info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Rahim Kanseri Tanı ve Tedavisi

Rahim Kanseri Tanı ve Tedavisi

Rahim kanseri nedir?

Rahim kanserinin en sık karşılaşılan çeşidi, rahim içini kaplayan endometrium tabakasından kaynaklanan anormal doku gelişimidir. Bu nedenle endometrium kanseri olarak da adlandırılmaktadır. Vücudun sağlıklı hücreleri düzenli olarak büyüme, bölünme ve yenilenme süreci içerisindedir. Ancak bazı hücreler anormal gelişim gösterirken, kontrolsüz olarak büyürler. Bu davranışın sonucunda da iyi ve kötü huylu tümörler ortaya çıkar. Rahmin endometrium tabakasında meydana gelen bu kötü huylu tümörler, rahim kanseri olarak ifade edilir.

Rahim kanseri neden olur, belirtileri nelerdir?

Rahim kanserinin neden oluşum gösterdiğine dair bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak insan vücudunun sistematik döngüsünde meydana gelen hormonal bozuklukların yol açtığı düşünülmektedir. Ayrıca genetik ve çevresel faktörler de etkili olmaktadır. Rahim kanseri genellikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda teşhis edilse de, bu faktörler doğrultusunda daha erken yaşlarda da görülebilir. Rahim kanseri belirtileri aşağıdaki gibi olmaktadır:
 • Rahim kanserinin en net hali anormal vajinal kanamalarıdır. Bu kanamalar adet dönemleri dışında lekelenme ve akıntı şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca menopoz döneminden sonra herhangi bir kanamanın olması rahim kanserinin ilk bulgusudur.
 • Cinsel ilişki sonrasında kanama
 • Az ya da çok miktarda kanlı, sulu ve kokulu akıntı
 • Cinsel ilişki sonrasında ağrı, karında rahatsızlık hissi
 • Rahim kanserinin ileri dönemlerinde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi bazı şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Rahim kanseri tanısı nasıl konulur?

Rahim kanseri herhangi bir şikâyete yol açmadan ilerleyebilen bir hastalıktır. Bu nedenle şikâyeti olmayan kadınlarda rahim kanseri için uygulanan tarama testi yoktur. Ancak rahim kanseri belirtilerin erken evrelerde ortaya çıkması ile teşhis için başvurulan birçok yöntem vardır. Bu yöntemler:
 • Endometrial biyopsi
Endometrial biyopsi, ince bir plastik kateter ile rahim içinde küçük bir miktar doku örneği alınarak, laboratuvar ortamında incelenmesidir. Alınan bu doku örneğinin incelenmesi ile anormal hücreler saptanarak, kolaylıkla tanı konulabilmektedir.
 • Vajinal ultrasonografi
Rahim kanseri şüphesi ile başvuran hastaların, rahim içi astar dokusunun kalınlığının incelenmesi ve rahmin büyüklüğü kontrol edilmesi için vajinal yoldan görüntü elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu sayede kanserli hücrelerin neden olduğu görüntü ile tanı konulabilmektedir.
 • Histeroskopi
Rahim iç yapısını görüntülemek ve müdahale etmek amacı ile ışıklı bir teleskopun kullanıldığı cerrahi bir yöntemdir. Histeroskop sayesinde kanserli doku görüntülenirken, dokunun çıkartılarak tedavisi yapılabilmektedir.
 • Rutin jinekolojik muayeneler ve PAP smear testi
Üreme çağındaki her kadın rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve meme kanseri riski taşır. Bu nedenle her kadının düzenli olarak kontrollerini yaptırarak, kanserin tehlikeli sonuçlarının yaşanmaması için önlem alabilir. Düzenli olarak yapılan jinekolojik muayenelerde birçok hastalık ve kanser belirtisi erken dönemlerde teşhis edilmektedir. Bu sayede tedavinin başarı oranı artmaktadır. Özellikle Pap smear testi rahim ve rahim ağzı kanserinin teşhisinde yardımcı olmaktadır. Ancak rahim kanserinin teşhisi için mutlaka doku örneğinin alınması ve incelenmesi gerekir. Smear testi ile kesin olarak rahim ağzı kanseri teşhis edilebilmektedir.

Rahim kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Rahim kanseri teşhisinden sonra yapılabilecek tedavi şekli kanserin evresine göre belirlenmektedir. Bu nedenle rahim kanseri tedavisi kişiye göre farklılık göstermektedir. Doktor muayenesinden sonra uygulanan tedavi yöntemleri aşağıdaki gibi olmaktadır:
 • Ameliyat
Rahim kanseri teşhisinden sonra hastalığın tedavisi ve başka bir tedaviye ihtiyacın olup olmadığını öğrenmek amacı ile cerrahi operasyon yapılır. Ameliyat sırasında kanserin evresi saptanabilmektedir. Bu sayede hastalığın kaçıncı evresinde olduğu ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi gerekli olan adımların belirlenmesini sağlar. Eğer kanser son evresinde ise hem rahim hem de yumurtalıkların alınması ile ameliyat gerçekleştirilir. Operasyonlar genellikle karın bölgesinden ve laparoskopik yapılır. Ayrıca kanserin yayılma durumuna göre alt karın bölgesindeki lenf düğümleri de incelenmek üzere alınabilmektedir.
 • Radyasyon tedavisi
Radyasyon tedavisi ameliyattan sonra kanserin evresine göre yapılabilmektedir. Bazı durumlarda tek başına da radyasyon tedavisi uygulanabilir. Radyasyon tedavisi, yüksek ısı enerjisi ile kanser hücrelerinin gelişmesini ve çoğalmasını engellemek amacıyla uygulanmaktadır.
 • Kemoterapi
Ameliyattan sonra kanserin tekrarla ihtimalin artış olduğu durumlarda uygulanan ek tedavi yöntemidir. Kanser hücrelerinin başka organlara sıçramış olması halinde, kanser hücrelerinin yok edilmesi amacıyla kan yolu ile ilaç verilir.
 • Hormon tedavisi
Rahim kanserinde uygulanan öncelikle tedavi ameliyat ile rahmin alınmasıdır. Ancak kanserin ilerlemesi ile diğer organlara yayılmış olması ameliyatın yetersiz olduğunun göstergesidir. Bu nedenle cerrahi müdahalenin ardından kanserin metastaz eğilimini engellenmemek amacı ile yüzsek dozda progesteron hormonu uygulanmaktadır.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler