info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Rahim Myomları ve Gebe Kalma Şansı

Rahim Myomları ve Gebe Kalma Şansı
rahim miyomları Fibroidler, uterusun duvarında büyüyen kaslı tümörlerdir (rahim). Fibroidler neredeyse hep iyi huyludurlar (kanserli değildir). Miyomlu kadınların hepsi semptomlara sahip değildir. Semptomları olan kadınlar sıklıkla miyomları yaşamak zor bulurlar. Bazılarının ağrısı ve menstruel kanaması var. Miyom tedavisi belirtilerinize bağlıdır.

Miyom nedir?

Fibroidler, uterusun duvarında büyüyen kaslı tümörlerdir (rahim). Miyom için başka bir tıbbi terim leyomiyoma veya sadece "miyom" dur. Fibroidler neredeyse hep iyi huyludur (kanserli değildir). Fibroidler tek bir tümör olarak büyüyebilir veya uterusta birçoğu olabilir. Bir elma tohumu kadar küçük veya bir greyfurt kadar büyük olabilirler. Olağandışı durumlarda çok büyük olabilirler. Kadınların yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 80'i 50 yaşına gelindiğinde miyom gelişir. Fibroidler 40'lı ve 50'li yaşların başında kadınlarda görülür. Miyomlu kadınların hepsi semptomlara sahip değildir. Semptomları olan kadınlar sıklıkla miyomları yaşamak zor bulurlar. Bazılarının ağrısı ve menstruel kanaması var. Fibroidler aynı zamanda mesane üzerine baskı uygulayarak sık idrara çıkmalarına veya rektumun rektal basınca neden olmasına neden olabilir. Miyomlar çok genişlerse, karnın (mide alanının) büyümesine ve bir kadının hamile görünmesine neden olabilirler.

Miyomlar kimde görülür?

Bir kadının miyom gelişme riskini artırabilecek faktörler vardır.

Yaş

Fibroidler kadınlar yaşlandıkça, özellikle 30'lu ve 40'lu yaşlarda menopoz yoluyla daha yaygın hale gelir. Menopozdan sonra fibroidler genellikle küçülür.

Aile öyküsü

Miyomlu bir aile üyesine sahip olmak riskinizi arttırır. Bir kadının annesinde miyom varsa, onlara sahip olma riski ortalamanın üç katından fazladır.

Etnik köken

Afrikalı-Amerikalı kadınların miyom gelişimi beyaz kadınlardan daha fazladır.

Obezite

Aşırı kilolu kadınlar miyom için daha yüksek risk altındadır. Çok ağır kadınlar için risk, ortalamanın iki ila üç kat daha fazladır.

Miyom belirtileri nelerdir?

Çoğu miyom herhangi bir belirti oluşturmaz, ancak miyomlu bazı kadınlar şunları yapabilir:
 • Ağır kanama (anemi oluşturacak kadar ağır olabilir) veya ağrılı dönemler
 • Pelvik bölgede dolgunluk hissi (alt karın bölgesi)
 • Alt karnın genişlemesi
 • Sık idrara çıkma
 • Seks sırasında ağrı
 • Bel ağrısı
 • Gebelik ve doğum sırasındaki komplikasyonlar, altı zamanlı sezaryen riski daha yüksektir
 • Üreme problemleri, örneğin kısırlık gibi çok nadir

Miyom kansere dönüşebilir mi?

Fibroidler neredeyse hep iyi huyludur (kanserli değildir). Nadiren (1.000'den az) kanserli bir fibroid meydana gelecektir. Buna leiomyosarkom denir. Doktorlar, bu kanserlerin zaten var olan bir fibroidden kaynaklanmadığını düşünüyor. Miyomlara sahip olmak kanserli bir miyom geliştirme riskini arttırmaz. Miyom sahibi olmak, bir kadının uterusta diğer kanser türlerini alma şansını da artırmaz.

Ya hamile kalırsam ve miyom sahibi olursam?

Miyom sahibi kadınların gebelik ve doğum sırasında sorun yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu, sorunlar olacağı anlamına gelmez. Miyomlu kadınların birçoğunun normal gebelikleri vardır. Miyomlu kadınlarda görülen en yaygın sorunlar şunlardır:
 • Miyomlu kadınlar için c-kesitine ihtiyaç duyma riski altı kat daha fazladır.
 • Bebeğin makat gelişi Bebek, vajinal doğum için iyi konumlandırılmamıştır.
 • Plasental abruption. Plasenta doğumdan önce rahim duvarından ayrılır. Bu olduğunda, fetus yeterli oksijen almaz.
 • Erken doğum.
 • Miyomunuz varsa ve hamile kalırsanız, doğum uzmanınızla konuşun. Tüm doğum uzmanlarının miyom ve gebelik ile ilgili deneyimi vardır.

Miyom olduğumu kesin olarak nasıl bilebilirim?

Doktorunuz, rahmini, yumurtalıkları ve vajinayı kontrol etmek için onu düzenli olarak pelvik muayene için gördüğünüzde, miyomunuz olduğunu görebilir. Doktor, sıradan bir pelvik muayene sırasında miyomunu uterusta (genellikle ağrısız) topak ya da kitle olarak onun parmaklarıyla hissedebilir. Çoğu zaman, bir doktor, hamilelerinizdeki uterusunuzun büyüklüğüyle miyomların ne kadar küçük veya ne kadar büyük olduğunu tarif edecektir. Örneğin, 16 haftalık hamile iseniz, miyomlarınızın uterusunu boyutuna getireceği söylenebilir. Veya miyom, meyveler, fındık veya bir üzüm veya portakal, bir meşe palası veya ceviz veya golf topu veya voleybol gibi bir top ile karşılaştırılabilir. Doktorunuz miyomunuz olduğunu doğrulamak için görüntüleme testleri yapabilir. Bunlar, ameliyat olmaksızın vücudunuzun iç kısmında "resim" oluşturan testlerdir. Bu testler şunları içerebilir:
 • Ultrason - Resmi üretmek için ses dalgalarını kullanır. Ultrason prob karnın üzerine yerleşebilir veya resmi yapmak için vajina içine yerleştirilebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) - Mıknatısları ve radyo dalgalarını kullanarak resim üretir
 • X ışınları - Vücut içine bakmak ve resmi üretmek için bir çeşit radyasyon kullanır
 • Histerosalpingogram (HSG) veya sonohisterogram - Bir HSG, rahim içine röntgen boyası enjekte etmeyi ve röntgen resimlerini çekmeyi içerir. Bir sonohisterogram, rahim içine su enjekte etmeyi ve ultrason resimleri yapmayı içerir.

Miyom var mı diye emin olmak için cerrahiye de ihtiyacınız olabilir. Bunu yapmak için iki tür ameliyat var:

Laparoskopi

Doktor, göbeğin yakınında veya yakınında yapılan küçük bir kesi içine uzun, ince bir kapsam ekler. Kapakta parlak bir ışık ve bir kamera bulunur. Bu işlem sırasında doktorun uterusun ve diğer organların bir monitörde görüntülenmesini sağlar.

Histeroskopi

Doktor, vajinadan ve rahim ağzından rahim içine hafif, uzun ince bir kapsam geçer. Hiçbir kesi gerekli değildir. Doktor, miyomlar ve polipler gibi diğer sorunlar için rahim içinde bakabilir. Kapsam da bir kamera ile kullanılabilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler