı olarak erkeklerde geri dönüşsüz azospermiye yani hiç sperm oluşturamama durumuna, dolayısıyla kısırlığa yol açabilir. Kanser tedavileri öncesinde spermin dondurularak saklanması doğurganlığın korunması için uygulanan kanıtlanmış tek tedavi yöntemidir.

Hangi enfeksiyonlar tüplerde tıkanıklığa yol açar?

Fallopian tüpleri rahim ile yumurtalıklar arasındaki bağlantıyı sağlayan yapılardır. Tüplerdeki enfeksiyonlar tıkanmaya yol açarak kadın kısırlığına neden olabilmektedir. Tüpleri tutan ve en sık enfeksiyona yol açan ajanlar streptokok, stafilokok ve mikroplazma bakterileri ve cinsel yolla bulaşan klamidya ve gonokok enfeksiyonlarıdır. Tüberküloz enfeksiyonu da nadiren tüpleri tutarak tıkanıklığa yol açabilir. Enfeksiyonlar rahim içi araç uygulaması, cinsel ilişki, düşük, kuretaj ve doğum sonrası, cinsel yolla bulaşma ve appendisit gibi durumlarla tüplere yerleşebilir. Tüplerdeki tıkanmalar normal yolla gebeliğe engel olabilir.

 

Tüp bebek enjeksiyonları acı verir mi?

Günlük enjeksiyon ihtimali çok yüksek olabilir. Bir zamanlar kas içine enjekte edilmesi gereken ilaçların yerini cilt altındaki küçük bir enjeksiyon (subkutanöz) verilen ilaçlar aldı. Bu tür enjeksiyonlar çoğunlukla 10-12 günlük bir süre boyunca alınır ve ardından stimülasyon döngüsünün sonunda yumurtlamayı tetikleyen bir hormon hCG’nin bir intramüsküler enjeksiyonu yapılır. Daha önce sadece intramusküler formda mevcut olan hCG enjeksiyonu, intramüsküler enjeksiyonu önlemek isteyen hastalar için artık subkutanöz formda (Ovidrel) mevcuttur. Ovidrel’deki hCG’nin rekombinant subkütanöz formu intramusküler hCG kadar uzun süre olmamasına rağmen, tüm göstergeler aynı şekilde etkilidir.

Yumurta alındıktan sonra, embriyo transferi için uterusun astarını hazırlamak için hastalara bir progesteron hormonu takviyesi verilir. Çoğu hasta için, progesteron bir enjeksiyon yerine bir vajinal tablet veya vajinal fitil şeklinde alınabilir. Bu şekilde, enjeksiyon IVF siklusunun ikinci yarısında tamamen önlenebilir. Progesteron vajinal tabletleri ve fitillerin progesteron enjeksiyonları kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar kanser yapar mı?

Bugüne kadar yapılmış çalışmalar, kısırlık tedavilerinde kullanılan ilaçların kadınlarda kanser olasılığını artırmadığını göstermektedir. Meme ve rahim kanserleri için artmış bir risk görülmemektedir. Tüm bu bilgilerle beraber hormon tedavisi almış kadınların rutin kontrollerini düzenli yaptırmaları önemlidir.

Tüp bebek tedavisine şehir dışı ve yurtdışından gelirken hangi hazırlıkları yapmalıdır?

Ön hazırlık testlerinizi kendi bulunduğunuz şehirde yaptırabilir ve sonuçları tüp bebek doktorumuzla paylaşabilirsiniz. Böylece tedavi öncesi tüp bebek programı veya gebelik için herhangi bir engeliniz olup olmadığı tespit edilir. Bu dönemde prenatal vitamin kullanımına başlanmalıdır. Tüp bebek tedavileri kadının adet kanamasının 2. günü başlar ve yaklaşık olarak 15-18 gün kadar devam eder. Bu dönem içerisinde toplam 6-7 kez merkezimizde kontrolünüz gerçekleşecektir. Adet düzensizliği yaşayan hastalarımız doktorlarının tercihi doğrultusunda adet düzenleyici ilaçlar kullanabilir. Yasal prosedürler gereği, gerekli resmi belgeleri ve tüm tıbbi kayıtlarınızı yanınızda getiriniz.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisi; yumurta gelişimi, yumurtaların toplanması, embriyo gelişimi ve embriyo transferi aşamalarından oluşan bir süreçtir. Kadının adetinin 2. günü tedaviye başlanır. Yumurta gelişimi süresince hastanın, çoğu zaman gün aşırı ve bazen de günlük kan tahlili ve ultrasonografi incelemesi yapılır. Bu süreç ortalama 9-12 gün sürer. Bu sürenin sonunda yumurtalar belli olgunluğa erişince çatlatma iğnesi verilir ve 2 gün sonrasında yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplandığı gün baba adayından sperm alınır ve döllenme işlemi gerçekleştirilir. Gelişen embriyolar kalite ve sayısına göre değerlendirilerek 2-6 gün sonra transfer edilirler.

Kalan embriyolar ne olur?

Kalan embriyoların bertaraf edilmesine ilişkin hastaların çeşitli seçenekleri olacaktır. Bir seçenek, daha sonraki kullanımınız için embriyoların dondurulmasıdır.

Tüp Bebek tedavisi sonrası doğal gebelik gerçekleşebilir mi?

Tüp bebek tedavisi ile gebe kalmış özellikle açıklanamayan kısırlık, pkos, hafif erkek faktörü ve düşük ovaryen rezerv tanıları almış çiftler daha sonraki dönemlerde doğal yollarla gebe kalabilirler. Tubal faktör ve ağır erkek infertilitesi nedeniyle tedavi görmüş çiftlerde doğal gebelik beklenmez.

Centrum Klinik te SGK geçerli mi?

Merkezimiz de SGK kapsamında hizmet vermekteyiz. Tüp bebek tedavisine başlamayı düşünen hasta adaylarımız SGK heyet raporu alarak devlet desteğinden faydalanabilir.

Tüp Bebek Devlet Yardımı Yaş Sınırı Var mı?

Evet, SGK desteğinden faydalanabilmek için yaş sınırı vardır. Kadın 23 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmalıdır.

SGK Raporu Olan Hastaların Bulundurmaları Gereken Evraklar Nelerdir?

Tüp bebek heyet raporu aslı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, SGK prim bordrosu, eşlere ait kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi.

Tüp bebek tedavisi pahalı mı?

Tüp bebek tedavisinde maliyetler her hastaya göre değişmektedir. Fiyatların her merkezde farklı olması ve her hastaya göre farklı olmasının birçok sebebi mevcuttur. Kısırlık sebepleri, merkezin başarı oranları, anne adayının yaşı, kullanılan ilaçlar ve kullanılan tüp bebek tedavi yöntemleri gibi birçok etken fiyatların değişmesine yol açmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi ve ücreti  ile ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

  • Ovulasyon indüksiyon (Yumurtlamayı arttırıcı tedavi)
  • Aşılama, inseminasyon (Erkekten alınan spermin rahim içerisine verilmesi)
  • Kısırlığa yok açan nedenlere göre tedavi
  • Üremeye yardımcı tedavi teknikleri Tüp bebek (IVF), mikroenjeksiyon (ICSI)

Kadın Faktöründe Kısırlığa Yol açan Nedenler için ayrıca bakınız.

Bizi Hemen Arayabilirsiniz +90 533 205 92 23

1