info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Rahim İçi Perdelerin Tanısı ve Tedavisi

Rahim İçi Perdelerin Tanısı ve Tedavisi
Rahim, armut büyüklüğünde bir organdır. Bu organın içerisi boştur. Sağ ve sol taraflarında ise rahmi ikiye ayıran perde şeklinde bir yapı vardır. Bu yapıya septum denilir. Septum, bir anomalidir. Genellikle doğumsal kaynaklı olarak mevcuttur. Rahim içi perdeler; toplum arasında çatal rahim olarak da bilinmektedir. Rahim içi perde neden olur? Rahim, rahim ağzı ve vajina anne karnında organların gelişim aşamasında sağ ve sol iki ayrı parça olarak gelişmektedir. Ardından da tek hatta birleşerek, tek bir organ olur. Bu birleşme aşamasında herhangi bir problem söz konusu olduğunda ise septum yani rahim içi perde oluşmaktadır. Rahim içi perdelerin belirtileri nelerdir? Rahim içi perde sorunu çoğunlukla gebe kalmaya engel olmaktadır. Gebelik sağlansa bile düşük ya da erken doğum riski söz konusu olmaktadır. Kısırlık sorunu olan kadınlarda genellikle septum mevcut ise, farklı bir sebep de bu kısırlığa eşlik etmektedir. Bu sebeple de septumun ameliyat edilmesinden önce olası diğer sorunlar araştırılmalıdır. Rahim içi perdeler; en az 3 defa üst üstte düşüğe yol açabilmektedir. Diğer bir önemli ve yaygın belirtisi ise ağrılı adet görmedir. Rahim içi perde söz konusu olduğu zaman:
  • Cinsel ilişkide zorlanma,
  • Tekrarlayan düşükler,
  • Zor doğum,
  • Ağrılı cinsel ilişki gibi belirtiler söz konusu olabilmektedir.
Bununla beraber tampon kullanıldığı zaman kanın dışarı çıktığı da görülebilmektedir. Çeşitli durumlarda ise rahim içi perdeler herhangi bir belirti vermeden yıllarda durabilmektedir. Rahim içi perdeler nasıl teşhis edilir? Kadın şayet sık sık düşük yapıyorsa, yukarıda verilen belirtiler söz konusu ise rahim içi perdeler de akla gelmelidir. Tanısı için genellikler:
  • HSG,
  • Ultrasonografi,
  • MR kullanılmaktadır.
Rahim içi perdeler nasıl tedavi edilir? Rahim içi perdelerin tedavisi için yaygın olarak histeroskopi yöntemine başvurulur. Bu yöntemde vajinadan rahim içerisine uzanan kamera aracılığı ile septum kesilir. Histeroskopik septum rezeksiyonu operasyonunda myometrium kesisi yapılmaz. Bu sebeple de daha sonraki doğumlar normal yani vajinal yoldan yapılabilir. Septum rezeksiyonu operasyonu ardından hamile kalma şansı artar. Bununla beraber düşük riski azalır ve canlı bebek doğurma oranı da artış gösterir. Tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda uygulanan septum yani rahim içi perde operasyonlarından sonra canlı doğum oranı artış göstermektedir. Günümüzde rahim içi perde için başvurulan cerrahi yöntemler genellikle histeroskopik olarak yapılmaktadır. Ancak bu operasyon dışında laparotomi ve uterin fundustan yapılan kesi ve wedge ezeksiyon ile septum rezeke edilerek tekrar kavite oluşturulabilmektedir. Bu yöntemle uygulanan operasyonlardan sonra ise şayet gebelik meydana gelmiş ise, doğumun sezaryen yapılması gerekmektedir. Septum rezeksiyonundan iki ay sonra çekilen HSG ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Şayet kontrollerde içeride 1 cm’den daha büyük rezidü septum tespit edilirse yeniden ameliyat yapılması gerekebilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler