info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Saçlardaki Stres Hormonu Tüp Bebekte Başarı Şansını Öngörebilir

Saçlardaki Stres Hormonu Tüp Bebekte Başarı Şansını Öngörebilir
Saçlardaki Stres Hormonu Tüp Bebekte Başarı Şansını Öngörebilir Hormonlar; vücut tarafından üretilen ve vücudun tüm işleyişinde aktif rol oynayan maddelerdir. Östrojen, testosteron, serotonin, melatonin ve daha birçok hormon türünün dengeli bir biçimde salgılanması, yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için gereklidir. Hormonların aktif olarak rol oynadığı yaşamsal fonksiyonlardan biri de üreme sistemidir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelen kısırlık problemlerinin birçoğu hormonal etkenler neticesinde meydana gelmektedir. Hormonların düzensiz bir şekilde salgılanması, özellikle kadınlarda yumurtalık rezervlerini doğrudan etkilemekte ve bu daha kadının doğal yöntemlerle gebe kalamamasına neden olmaktadır. Doğal yöntemler ile gebe kalınamaması durumunda, tüp bebek veya aşılama gibi yardımcı üreme teknikleri devreye girmektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde de başarılı bir şekilde sürdürülebilmesinin en önemli unsuru, zamanlamanın doğru olmasıdır. Kadının tüm hormonal seviyelerinin gebeliğe elverişli bir biçimde olması, gebeliğin temel adımıdır.

Stres hormonu nedir?

Kortizol olarak bilinen stres hormonu, böbreklerin üzerinde bulunan ve birçok hormonu üreten adrenal bezler tarafından üretilir. Stres; beyin ve vücut tarafında fiziksel, çevresel veya duygusal olarak olumsuz algılanabilen şeylerin tümüdür. Stresin hem erkek hem de kadın doğurganlığını etkileyebilmesinin nedeni, stres hormonu olan kortizolun hormonların omurgası olmasıdır. Bunun için, doğal yöntemlerle gebelik elde edememiş çiftlerin kortizol seviyeleri mutlaka ölçümlenmelidir.

Stres hormonu tüp bebek şansını etkileyebilir mi?

Tüp bebek incelikli aşamalardan oluşan, zorlu bir tedavi sürecidir. Bir tüp bebek döngüsü yaklaşık olarak dört ila altı hafta sürer ve bu süre içerisinde kadınlar endişe, umut, tedirginlik gibi birçok duyguyu bir arada yaşar. Tüp bebek döngüsünün sonucunda ise olumsuz bir durumla karşılaşmak, bebek sahibi bekleyen çiftler için yıkıcı olabilmektedir. Bu nedenle, bilim adamları tarafından tüp bebek prosedürün başarılı olup olmayacağını tahmin etmenin mümkün olduğu yeni bir teknik geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalara göre, saçlardaki stres hormonu yani kortizol düzeylerinin yüksek olduğu kadınlarda, tüp bebek tedavisinde başarılı olma şansının daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Kortizol hormonu genellikle tükürük, kan veya idrar örnekleri ile ölçümlenebilmektedir. Ancak bu örneklere göre yapılan incelemelerde tüp bebek tedavisinin başarı oranıyla herhangi bir ilişkilendirmenin yapılamayacağı anlaşılmıştır. Fakat kadından alınan saç örneği incelemeye alındığında kortizol hormonun, planlanacak olan tüp bebek döngüsü üzerinde nasıl bir etkisinin olacağı öngörülebilmiştir.

Stres hormonunun yükselmesi hangi belirtileri verir?

Adrenal stresin ilk aşaması adaptasyon fazı olarak bilinir. Bu durumda, yüksek kortizol seviyelerine sahip olan kişiler şeker depolarını salgılayan adrenal bezlerden dolayı kilo verebilir. Bununla birlikte, eğer bu faz kronik bir süre devam ederse, adrenal yorgunluğu olarak adlandırılan faza geçiş yapılır. Böbreküstü bezler çalışmadığı için vücut savunma görevini yerine getiremez. Sindirim ve bağırsak fonksiyonunun bozulma olasılığı, uykusuzluk ve çabuk hastalanma gibi sorunlar meydana gelir. Bu aşamadan sonra insan vücudu, stres hormonu üretimini seks hormonu üretimine tercih etmeye başlar. Hormon sentezi için gerekli olan daha fazla hammadde, kortizol üretimine devredilerek testosteron, östrojen ve progesteron düzeylerinin düşmesine neden olur. Böylece anovulasyon, luteal faz defekti, polikistikover sendromu, endometriozis, tiroid dengesizliği oluşabilmektedir. Son aşama adrenal tükenme olarak bilinir. Bu aşamadan itibaren motivasyon yok olur, libido azalır, depresif hissedebilir ve sosyalleşmekten kaçınmaya başlanır.

Stres hormonu iyileştirilebilir mi?

Adrenal bezlerde meydana gelen bozulmalar uzun yıllar etkili olan stres, zayıf beslenme ve yanlış yaşam tarzının toplamıdır ve bunları iyileştirmek uzun sürebilmektedir. Kortizol seviyesinin dengeli hale gelmesi, doğurganlık üzerinde de etkili olacaktır.
  • Diyet:

Diyet, doğurganlığı teşvik etmede önemli bir rol oynar ve gebe kalmaya çalışan kadınlar kafein ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdırlar. Dengeli ve sağlıklı beslenmek yüksek kortizolü azaltır, hem erkek hem de kadınlar için üreme hormonlarının korunmasına yardımcı olur.
  • Yaşam tarzı:

Günlük yaşam içerisinde stres yönetimi yapabilmek önemlidir. Stres yönteminin en iyi yolu meditasyon, nefes egzersizleri, aerobik gibi fiziksel eylemlerdir. Gün içerisinde aşırı uyaranlardan kurtularak sessiz zaman geçirmek aşırı kortizolden kurtulmak için idealdir.
  • Uyku:

Kortizol düzeyleri gece yarısından sonra daha hızlı yükselişe geçer. Geç saatlerde meydana gelen uykuya dalma güçlüğünün temel sebebi de kortizolün yükselmesidir. Erken yatmak ve her gece ortalama 8 saat uyumaya çalışmak, vücudun hormonal ritmini düzenler ve vücuttaki stresi azaltır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler