info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Polikistik Over Sendromunda Adet Düzensizliği

Polikistik Over Sendromunda Adet Düzensizliği
Sadece kadınlarda ortaya çıkan polikistik over sendromu rahatsızlığı, kadınların yumurtalıkları ile ilgili bir problemdir. Üreme dönemindeki kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet döngüsünde yumurtalıklarda oluşan yumurtayı büyür ve bunu taşıyan keseciği çatlar. İşte bu çatlama sonucunda yumurta serbest kalır ve adet kanaması ile atılması ile dışarı atılır. Ancak gebeliğin meydana gelmesinin istendiği durumlarda ise bu çatlayan yumurtanın dışarı atılmaması, erkeğin spermi ile buluşup döllenmesi ve embriyo oluşturması beklenir. Sağlıklı kadınlarda her ay bir tane yumurta oluşur, bu yumurta ya adet kanaması ile atılır ya da spermle döllenir. Anlatılan tüm bu süreç hormonların etkisiyle oluşur ve bu sürecin böyle ilerleyebilmesi için hormonların belli bir rutin dengede çalışıyor olması gerekir. Ancak hormonlar dengesiz çalışırlarsa, gereğinden az ya da fazla salgılanırsa, bu düzen bozulur, yumurta gelişimi problemleri yaşanır ve yumurtalıklarda polikistik over sendromu görülür.

Polikistik over sendromuna neden olan etkenler nelerdir?

Pek çok kadın hastalığında olduğu gibi polikistik over sendromunda da genetik faktörlerin etkisi fazladır. Bu sebeple ailesindeki bu rahatsızlık yaşanan kadınların test ve tahliller için doktora başvurmaları iyi olacaktır. Bunun dışında yumurtlama problemleri, ani ve aşırı kilo artışı, insülin hormonu ve testesteron hormonunun fazla salgılanmasının polikistik over sendromuna yol açtığı söylenebilmektedir. Sayılan etkenlerden biri ya da birkaçını taşıyan kadınların polikistik over sendromu açısından tahlil yaptırmaları gerekmektedir.

Polikistik over sendromu nelere sebep olur?

Polikistik over sendromu kadınlarda; özellikle adet kanamaları ile ilgili sıkıntılara yol açmakta ve bu şekilde belirti vermektedir. Üreme çağında polikistik over sendromu rahatsızlığı olan kadınlar; adet düzensizliği, uzun süre adet olamama ve buna paralel olarak karın, kasık ağrıları, hormon düzensizliğinden dolayı aşırı kilo alma, sivilcelerde artış, tüylenme ve lokal yağlanma gibi sorunlardan şikayetçidirler. Bu tür şikayetlere sebep olan etken; kadınlarda asıl salgılanması gereken östrojen hormonu yerine, erkeklik hormonu olan testesteronun daha fazla salgılanıyor olmasıdır. Bu şikayetlerden biri ya da bir kaçının kadında görülmesi, polikistik over sendromu şüphesi doğuracağından kanda hormon testi ve ultrason muayenesi yapılır. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kadınların hepsinde şikayetlerin görülme şiddeti farklı olabilmektedir. Örneğin bazıları aşırı kilodan şikayet ederken, tüylenme yaşamaz, bazıları da adet düzensizliğinden muzdarip olabilir, ancak adet düzensizliği yoktur. Bu bağlamda adet gördüğü halde polikistik over sendromu yaşayan kadınların sayısı da az değildir. Kısaca belirtmek gerekirse polikistik over sendromunun kadınlarda yarattığı en önemli sorun adet ve yumurtlama düzensizliğidir. Adet olması için ilk temel şartın yumurtlamanın gerçekleşmesi olduğu düşünüldüğünde; yumurtlama yoksa adet yok, adet yoksa bebek yok diye düşünülebilir. İşte bu sebeplerle polikistik over sendromunun kadının gebe kalmasını engelleyebilme ihtimali yüksek olduğu bilindiğinden ekstra önem taşıdığı düşünülmektedir.

Polikistik over sendromunun tedavisi

Adet döngüsünde, yumurtlama konusunda problemler yaşayanların tedavisinde genellikle progesteron türünde ilaçlar ve doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Polikistik over sendromunda da doktor bu tür ilaçların kullanılmasının sakıncası olmadığına kanaat getirdiğinde bu ilaçlarla tedavi mümkün olabilmektedir. Ancak kadının bebek sahibi olmayı planladığı vakalarda kesinlikle bu ilaçların kullanımı önerilmemektedir. Gebelik isteniyorsa ovulasyon indiksiyonu yani yumurtlama tedavisi uygulanmaktadır. Bunun dışında polikistik over sendromu yaşayan kadınlarda aşılama ve tüp bebek tedavileri de gebelik meydana getirebilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler