info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Polikistik Over Sendromunda İlaç ve Tedavi

Polikistik Over Sendromunda İlaç ve Tedavi
Kadınlarda kısırlık nedenlerinden birisi olan polikistik over sendromu, son yirmi yıldır ekstra bir hızla artmaktadır. Çok sayıda kist barındıran yumurtalık anlamına gelen polikistik over sendromu; yumurtalıklar, sinir sistemi, hipofiz bezi, böbrek üstü bezi ve diğer dokular arasında iletişim ve denge sorunları yaşanmasından dolayı meydana gelebilmektedir. Tabi bu sorunların ortaya çıkma sebeplerinden birisini genetik faktörler oluşturuyorken, diğer sebebin bel bölgesinde aşırı yağlanma olduğu düşünülmektedir. Özellikle yoğun iş temposuyla çalışan, uzun saatler boyu ofiste bilgisayar başında oturan kadınlar, orantısız kilo alabilir ve bel bölgelerinde aşırı yağlanma meydana gelebilir. Çalışan kadınların genellikle karbonhidrat ve yağ ağırlıklı hazır gıdalarla beslendikleri ve gıdaların da yüksek oranda katkı maddesi içerdiği göz önünde bulundurulduğunda testosteron gibi erkeklik hormonlarının vücutta artış göstermesi kaçınılmaz olmuştur. Bunun yanında gıdaların plastik bardak, tabak gibi ürünlerle tüketilmesi de testosteron artışını ve dolayısıyla polikistik over sendromunu desteklemektedir. Çok zayıf olduğu halde polikistik over sendromu ile mücadele eden kadınlarda da bel bölgesinin kalça bölgesinden daha yağlı olduğu tespit edilmiştir. Bu orantısız kilo alımının polikistik over sendromuna yol açma sebebi de insülin direnci ile ilişkilendirilmektedir.

Polikistik over sendromu hangi sıklıkla görülmektedir?

Polikistik over sendromu üreme çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan yumurtalık sorunudur. Çeşitli sebeplerden dolayı uzun süre adet görmeyen, yumurtlama yaşamayan kadınlarda çok sık görülmektedir. Normal sağlık koşullarına sahip olan kadınların yaklaşık % 15’inde yumurtalıklarda minik minik kistler gözlenmektedir. Ancak doğum kontrol hapı kullanan kadınların % 15’inde ultrasonda daha ileri boyutlara ulaşmış yumurtalık kistleri görülebilmektedir.

Polikistik over sendromunun belirtileri nelerdir?

Kadınlarda polikistik over sendromu genellikle kısırlık şikayetiyle doktora gidildiğinde ultrason verileriyle fark edilmektedir. Bu sebeple en temel belirtilerden birinin kısırlık olduğu söylenebilmektedir. Bunun yanında daha sık karşılaşılan belirtiler adet düzensizliği, kabızlık ya da ishal, dışkı veya idrarda kan görme, insülin artışı, kilo artışı, tüylenme, kalp ve damar rahatsızlıkları, aşırı sivilcelenme poikistik over sendromunun belirtileri olarak sayılabilmektedir.

Polikistik over sendromu tedavisinde hangi yollar izlenmektedir?

Polikistik over sendromu tedavisinde; hormon dengesini sağlamak isteniyorsa gebeliğe uygun sağlık koşulları hazırlamak, rahim iç tabakasını kistlerin yol açtığı sorunlardan korumak, normal kiloyu korumak ve insülin direncinin yarattığı sorunlardan kurtulmak amaçlanmaktadır. Polikistik over sendromuyla mücadele eden kişilerin öncelikle fazla kiloları varsa bunlardan kurtulmaları için diyet ve beslenme programı hazırlanır. Yaşam düzeni sağlıklı beslenmeye odaklanır. Bu sayede insülin direnci azalacak ve bu da erkeklik hormonlarını, tüylenmeyi azaltacak, hatta düzenli yumurtlamaya, gebeliğe zemin hazırlayacaktır. Bunun yanında doğum kontrol hapları, kolmifen sitrat, anti androjen ilaçlar, progesteron,  ve metformin gibi ilaçlar da kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları; tüylenme ve sivilceleri azaltırken adet kanamalarının düzene girmesini sağlar. Ancak bebek sahibi olmak isteyen hastalarda kullanılmaz. Kolmifen sitrat; gebelik düşünen hastalarda yumurtaları büyütmek için kullanılır. Kolmifen sitrat kullanan hastaların yaklaşık % 80’inde yumurtlama gerçekleşirken, % 40-50’sinde de gebelik elde edilir. Antiandrojen ilaçlar; testesteron hormonun salgısını azaltarak tüylenmeyi önler. Ancak özellikle karaciğerlerde olumsuz etkisi olduğundan sık ve yoğun kullanılması önerilmemektedir. Progesteron ilaçları tüylenme sorunu olmayan, adetleri düzensiz olanlarda kullanılır ve adet kanamalarını düzenler. Metformin ise polikistik over sendromunda artan insülin direncini azaltmak için kullanılmaktadır. Sayılan ilaçların hepsi doktor tahlil ve tespitleri ışığında kullanılması gereken ilaçlardır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler