Embriyo Havuzlama - Centrum Tüp Bebek Merkezi

Embriyo Havuzlama Yöntemi

Embriyo Havuzlama

  • Embriyo havuzlama işlemi nedir?

Tüp bebek tedavisinde ilk basamak folliküllerin gelişitirlmesidir. Bu amaçla günlük olarak gonadotropin adı verilen geliştirici iğneler kullanılır. Yumurtaların toplanması sonrasında mikroinjeksiyon işlemi yapılır ve embiryolar edle edilir. Havuzlama işleminde, elde edilen embriyolar transfer edilmez, dondurularak saklanır. Embriyoların elde edilip uygun koşullarda saklanması ve bu işlemin birden fazla kez yapılması işlemine havuzlama adı verilir.

  • Embriyo Havuzlama Kimlere Uygulanır?

Embriyo havuzlama işlemi, özellikle yumurta sayısı yani over rezervi az kadınlarda uygulanan bir yöntemdir. Öncelikle tüp bebek tedavisi sürecinde yumurtaları büyütücü iğne başlanır-yumurtalar toplanır-döllenme işlemi sonrasında embriyolar elde edilir ve elde edilen bu embriyolar transfer işlemi yapılmadan dondurulur. Dondurma işlemi vitrifikasyon adı verilen özel bir teknik kullanılarak yapılır ve -190 derecedeki sıvı azot tanklarının içlerine bu embriyolar konularak gerçekleştirilir.

  • Embriyo havuzlama işlemi başka hangi durumlarda önerilir?

Özellikle ileri yaş kadınlarda, tekrarlayan gebelik kayıpları varlığında, fazlaca embriyoya genetik taramanın yapılmasını gerektiren durumlarda önerilir. Embriyolar elde edildikten sonra biyopsileri yapılıp genetik teste gönderilir ve özellikle embriyo sayısı az olan kadınlarda birden fazla kez embriyoların elde edilip biyopsi yapılması ve genetik teste tabi tutulması işlemi uygulanır.

  • Embriyolar Saklanırken, Dondurulurken veya Çözülürken Hasarlanır mı?

Vitrifikasyon adı verilen hzılı dondurma ve çözme tekniği ile hasarlanma olasılığı oldukça düşüktür. Neredeyse %5’in altındadır. Özel tanklarda etiketlenen ve saklanan bu embriyolar, uzun yıllar güvenli bir şekilde muhafaza edilebilir.

Bizi Hemen Arayabilirsiniz +90 533 205 92 23

1