info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Rahim İçi Yapışıklıkların Tanısı ve Tedavisi

Rahim İçi Yapışıklıkların Tanısı ve Tedavisi
Rahimde meydana gelen hasar, enfeksiyon ya da travmalar neticesinde rahim içi yapışıklıklar meydana gelmektedir. Bunun dışında rahimde görülen miyom gibi yapılar, sezaryen doğum ya da rahim içi kanamaları neticesinde de rahim içi yapışıklıklar meydana gelebilmektedir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında kanamalar meydana geliyor ise, bu kanamaların durdurulması için uygulanan yöntemler de bu yapışıklıklara yol açabilir. Çeşitli durumlarda bu sorun, menopoz döneminde de görülebilmektedir. Rahim içi yapışıklıkları çoğunlukla yanlış uygulanan kürtaj neticesinde meydana gelmektedir. Usulsüz kürtaj neticesinde rahim şiddetli derecede hasar görebilir ve bu sebeple de rahim içi yapışıklıklar meydana gelebilir. Sağlıklı bir kadın her ay düzenli olarak adet görmektedir. Ancak rahim içi yapışıklığı olan bir kadın çoğu zaman adet görmez ya da düzensiz olarak adet görmeye başlar. Şayet günlük yaşantıda herhangi bir probleme yol açmıyor ise, menopoz dönemindeki kadınlar için rahim içi yapışıklıkların tedavi edilmesi şart değildir. Rahim içi yapışıklık belirtileri nelerdir? Bu soruna sahip olan birçok kadında herhangi bir belirti söz konusu olmaz. Çeşitli durumlarda adet düzensizlikleri ya da hiç adet görmeme gibi belirtilerle karşılaşmak mümkündür. Hamile kalmakta güçlük çeken ya da sık sık düşük yapan kadınlar için rahim içi yapışıklık riski söz konusudur. Ancak rahim içi yapışıklıkları, kısırlığa yol açmamaktadır. Bunun dışında kanser ya da kötü huylu tümörlere dönüşme ihtimalleri yoktur. Uygulanan tedavi neticesinde gebe kalma problemi ortadan kaldırılabilir. Ancak bu sorunu olan kadınlarda gebelikler, sağlıklı kadınlara göre daha risklidir. Bu sebeple de erken teşhis ve gerekli tedavinin planının yapılması oldukça önem teşkil eder. Rahim içi yapışıklıklar, ilerledikçe hormonların düzensizleşmesine yol açar. Rahim içi yapışıklık tanısı nasıl koyulur? Şayet rahim içi yapışıklıktan şüphelenme durumu söz konusu ise, rahim filmi çekmek gerekmektedir. Bunun dışında sonohisterografi de rahim içini anestezi gerektirmeden gözlenebilen bir yöntemdir. Rahim içi yapışıklığın derecesi 3 boyutta değerlendirilir:
  • Şiddetli yapışıklıkta rahmin ¾ ünden fazlası yapışık bir durumdadır. Şiddetli boyutlarda rahim ağzı ve tüpler tıkalıdır. Artık rahim kapanmış durumdadır. Gebe kalmada sorunlar yaşanmaktadır.
  • Orta yapışıklıkta ¼ ve 4/4 arasında yapışıklık söz konusudur.
  • Minimal yapışıklıkta rahmin ¼ ünden az bir bölümü yapışık haldedir.
Rahim içi yapışıklık nasıl tedavi edilir? Bu sorunun tedavisi için histeroskopi yöntemi kullanılmaktadır. Küçük bir teleskop işlevine sahip olan histeroskop rahime girerve yapışıklık olan alanlar tespit edilip giderilir. RİA aleti takılarak bir daha yapışıklık olması engellenir. Şayet, RİA yani spiral uygulanmaz ise yapışıklıkların tekrar oluşma riski mevcuttur. Cerrahi müdahalelerde çeşitli sıvılarla rahim genişletilir, çeşitli araçlar yardımıyla yapışma merkezinden kesilir. Rahim normale dönünceye kadar işlem sürdürülür. Aynı şekilde RİA gibi 2 ay süreyle östrojen uygulanabilir. Östrojen kullanılarak tedavi edilen bölgelerin yenilenmesi sağlanır. Yapılan tedaviler neticesinde rahim içi yapışıklıklar tedavi edilebilmektedir. Ancak tedaviden sonra bile mutlaka doktor kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Yapışıklık tedavi öncesinde de sonrasında da hiç bir ağrıya yol açmamaktadır. Bu sebeple de olası bir gebelikte bebek anomali açısından herhangi bir şekilde etkilenmemektedir. Ancak şiddetli yapışıklıkta ise rahim, bebeğin tutunacağı yer olduğundan rahim kapanır ve düşükler meydana gelebilmektedir. Yapışıklık için herhangi bir medikal tedavi uygulanmaz.  
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler