info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik over sendromu ya da tıp dilindeki karşılığı olan "Stein-Leventhal" yumurtalıklarda birden çok iyi huylu kist ile karakterize olmuş bir hastalıktır. Polikistik over sendromu en çok 30 yaş altı kadınlarda görülmektedir. Polikistik over sendromu, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesi sebebiyle meydana gelmektedir. Yaşanan bu dengesizlik yüzünden normalde her ay kadın vücudunda yaşanması gereken yumurtlama gerçekleşmez. Yumurtlamanın yaşanmaması durumunda da kadında testosteron yani erkeklik hormonu üretimi artar. Günümüzde halen polikistik over sendromu rahatsızlığının sebebi, tam olarak açıklanamamıştır. Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınların yüzde üçü ile beşini etkilemektedir.  Sendrom ilk kez 1935 senesinde tanımlanmıştır. Bu sorunda; sivilce, adet düzensizlikleri, obezite, tüylenme, yumurtlama ile ilgili sorunlar meydana gelebilir. Polikistik over sendromu belirtileri:
  • Polikistik over sendromu hastalığının en genel belirtileri adet düzensizliğinin yaşanması, aşırı tüylenme, yüz bölgesi ile birlikte genital bölgede sivilcelenme ve kilo artışı gibi komplikasyonlardır.
  • Polikistik over sendromu ilk olarak puberte yani ergenlik dönemindeki genç kızların adet kanamalarının başlamasıyla tanınır. Bu dönemdeki genç kızların yüzde yetmiş beşinde adet düzensizliği yaşanabilir. Bu durum da polikistik over sendromu için en önemli uyarıcıdır. Ancak yeni adet görmeye başlayan genç kızlarda iki yıla kadar adet düzensizliğinin yaşanması normal kabul edilmektedir. Adet düzensizliğinin her zaman için nedeni polikistik over sendromu olmayabilir. Bu aşamada mutlaka araştırma ve muayene yapılması gerekir.
  • Polikistik over sendromunda en sık rastlanan belirti, seyrek adet görmedir. Bu durum zaman zaman hiç adet görememeye de neden olabilir. Seyrek adet görme düzenini, adet gecikmesi de takip edebilir. Yaşanan bu adet gecikmelerinde meydana gelen kanamalar da fazla miktarda ve uzun süreli olur. Yaşanan tüm bu düzensizlikler yumurtalıklardaki bozukluğa işaret etmektedir.
  • Polikistik over sendromu yaşayan kadınlarda androjen hormonu (erkeklik hormonu) yüksek miktarda salgılanacağı için sivilcelenme ve tüylenme gibi nedenler ortaya çıkabilir. Hatta bu durum bazen erkek tipi saç dökülmesine kadar gidebilir.
  • Polikistik over sendromunun görüldüğü kadınlarda kısırlık probleminin yaşanması da sürpriz belirtilerden değildir. Kısırlık, polikistik over sendromu vakalarında yüzde yüzlük bir bulgu değildir. Ancak bu sendrom gebelikte gecikmelere ve kısırlığa neden olabilmektedir.

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler