fbpx

Blog

Jinekoloji

Rahim İçi Yapışıklık ve Tedavisi

Uterin astar (endometriyum) travması ve / veya enfeksiyonu rahim içi yapışıklık oluşmasına veya endometrial astarın tahrip edilmesine neden olabilir. Rahim içi yapışıklıklar uterus boşluğunun içindeki yara dokusu olarak tanımlanır.

Rahim içi yapışıklık ve sebepleri

Rahim içi yapışıklıklarının başlıca nedeni uterin boşluğa travmadır. Bu, serviksin genişlediği ve uterusun doku içerikleri boşaltılan bir ayaktan cerrahi prosedür olan dilasyon ve kürtaj (D & C) sonrasında ortaya çıkabilir. D & C, doğumdan sonra gebelik sonlandırması veya diğer jinekolojik koşullar nedeniyle aşırı uterin kanamalar nedeniyle yapılabilir. Daha seyrek olarak, bir intrauterin cihazın (RİA) uzun süre kullanımı, endometriyum enfeksiyonları (endometritis) ve rahim içeren cerrahi prosedürler (miyomların çıkarılması gibi) intrauterin adezyonların gelişmesine de yol açabilir.

Rahim içi yapışıklık belirtileri

İntrauterin yapışıklıkları olan kadınlarda belirgin bir problem bulunmamaktadır. Bununla birlikte, birçok hasta, Menstrüel disfonksiyonu, var olmayan, hafif veya seyrek menstruasyon şeklinde deneyimleyebilir. Ayrıca, hamileliği başaramayabilirler veya tekrarlayan düşükler yaşayabilirler. Daha seyrek olarak, pelvik ağrı veya dismenore (ağrılı menstrüel dönemler) mevcut olabilir.

Teşhis

Histerosalpingografi (HSG), röntgen prosedürü, intrauterin adhezyonların teşhisinde kullanılan yaygın bir yöntemdir. HSG sırasında uterusun iç şeklini göstermek ve fallop tüplerinin açık olup olmadığını belirlemek için rahim içine bir solüsyon enjekte edilir. Histeroskopi ayrıca intrauterin adhezyonların teşhisinde kullanılır. Bu, uterin boşluğun doğrudan görselleştirilmesini sağlamak için serviks içine ince teleskop benzeri bir aletin yerleştirildiği bir prosedürdür. HSG yararlı bir tarama testi olmasına rağmen, histeroskopi, intrauterin adhezyonların değerlendirilmesinde en doğru yöntemdir. HSG ve histeroskopi, genel anestezi olmadan bir ofis ortamında yapılabilir.

Rahim içi yapışıklığı sonrası hamilelik

Genellikle histeroskopik kılavuz ile intrauterin adezyonların cerrahi olarak çıkarılması önerilmektedir. Yapışıklıkların giderilmesinin ardından birçok cerrah, uterus duvarlarını birbirinden uzak tutmak ve yapışıklıkların yenilenmesini önlemek için geçici olarak bir plastik kateter gibi bir cihazı rahim içine yerleştirmenizi önerir.

Östrojen ve progestinlerle hormonal tedavi ve non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar, adezyon değişiklikleri yapma şansını azaltmak için ameliyattan sonra sıklıkla reçete edilir. Reprodüktif sonuç adezyonların türü ve derecesi ile korelasyonlu görünmektedir. Tedaviden sonra, hafif ila orta derecedeki adezyonlu hastaların yaklaşık yüzde 70 ila 80’inin tam dönem gebelik oranları vardır ve menstruel disfonksiyon sıklıkla hafifletilir. Alternatif olarak, ağır yapışıklıkları olan veya geniş Endometriyal astarın tahrip edilmesi yalnızca% 20 ila 40 aralığında tam term gebelik oranına sahip olabilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk