info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Rahmin Rutin Değerlendirilmesi

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Rahmin Rutin Değerlendirilmesi
35 yaşın altındaki çiftler yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın üzerindekiler ise 6 ay düzenli korumasız cinsel ilişki yaşadıkları halde gebelik elde edemiyorlarsa kısırlık sorunundan şüphe edilmektedir. Belirtilen zaman dilimi içinde her gün ya da haftada, 10 günde bir kez değil, haftada 2-3 kez korumasız ilişkiye girilmiş olması gerekmektedir. Zira her gün ilişkiye girildiğinde erkeğin menisinde yeterli düzeyde olgun, canlı sperm bulunamaz, çok seyrek ilişkiye girildiğinde ise kadının yumurtlama dönemine denk gelme ihtimali düşer. Tüm bunlar ışığında günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık olarak % 15’inin doğal yolla gebelik elde edemediğini söylemek mümkündür. Böyle kısırlık vakalarında gebeliğe engel olan faktör kadından, erkekten ya da her ikisinden de kaynaklanıyor olabilmektedir. Kısırlık yaşayan çiftlerin % 15’inde de sebebin ne olduğu bulunamaz ve bu durum açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılır. Sorunun kadından, erkekten ya da her ikisinden mi kaynaklandığının öğrenilebilmesi için çok sayıda test, tahlil ve muayene yapılır. Genellikle erkekte sperm sayısı, kalitesi ve hareketliliğinin düşük olması kısırlık sebebi olarak ortaya çıkmaktadır. Kadında ise yumurtlama bozuklukları, tüplerin tıkalı olması ve rahim içi anomaliler, bozukluklar kısırlığa sebep olan etkenlerin başında gelmektedir. Bu bağlamda doğal yolla gebeliğe engel bir durumun varlığı saptandıktan sonra tüp bebek tedavisine başlanması için de kadınlarda mutlaka rahim içinin değerlendirilmesi ve varsa anomalilerin, bozuklukların tedavi edilebilmesi gerekir. Zira tüp bebek tedavisinde laboratuar ortamında elde edilen embriyonun tutunabilmesi ve gebeliğin devam edebilmesi için rahim içinin sorunsuz olması gerekir.

Rahim içinin değerlendirilmesi için tanısal histeroskopi

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim içinin değerlendirilmesi için tanısal histeroskopi yapılmaktadır. Histeroskop adı verilen ucunda kamera olan çubukla rahim ağzından girilir, rahme CO2 veya bazı özel gazlar verilir. Rahim içine verilen bu sıvı ya da gazla birlikte rahim içi genişler, rahim duvarları birbirinden ayrılır. Bu sayede rahim içi histeroskopun ucundaki kameradan ekrana yansıyan görüntüyle çok net bir şekilde izlenebilir. Genellikle adet kanamasının bitişinden hemen sonra uygulanan histeroskopi ile rahim içi boşluğunun şekli ve hacmi, rahim duvarı (endometrium) kalınlığı hakkında net bilgi edinilebilir. Bu sayede tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce rahim içi boşluğunda ve rahim ağzında bulunan anomali ve bozukluklar tespit edilebilmekte ve tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Zira rahim içi boşluğunda doğuştan gelen ya da sonradan edinilen patolojiler sadece doğal yolla gebeliğe değil, üremeye yardımcı tekniklerle gebe kalınmasına da engel olmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde tekrarlayan başarısızlıklarda rahim içi boşluğu anomalilerinin yerinin yaklaşık olarak % 38 olduğu bilinmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde histeroskopik tedavi

Tanısal histeroskopide rahim içi anomali gözlendiğinde, yine histeroskopi ile tedavi etmek mümkün olmaktadır. Ancak doğurganlık üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen histeroskopik tedavi, doktor tarafından gerekli görüldüğünde uygulanmaktadır. Bu bağlamda eğer var olan anomali embriyonun rahme tutunmasını engellemiyorsa, tedaviye gerek duyulmaz ve sadece izlenmesi yeterli olabilir.

Tüp bebek tedavisi öncesi rahmin histeroskopik değerlendirilmesinin önemi

  1. Eğer bir çift kısırlık sebebiyle doktora başvurmuşsa rahim içinin değerlendirilmesi rutin bir işlemdir. Kadının adet kanamaları düzenliyse, kanama ile ilgili her hangi bir şikayet yoksa ve muayene esnasında rahim normal standartlarda görülmüşse rahim içi boşluğunun nasıl görüntülenmesi gerektiği doktorun tasarrufundadır. Ancak kısırlık erkekten kaynaklanıyorsa ailede rahim içi anomalisi sorunu yoksa ve kadının yaşı 35’ten küçükse rahmin değerlendirilmesi gerekmeyebilmektedir.
  2. Kadının yaşı 35’in üzerindeyse, normal dışı vajinal kanaması varsa ve muayene esnasında rutinin dışında bulgulara rastlandıysa tüp bebek tedavisi öncesinde rahmin histeroskopi ile değerlendirilmesi şarttır.
  3. Tüp bebek tedavisi öncesinde rahmin kesinlikle histeroskopi ile değerlendirilmesini gerektiren durumlardan birisi de, kadının daha önceden 2 veya daha fazla sayıda başarısız tüp bebek deneyimi yaşamış olmasıdır.
  4. Tüp bebek tedavisi öncesinde yapılan rahim içi değerlendirmesinde rahim boşluğunda polip, miyom, rahim içi perde görülmesi durumunda tedavi amaçlı histeroskopi yapılır. Bu bağlamda rahim içinde bulunan polipler, rahim içi boşluğuna doğru çıkıntı yapan miyomlar çıkarılır ve doğuştan gelen rahmi ikiye bölen perde kesilir. Ayrıca rahim içi boşluğunda bulunan yapışıklıklar ve şekil bozuklukları histeroskopi ile tedavi edilir.

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım