Endometriyozis - Centrum Tüp Bebek Merkezi
Endometriyozis

Endometriyozis

Rahim içini kaplayan ve endometriyum adı verilen hormonlara duyarlı tabakanın rahim dış bölgelerinde olması durumuna verilen addır.

Olmaması gereken yerde olan bu hormona duyarlı doku grubu, özellikle rahim etrafını saran zarda, tüplerde, yumurtalıklarda (çikolata kistleri), rahimi asan bağlarda veya vücudun birçok yerinde olabilir.

Toplumda üreme çağındaki kadınların yaklaşık %10 kadarında izlenmektedir.

En sık karşımıza çıkan bulgular:

1. Şiddetli adet ağrıları.
2. Ağrılı ilişki.
3. Geçmeyen kasık-bel ağrıları.

Endometriyozis, bazen sadece infertilite ile karşımıza çıkabilir. Endometriyozis hastalığı, tanı konulması zor bir hastalıktır. Laparoskopik cerrahi esnasında veya çikolata kistlerinin varlığı ile tanı konulabilir.

Endometriyozis hastalığında ağrının kontrolü için birtakım hormon ilaçları, doğum kontrol hapları, progesteronlar, hormonlu spiraller, ağrı kesiciler kullanılabilir. Özellikle erken evre ve hafif ağrılarda öncelikle ağrı kesiciler ve doğum kontrol hapları kullanılır. İleri hastalıkta ise baskılayıcı hormon tedavileri önerilir.
Endometriyozis hastalığında, tüpler hasarlanabilir veya embriyonun tutunmasında sorunlar oluşabilir. Bütün bunlar kısırlık sebebi olabilirler. Evli çiftlerde, bu bulgular var ise ve çocuk sahibi olmada zorluk yaşanıyor ise mutlaka HSG adı verilen rahim filmi çekilmeli ve spermlere bakılmalıdır. Özellikle over rezervi, HSG ve spermlerin durumuna göre tedavi planı 3e ayrılır:
1. Tanısal laparoskopi
2. Aşılama (inseminasyon) tedavisi
3. Tüp bebek tedavisi

Çikolata kisti olan kadınlarda, bu hastalık ileri evre olarak kabul edilir. Özellikle bu kistler büyük, tek taraflı, ağrılı ve ilerleyici olurlar ise laparoskopik olarak çıkartılmaları gereklidir. Ancak 2 taraflı kist varlığı, zayıf yumurta rezervi, geçirilmiş benzer ameliyatlar veya ileri kadın yaşı (37 üzeri) var ise ameliyat yerine direk tüp bebek tedavisi daha makul seçenektir. Çikolata kisti nedeniyle ameliyat olmuş kadınlarda zamanla yumurta rezervi azalabilir.
Endometriyozis ilerleyici ve sinsi bir hastalıktır. Rahim, yumurtalıklar, tüpler, karın boşluğu, zarlar, bağırsaklar, mesane ve rektum etkilenebilir. Özellikle yıllardır varolan pelvik ağrılarda mutlaka endometriyozis araştırılmalıdır.

Bizi Hemen Arayabilirsiniz +90 533 205 92 23

1