info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Scratching İşlemi (Rahme Çizik Atılması)

Scratching İşlemi (Rahme Çizik Atılması)
Doğal yolla bebek sahibi olamadığı için kısırlık tedavisi için doktora başvuran kişilerin en başarılı sonuçlar alabildikleri tedavi yöntemi tüp bebek tedavisidir. Bu bağlamda modern yaşam koşullarıyla birlikte kısırlığın da yaygınlaştığı, çiftlerin yaklaşık olarak % 15’inin doğal yolla gebelik elde edemediği düşünüldüğünde tüp bebek tedavisinin önemi ve değeri daha net anlaşılabilmektedir. Kısırlık konusunda mağduriyet oranı arttıkça kısırlık tedavilerinde olan gelişimler de hayalleri zorlar niteliktedir. İşte tam da bu düzlemde tüp bebek tedavisinde neredeyse yılda birkaç tane yenilik, gelişme yaşanmakta, tedavide her gün daha ileri gidilebilmektedir. Bu bağlamda embriyonun gelişmesi ve rahme daha iyi tutunabilmesi, yuvalanması olasılığını artırmak için farklı metotlar denenmektedir. Preimplantasyon genetik tanı, assisted hatching (lazer ile tomurcuklanma), embriyo yapıştırma, co-cultures (yapay rahim), sperm mıknatısı, IVM (yumurtaların laboratuarda olgunlaştırılması), babaya ait paternal lenfosit gebelik aşısı, anne akanı monositleri ile yapılan gebelik aşısı yeni uygulamalardan bazılarıdır. Bunların yanında IMSI (mikro enjeksiyon işleminin büyüterek yapılması), kişiye özel tüp bebek tedavisi, tüp bebek öncesi hidrosalpinks tedavisi, fizyolojik ICSI ve tedavi öncesinde rahim zarına biyopsi ile çizik atmak da gebelik başarısını artırmak amacıyla yapılan uygulamalardır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıracak uygulamalar nelerdir?
  1. Rahim zarına çizik atmak
Tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırmak için uygulanan yeniliklerden birisi olan rahim zarına çizik atmak (sctarching); tedavi öncesinde rahmin iç zarına küçük bir çizik atarak veya o alanda bir miktar hasar yaratarak oradan biyopsi alınmasıdır. Rahim iç zarına çizik atıldıktan sonra rahim duvarından, endometrium tabakasından salgılanan büyüme faktörlerinde artış görülmektedir. İşte bu büyüme faktörleri ve hormonlar embriyonun tutunma ve yerleşme ihtimalini artırmaktadır. Rahme çizik atılması işlemi; özellikle de daha önceki tüp bebek tedavisi denemelerinde kaliteli embriyo elde edildiği halde gebeliğin oluşamadığı durumlarda denenmesinde fayda vardır.
  1. Preimplantasyon genetik tanı
Tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyoların rahim duvarına tutunamaması sonucunda pek çok denemede başarısız sonuçlar alınmaktadır. Embriyoların tutunamama nedenleri arasında en sık karşılaşılanı ise embriyoda genetik bozuklukların varlığıdır. İşte başarısızlığa sebep olan bu etkeni ortadan kaldırmak için elde edilen embriyolara genetik tanı testi uygulanmaktadır. Bu test sonucunda en sağlıklı ve kromozomsal olarak en sorunsuz olan embriyolar seçilerek anne adayının rahmine transfer edilir ve embriyonun rahme tutunup gebeliği devam ettirme olasılığı artırılır.
  1. Assisted Hatching (Lazer ile tomurcuklanma)
Tüp bebek tedavisinde laboratuar ortamında elde edilen embriyo transfer edilmeden önce lazer ile yuvalama, tomurcuklanma yapılabilmektedir. Rahme yerleştirme aşamasındaki embriyoların duvarlarında bir tabaka bulunmakta ve embriyo rahme tutunmadan önce bu duvarın yırtılmış olması gerekmektedir. Duvar yırtılmadığı takdirde embriyo tutunamaz. Bu sebeple duvar lazerle inceltilir ve embriyonun rahme tutunma olasılığı artırılır.
  1. Embriyo yapıştırma (glue)
Tüp bebek tedavisinde tüm uğraş ve çaba; elde edilen embriyonun rahme tutunabilmesi ve elde edilen gebeliğin canlı doğumla sonuçlanması odaklıdır. Bu bağlamda yapılan uygulamalardan birisi olan embriyo yapıştırmada; embriyo transferi esnasında sıvı bir kültür ortamı kullanılmaktadır. Bu sıvının içine hyaluronan adlı bir madde eklenmekte ve bu maddenin etkisiyle embriyo rahim içine daha iyi tutunabilmektedir.
  1. Co-cultures (yapay rahim)
Tüp bebek tedavisinde kaliteli embriyolar elde edilebilmesine rağmen gebelik gerçekleşmiyor ya da gebelik devam etmiyorsa embriyo ve rahim ilişkisini güçlendirecek alternatifler uygulamaya konur. Bu bağlamda anne adayının rahim iç duvarı olan endometriumdan bir parça alınır ve bu parça laboratuar ortamında kültürlenerek desteklenir ve yapay bir rahim ortamı hazırlanır. Kadının yumurtaları toplanıp mikroenjeksiyon ile döllenme gerçekleştikten sonra embriyolar oluşturulur. Bu embriyolar yapay rahim içinde bekletilerek embriyoların kalitesi artırılır. Sonrasında bu kaliteli embriyolarla daha sağlıklı gebelikler elde edilebilir.
  1. IVM (yumurtaların laboratuarda olgunlaştırılması)
Yumurtaların laboratuar ortamında olgunlaştırılmasına dayanan IVM tekniği, özellikle Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlarda kontrollü olarak yumurta geliştirilmesi aşamasında uygulanır. Zira çok sayıda yumurta gelişmesine rağmen olgun yumurta ya çok az sayıdadır ya da hiç yoktur. Bu sebeple de bu yumurtalar Mikroenjeksiyon tekniği için uygun değildir. Olgunlaşmayan yumurtalar laboratuar ortamında olgunlaştırılır ve bunlarla elde edilen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Bu sayede de Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlarda da tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etme olasılığı artırılır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler