info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Polip Çıkarılması

Polip Çıkarılması
polip Polip; rahim içi, rahim ağzı, ses telleri ve bağırsaklarda görülen küçük ve çoğu zaman iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Polipler vücutta mukozayla kaplı boşluklar içinde gelişir, yumuşak dokuludur ve görüntüsü armuda benzer. Yerleştikleri alana göre farklı belirtiler gösterebilen polipler, çoğu zaman hiçbir şikayete yol açmazlar ve başka bir rahatsızlığın muayenesinde fark edilirler. Rahim içinde veya rahim ağzında oluşan polipler de genellikle belirti göstermezler, ancak jinekolojik muayenelerde tespit edilirler. Polip varlığında genellikle adet düzensizlikleri, ara lekelenmeler, menopoz sonrası kanama, kanama miktarının artması, adet kanamasının ardından koyu kahverengi akıntılar polip varlığından kaynaklanabilmektedir. Kadının vücudu tarafından genellikle tolere edilebilen bu belirtiler, kadının tekrarlayan düşükler yaşaması veya doğal yollarla gebelik elde edememesi durumunda sorun oluşturmaktadır. İşte kısırlık şikayetiyle doktora başvuran kadınlarda görülen rahim ağzı ve rahim içi poliplerinin mutlaka cerrahi müdahale ile alınması yoluna gidilir. Öncelikle rahim içi tabakasından örnek doku alınır, patoloji uzmanı dokuyu inceler ve polip tanısı konur. Özellikle büyük poliplerde Histerosalpingografi yöntemiyle polip teşhis edilir. Histeroskopi yönteminde polip direkt olarak görülür ve aynı anda da bulunduğu alından polip çıkarılır. Modern jinekoloji imkanlarıyla muayenehane ortamında polipler ağrısız, sızısız alınır. Bazı hastalarda genel anestezi altında alınabilen polipler, çoğu kadında anesteziye başvurmadan bile alınabilir. Polip çıkarılması işleminin ardından 1-2 saat dinlenme yeterli olur ve hasta normal yaşantısına döner.

Histeroskopi nedir ve hangi rahatsızlıklarda kullanılır?

Tanısal ve cerrahi histeroskopi olmak üzere iki türü bulunan histeroskopi; özellikle tekraralayan düşüklerin nedeninin araştırılmasında, adet düzensizliklerinde ve rahim içi patolojilerin araştırılıp tedavi edilmesinde kullanılır. Histeroskopi; teleskop denilen ışıklı optik bir cihazla rahim içine özel bir sıvı verilir ve bu alanın genişlemesi sağlanır. Cihazın ucundaki kameranın görüntüsü bir ekrana yansıtılır ve bu sayede araştırılan alan incelenebilir ya da bu alanda rahatlıkla cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir. Rahmi ikiye bölen parça, yapışıklıklar ve rahim içi miyomlar histeroskopi ile rahatlıkla alınabilir, çıkarılabilirken, rahim içi ve rahim ağzı poliplerinin alınmasındaki en modern ve kolay yöntemin histeroskopi olduğunun da altını çizmekte fayda vardır.

Neden polip oluşur?

Polipler tüm kadınların neredeyse yarısında görülürken, her hangi bir belirti ya da şikayete yol açma oranları % 10 civarındadır. Ayrıca 35 yaşın altındakilerde çok nadir görülürken sıklıkla 39-50 yaşları arasındaki kadınlarda poliplere rastlanmaktadır. Poliplerin neden oluştuğuna dair pek çok görüş ortaya atılmasına rağmen çok kesin bir kanıya varılamamaktadır. Rahim içinde ve rahim ağzında sıklıkla poliple karşılaşıldığından polip oluşumunu vücuttaki östrojen seviyesi ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bir takım araştırmacılar da polip oluşumunda genetik faktörlerin etkisi üzerinde durmaktadırlar. Bununla birlikte meme kanseri tedavisi dolayısıyla tamoksifen kullanan kadınlarda poliplere daha sık rastlandığı da bilinmektedir. Polip oluşumu nedenleri konusundaki genel görüşler bu şekilde çok çeşitlilik gösterse de, rahim içi ve rahim ağzı poliplerinin sigara, doğum kontrol hapı ve art arda doğum yapılması ile hiçbir bağlantısının olmadığı da bir gerçektir.

Polip belirtileri nelerdir?

Polipler genel olarak her hangi bir belirtiye sebep olmamakla birlikte, rahim ağzı ve rahim içine yerleşen miyomlar adet kanamalarının uzun sürmesi, ağrılı geçmesi, adet dönemleri arasında kanama olması şeklinde belirti verirler. Bununla birlikte adet döneminin ağrılı geçmesi, cinsel ilişki esnasında ve sonrasında ağrı, adet kanaması bittikten sonra koyu renkli vajinal akıntı ve menopoza giren kadınlarda kanama ve lekelenmeler polip belirtisi olabilmektedir. Özellikle de doğal yolla bebek sahibi olamayan veya tekrarlayan düşüler yaşayan kadınlarda jinekolojik muayene esnasında polipe rastlanma ihtimali yüksektir.

Polipler neden çıkarılır?

  1. Tanısal histeroskopi ile polip teşhisi konulmuşsa bu tanıyı kesinleştirmek için, yani kadının şikayetinin polip dışında başka bir şeyden kaynaklanmadığından emin olmak için polipler çıkarılır.
  2. Menopoz sonrası kadınlarda kanama görülüyorsa büyük bir ihtimalle polip vardır, ancak % 10-24 oranında da rahim kanseri olabilir. İşte bu kanser riskinin yokluğunu teyit edebilmek için kanamaya sebep olan polip çıkarılır ve sorun ortadan kaldırılır.
  3. Polipler çoğu kez kanamaya sebep olmaktadır. Bu bağlamda poliplerin histeroskopi ile çıkarılması ve kanamayı durdurmak mantıklı bir seçim ve çözümdür.
  4. Hem doğal yolla hem de tüp bebek tedavisiyle gebelik elde etmeye çalışan kadınlarda jinekolojik muayenede polip saptandı ise mutlaka çıkarılmalıdır. Bu sayede kadının gebe kalma ihtimali artırılır.

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler