fbpx

Blog

Jinekoloji

Polikistik Over

Polikistik over sendromu ameliyatı çeşitli durumlarda tercih edilebilmektedir. Cerrahi tedavi; yumurtlamaya başlamayan polikistik over sendromu (PKOS) nedeniyle infertiliteye yani kısırlığa sahip kadınlar için kullanılır. Ameliyat sırasında, küçük kistlerin sayısını azaltarak yumurtalık fonksiyonu iyileştirilir.

Polikistik Over Sendromu nedir?

Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS, Stein-Levinthal sendromu) kadınlarda hormonal bir hastalıktır. Polikistik yumurtalık sendromu belirtileri düzensiz menstrüel siklüs, fazla erkek hormonu varlığı, küçük kistler ile büyümüş yumurtalıklar, saç dökülmesi, akne ve aşırı kıl büyümesi içerir. Polikistik yumurtalık sendromu ile ilişkili durumlar diyabet, insülin direnci, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, infertilite ve anormal vajinal kanama içerir.

PCOS tedavisinde ilaç veya ameliyat olabilir. Polikistik yumurtalık sendromu, üreme çağındaki kadınlarda birtakım farklı belirtilere neden olan nispeten yaygın bir hormonal bozukluktır. Polikistik yumurtalık sendromu olan tüm kadınlarda görülen adet düzensizliği ve fazla erkek hormonunun (androjenler) varlığı yaygın bir durumdur. Bu durum, birden fazla küçük kist (polikistik yumurtalıklar) içeren büyümüş yumurtalıkların bulunması nedeniyle adlandırılmıştır.

Polikistik yumurtalık sendromu  olan kadınların çoğunda polikistik yumurtalıklar olmasına rağmen, etkilenen bazı kadınlar bunu yapmazlar. Polikistik yumurtalık sendromu ayrıca Stein-Leventhal sendromu ve polikistik yumurtalık hastalığı (PCOD) olarak da adlandırılmıştır. Polikistik yumurtalık sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, Polikistik yumurtalık sendromu olan kadınlarda bir dizi anormallik belgelenmiştir. Neden olarak spesifik bir genetik mutasyon saptanmamış olsa da, Polikistik yumurtalık sendromu için kalıtsal (genetik) bir neden olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

PCOS’lu kadınların yumurtalıklarının menstruasyon döngüsünde bozulmalara ve doğurganlıkta bozulmaya neden olan aşırı miktarda erkek hormonu veya androjen üretebileceği gösterilmiştir. Polikistik yumurtalık sendromu aynı zamanda insülin direnci veya insülin kullanımındaki bozukluklarla da ilişkilidir ve bu anormallik muhtemelen Polikistik yumurtalık sendromu nedeni ile ilişkilidir.

Polikistik over sendromu (PKOS) belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromu, menstruasyon döngüsünde genellikle ergenlik döneminin başında başlayan aksamalara neden olur. Adet döngüsü başlangıçta normal olabilir ve daha sonra düzensizleşebilir veya adetlerin başlaması gecikebilir. PCOS’nun menstrüasyon düzensizlikleri ovulasyon eksikliğiyle birlikte görülür, bu nedenle etkilenen kadınlar infertilite yaşayabilir. Hamilelik isteği, PCOS’lu birçok kadına tıbbi yardım talep eden bir faktördür.

PCOS’taki yumurtalıklar tarafından androjenlerin (erkek hormonları) üretiminde bir artış, hirsutizm olarak bilinen bir erkek modelini düşündüren bölgelerde aşırı saç büyümesine neden olabilir. Kalın, pigmentli kıl büyümesi, üst dudak, çene, meme uçlarının etrafında ve alt karında oluşur. Aşırı androjenler akne ve erkek deseninin baldırmasına da yol açabilir. Yumurtlamanın olmaması veya azalması nedeniyle, PCOS’lu kadınların hormonu progesteron düzeylerini düşürür (normalde adet döngüsünün ikinci yarısında yumurtlamadan sonra üretilir).

Bu, endometriyumun (rahim dokularını kaplayan) büyüme stimülasyonuna neden olabilir; bu da, işlevsel olmayan uterin kanamaya ve atılım kanamasına neden olabilir. Progesteron üretiminin yokluğunda endometriyumun artmış uyarımı, endometriyum hiperplazisi ve rahim kanseri gelişiminde bir risk faktörüdür. PCOS’da insülin direnci, kilo artışı ve obezite de yaygındır. PCOS’lu kadınların ayrıca tip 2 diyabet gelişme riski yüksek olduğu bildirildi ve birçok çalışma koroner arter hastalığının bir göstergesi olan anormal kan lipid düzeyleri ve C-reaktif protein düzeylerini (CRP) yükseltti. Tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve LDL düzeyleri ve artmış CRP düzeyleri kombinasyonu, PCOS’lu kadınlarda koroner kalp hastalığı riskinin arttığını gösterir; ancak bu risk henüz bilimsel olarak tespit edilmemiştir.

Polikistik over sendromu ameliyatı için cerrahi seçenekler:

Yumurtalık kama rezeksiyonu, bir yumurtalık kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu, adet döngülerini düzenleme ve normal yumurtlamaya başlamaya yardımcı olmak için yapılır. Yumurtalığı tahrip etme ve yara dokusu oluşturma ihtimali nedeniyle nadiren kullanılır. Laparoskopik ovaryal sondaj, polikistik over sendromu olan ve kilo verme ve doğurganlık tıbbına yanıt vermeyen kadınlarda yumurtlamayı tetikleyebilen cerrahi bir tedavidir.

Elektrokoter veya lazer yumurtalıkların bir kısmını yok etmek için kullanılır. Polikistik over sendromu ameliyatı, yalnızca başka bir PCOS tedavisine yanıt vermediğiniz zaman önerilebilir. Her kadın bu ameliyatın risk ve yararlarını doktoruyla tartışmak isteyecektir. Cerrahi, doğurganlık ilaçları almaktan çoklu gebeliklere neden olma olasılığı düşüktür. Cerrahinin yararlarının ne kadar süreceği bilinmiyor. Yumurtalık cerrahisinin yara izi dokusuna neden olabileceği endişesi var, bu da ağrıya veya daha fazla doğurganlık sorununa neden olabilir.

Polikistik over sendromu (PKOS) tanısı nasıl koyulur?

Polikistik over sendromu tanısı karakteristik semptomlar tarafından öne sürülebilirken, bir takım laboratuar testleri tanıyı sağlamaya yardımcı olabilir ve belirtilerinizden sorumlu olabilecek diğer koşulları ekarte etmeye yardımcı olabilir. DHEA ve testosteron gibi erkek hormonlarının yanı sıra gonadotropinler (yumurtalıklarda hormon üretimini kontrol eden hormonlar) düzeylerini değerlendirmek için kan testleri yapılabilir. Tiroid ve böbreküstü bezleri tarafından üretilen hormon seviyeleri, semptomların diğer nedenlerini dışlamak için de değerlendirilebilir. Kistlerin (küçük, sıvı dolu keseler) yumurtalıklarda bulunması Polikistik over sendromu için kesin olmamakla birlikte, birçok etkilenen kadın polikistik yumurtalıklara sahip olacak. Yumurtalıklarda kistlerin varlığının da PCOS’sız kadınlarda sık görülen bir bulgudur. Ultrason gibi görüntüleme çalışmaları yumurtalıklarda kistlerin varlığını göstermek için güvenle kullanılabilir. Ultrason, yumurtalıkların görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır; prosedür radyasyona maruz kalmayı veya enjekte edilen boyaları içermez ve hasta için herhangi bir risk taşımaz. Bazı durumlarda, özellikle yumurtalık veya böbrek üstü bezi tümörleri gibi diğer durumlardan şüphelenildiğinde, BT ve MR taramaları yapılabilir.

Polikistik over sendromu nasıl geçer ve tedavi nasıldır?

Polikistik over sendromu tedavisinde etkili olduğu gösterilmiş çok sayıda tedavi vardır. Tedavi, kadının yaşam evresine bağlıdır ve düzenli adet döngüleri kurma, anormal uterin kanamayı kontrol etme, aşırı saç büyümesini kontrol etme, insülin direnci gibi ilişkili durumların yönetimi veya istenildiğinde gebelik şansını arttırmaya yönelik olabilir. Bir dizi tıbbi durum PCOS ile ilişkili olabilir ve bu birlikte varolan koşullara yönelik tedavi gerekli olabilir. Özel tıbbi tedavileri gerektirebilecek ilişkili durumlar şunları içerir.

 • 2 tip diyabet,
 • insülin direnci,
 • yüksek tansiyon (hipertansiyon),
 • kalp hastalığı,
 • obezite ve
 • yüksek kan kolestrolü ve LDL (“kötü” kolestrol) seviyeleri.

Herhangi bir kronik durumun olduğu gibi, sağlıklı bir yaşam biçiminin korunması, yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmanıza ve semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Doğru beslenme ve düzenli egzersiz PCOS’a eşlik edebilecek kilo artışı ve yüksek tansiyonu yönetmenize yardımcı olabilir. Kilo kaybı birçok çalışmada PCOS’lu kadınlarda aşırı testosteron etkisinin azaltılması için de gösterilmiştir.

Polikistik over sendromu için tıbbi tedavi

İlaçlar, PCOS’nun menstrüel ve hormonal semptomlarının yanı sıra ilişkili tıbbi durumların tedavisinde temel dayanak oluşturmaktadır. Oral kontraseptif haplar (OCP’ler, doğum kontrol hapları) düzenli menstrüasyon döngüsü oluşturmak ve düzenli adet dönemleri kurarak endometriyal hiperplazi ve kanser riskini azaltmak için PCOS’lu bazı kadınlarda kullanılır.  Clomiphene (Clomid) adı verilen bir ilaç, hamile kalmayı arzulayan kadınlarda yumurtlamayı başlatmak (yumurta verimine neden olur) için kullanılabilir. Bu tedavi başarısız olursa, PCOS’lu kadınlar ve kısırlık, gonadotropin hormonlarının enjekte edilmesi ve yardımcı üreme teknolojileri gibi infertilite için başka, daha agresif tedavilere ihtiyaç duyabilir. Polikistik over sendromu nasıl geçer sorusunun en sağlıklı cevabını doktorunuz, size en uygun tedavi yöntemlerini anlatarak verecektir.

Polikistik over sendromu nedenleri nelerdir?

Şu anda polikistik over sendromu için bilinen bir sebep yok. Bununla birlikte, aşırı insülin, düşük dereceli inflamasyon ve genetik ile PCOS gelişme riski arasında ilişki vardır.

Risk faktörleri

Şeker vücudun birincil enerji kaynağıdır ve hücresel metabolizması pankreas tarafından salgılanan insülin tarafından düzenlenir. İnsülin dirençli kadınlar insülini etkili bir şekilde kullanamazlar; bu da pankreasın vücudun glikoz gereksinimlerini karşılamak için ek insülin salgılayan aşırı yüklemeye gitmesine neden olmaktadır. Aşırı insülinin, androjen üretimi üzerindeki etkisi nedeniyle bir kadının ovülasyon yeteneğini etkilediği düşünülmektedir. Araştırmalar, polikistik over sendromu olan kadınların düşük dereceli inflamasyona sahip olduğunu ve bu düşük dereceli inflamasyonun androjenler üretmek için polikistik yumurtalıkları uyardığını göstermiştir. Ovulasyon yetersizliğine ek olarak, androjenlerde bir yükselme, bir kadının aşırı kıl büyümesi ve kilo artışı yaşamasına neden olabilir.

Sağlık riskleri

PCOS ile ilişkili birkaç sağlık riski vardır ve bunlar şunlardır:

 • Tip 2 diyabet
 • İnfertilite
 • Yüksek kolestorol
 • Yüksek lipidler
 • Uyku apnesi
 • Karaciğer hastalığı
 • Anormal uterin kanama
 • Endometriyal kanser riski, gestasyonel diyabet, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon, kalp krizi ve düşük
 • Yüksek tansiyon
 • Düşük benlik saygısı ve depresyon ile ilgili sorunlara yol açan obezite
 • Metabolik sendrom
 • Depresyon ve kaygı

Polikistik over sendromu semptomları şunları içerebilir:

 • PCOS’lu kadınlar için kilo vermek veya kilo vermek sürekli bir mücadele haline gelebilir.
 • Düzensiz adet
 • Aşırı androjen seviyeleri (erkek hormonu)
 • Kilo alma zorluğu veya kilo vermekte güçlük gibi kilo kontrolü zorlukları
 • Hirsutizm olarak bilinen aşırı yüz ve vücut tüy büyümesi
 • Uyku apnesi
 • Yüksek kolesterol ve trigliseritler
 • Akantozis nigricans – cildin koyu renk lekeleri
 • Polikistik yumurtalıklar
 • Yüksek stres seviyeleri
 • Yüksek tansiyon
 • İnfertilite
 • Akne, yağlı cilt, kepek
 • Yorgunluk
 • İnsülin direnci
 • Pelvik ağrı
 • Depresyon ve kaygı
 • Azalan libido.

Polikistik over sendromu ağrı yapar mı?

Polikistik over sendromu ağrı yapar mı, sorusu her hasta için değişebilmektedir. Ancak genellikle adet dönemleri daha sancılı ve ağrılı geçebilmektedir.

Polikistik over sendromunda adet düzensizliği tedavisi

Hormonal kontrasepsiyon

Oral kontraseptif haplar, doktorunuzun menstrual dönemleri düzenlemeye yardımcı olmak için reçete edebileceği bir tedavi yöntemidir. İlaç; menstrüel krampları, akneleri ve aşırı kıl büyümesini de azaltabilir. Bu ilaçlar şunları içerir:

 • Düşük doz oral kontraseptif hap (‘hap’)
 • Rahim uyaranlara ve kanamaya neden olan progesteron
 • Hormonal implantlar
 • Vajinal kontraseptif yüzükler
 • Progesteron içeren uterus içi cihazlar

Hormonal kontrasepsiyonda östrojen ve progesteron, menstrüel siklusun ve ovulasyonun vücudun normal hormonal kontrolünü geçersiz kılmak için hareket eder. Oral kontraseptif hap, “yumurtalıkları kapatmak” yoluyla çalışır; bu, kadın hapı aldığında testosteron gibi hormon üretiminin büyük ölçüde azaldığı anlamına gelir. Hap aynı zamanda kandaki ana androjen testosteronuna bağlanan seks hormonu bağlama globulini (SHBG) üretimini arttırıyor. Bu, testosteronun aktivitesini düşürür ve erkek hormonu veya androjen fazlasının belirtilerini azaltır.

Bazı oral kontraseptif haplar da testosteron ve benzeri hormonların etkilerini engellemeyi amaçlayan az miktarda anti-androjenler (siproteron asetat) içerir. Bununla birlikte, insülin direncini artırabilecek daha yüksek dozda östrojenleri vardır. Genel olarak, çoğu oral kontraseptif androjen fazlalığı üzerinde benzer etkilere sahiptir. Adet sırasında rahim astarının (endometriyum) düzenli olarak dökülmesine izin verilerek hap, endometrial kanser gelişme riskini azaltabilir.

Adet düzensizliği tedavisinde kullanılan ilaçların olası yan etkileri ise:

Hormonal kontraseptif ilaçlarla ilişkili daha yaygın yan etkilerden bazıları şunları içerir:

 • Ruh hali değişiklikleri
 • Kilo alımı veya kaybı
 • Şişkinlik
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Düzensiz kanama
 • Bu yan etkiler hap / cihazın östrojen ve progesteron içeriğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Potansiyel riskler

Oral kontraseptif hap, yüksek tansiyonunuz varsa, sigara içiyorsanız veya geçmişte derin ven trombozu (DVT) geçirmişseniz kullanılmamalıdır. Hormonal kontrasepsiyonun, insülin direncini, anormal glukoz toleransını (erken diyabetin bir işareti) ve kolesterol düzeylerini (trigliserid) artırabileceğini gösteren bazı yeni kanıtlar vardır. Düşük dozlu preparatlar daha iyi gözükmektedir. Bununla birlikte, diğer kanıtlar oral kontraseptif hapın tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını göstermektedir. Polikistik over sendromunda adet düzensizliği doğru medikal tedavi yöntemleri ile hafifletilebilmektedir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk