+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Rosi Tekniği Tehlikeli Mi?

Rosi Tekniği Tehlikeli Mi?

Rosi Tekniği Tehlikeli Mi?

Azospermi sorunu yaşayan ve mikro tese işlemi uygulanmasına karşın istenilen özellikteki spermlere ulaşılamayan erkeklerde tek çözüm rosi tekniği olmaktadır. Ancak bu tedavi ile ilgili genellikle çiftler rosi tekniği tehlikeli mi sorusunun yanıtına dair endişe içerisindedir. Rosinin son yıllarda uygulanan bir tedavi olması ve başarı oranının standart tüp bebek tedavisine kıyasla düşüklüğü yaşanan kaygıyı daha da artırmaktadır.

Tekniğin güvenilirliği ya da ne kadar etkili olduğu ile ilgili en doğru sonuca ulaşabilmek için bu alanda uzman doktor ile görüşme yapmak yarar sağlayacaktır. Doktor tarafından yapılan detaylı muayenede hastanın tedaviye uygun olup olmadığı ve buna benzer pek çok bilgi ortaya çıkmaktadır.

Rosi Tekniği Ne Kadar Güvenilir?

Rosi tekniğinin başarısı ve güvenilirliği ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. 2016 yılında bu teknik ile ilgili on dört yumurta üzerinde çalışma yapılmıştır. Buna göre yumurtaların tamamında başarılı döllenme sağlanmış ve yardımcı üreme tekniğiyle gebe kalma olasılığı günümüzde yüzde atmışlara kadar çıkmıştır.

Ancak tedaviden elde edilecek sonuç hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Sektörde sürekli teknolojik gelişmelerin yaşanması çocuk sahibi olmayı bekleyen anne baba adayları için umut vaat etmektedir. Burada tedavi için tercih edilen kliniğin de rolü büyüktür. Kliniğin başarısı ve güvenilirliği elde edecek sonucun ne yönde olacağını etkilemektedir. Bunu anlayabilmek için geçmiş dönem uygulamalarına bakmakta yarar vardır. Ülkemizde ilk kez rosi tekniği kullanılarak sağlıklı bir doğum gerçekleştiren klinik, Centrum tüp bebek merkezidir. Ayrıca hala kliniğimizde, rosi tekniği alanında eş değer çalışmalar yürütebilien bir başka klinik bulunmamaktadır.

Rosi Tekniği Spermlere Zarar Verir Mi?

Rosi tekniği uygulaması esnasında spermlere elektrik akımı verilmekte ve daha olgun yuvarlak hale gelmesi sağlanmaktadır. Çeşitli işlemlere tabii tutulması spermlerin bu uygulamadan zarar görüp görmeyeceği sorusunu akıllara getirmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre her işlem en profesyonel şekilde yapılmakta olup bu esnada hücrelerin DNA yapısı zarar görmemektedir.

Böylece spermlerde herhangi bir zarar görme ya da bozulma olmayacaktır. Bunun tam aksine pasif halde bulunan spermler daha yüksek kapasiteli hale gelmektedir. Dolayısıyla rosi tekniğinin sperm üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgi çiftler ile hekim arasında yapılan ön görüşmede detaylı şekilde ele alınır.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler