info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Polikistik Over Sendromu Ameliyatı

Polikistik Over Sendromu Ameliyatı
polikistik over sendromu ameliyatı Polikistik over sendromu ameliyatı çeşitli durumlarda tercih edilebilmektedir. Cerrahi tedavi; yumurtlamaya başlamayan polikistik over sendromu (PKOS) nedeniyle infertiliteye yani kısırlığa sahip kadınlar için kullanılır. Ameliyat sırasında, küçük kistlerin sayısını azaltarak yumurtalık fonksiyonu iyileştirilir.

Polikistik Over Sendromu nedir?

Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS, Stein-Levinthal sendromu) kadınlarda hormonal bir hastalıktır. Polikistik yumurtalık sendromu belirtileri düzensiz menstrüel siklüs, fazla erkek hormonu varlığı, küçük kistler ile büyümüş yumurtalıklar, saç dökülmesi, akne ve aşırı kıl büyümesi içerir. Polikistik yumurtalık sendromu ile ilişkili durumlar diyabet, insülin direnci, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, infertilite ve anormal vajinal kanama içerir. PCOS tedavisinde ilaç veya ameliyat olabilir. Polikistik yumurtalık sendromu, üreme çağındaki kadınlarda birtakım farklı belirtilere neden olan nispeten yaygın bir hormonal bozukluktır. Polikistik yumurtalık sendromu olan tüm kadınlarda görülen adet düzensizliği ve fazla erkek hormonunun (androjenler) varlığı yaygın bir durumdur. Bu durum, birden fazla küçük kist (polikistik yumurtalıklar) içeren büyümüş yumurtalıkların bulunması nedeniyle adlandırılmıştır. Polikistik yumurtalık sendromu  olan kadınların çoğunda polikistik yumurtalıklar olmasına rağmen, etkilenen bazı kadınlar bunu yapmazlar. Polikistik yumurtalık sendromu ayrıca Stein-Leventhal sendromu ve polikistik yumurtalık hastalığı (PCOD) olarak da adlandırılmıştır. Polikistik yumurtalık sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, Polikistik yumurtalık sendromu olan kadınlarda bir dizi anormallik belgelenmiştir. Neden olarak spesifik bir genetik mutasyon saptanmamış olsa da, Polikistik yumurtalık sendromu için kalıtsal (genetik) bir neden olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. PCOS'lu kadınların yumurtalıklarının menstruasyon döngüsünde bozulmalara ve doğurganlıkta bozulmaya neden olan aşırı miktarda erkek hormonu veya androjen üretebileceği gösterilmiştir. Polikistik yumurtalık sendromu aynı zamanda insülin direnci veya insülin kullanımındaki bozukluklarla da ilişkilidir ve bu anormallik muhtemelen Polikistik yumurtalık sendromu nedeni ile ilişkilidir.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromu, menstruasyon döngüsünde genellikle ergenlik döneminin başında başlayan aksamalara neden olur. Adet döngüsü başlangıçta normal olabilir ve daha sonra düzensizleşebilir veya adetlerin başlaması gecikebilir. PCOS'nun menstrüasyon düzensizlikleri ovulasyon eksikliğiyle birlikte görülür, bu nedenle etkilenen kadınlar infertilite yaşayabilir. Hamilelik isteği, PCOS'lu birçok kadına tıbbi yardım talep eden bir faktördür. PCOS'taki yumurtalıklar tarafından androjenlerin (erkek hormonları) üretiminde bir artış, hirsutizm olarak bilinen bir erkek modelini düşündüren bölgelerde aşırı saç büyümesine neden olabilir. Kalın, pigmentli kıl büyümesi, üst dudak, çene, meme uçlarının etrafında ve alt karında oluşur. Aşırı androjenler akne ve erkek deseninin baldırmasına da yol açabilir. Yumurtlamanın olmaması veya azalması nedeniyle, PCOS'lu kadınların hormonu progesteron düzeylerini düşürür (normalde adet döngüsünün ikinci yarısında yumurtlamadan sonra üretilir). Bu, endometriyumun (rahim dokularını kaplayan) büyüme stimülasyonuna neden olabilir; bu da, işlevsel olmayan uterin kanamaya ve atılım kanamasına neden olabilir. Progesteron üretiminin yokluğunda endometriyumun artmış uyarımı, endometriyum hiperplazisi ve rahim kanseri gelişiminde bir risk faktörüdür. PCOS'da insülin direnci, kilo artışı ve obezite de yaygındır. PCOS'lu kadınların ayrıca tip 2 diyabet gelişme riski yüksek olduğu bildirildi ve birçok çalışma koroner arter hastalığının bir göstergesi olan anormal kan lipid düzeyleri ve C-reaktif protein düzeylerini (CRP) yükseltti. Tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve LDL düzeyleri ve artmış CRP düzeyleri kombinasyonu, PCOS'lu kadınlarda koroner kalp hastalığı riskinin arttığını gösterir; ancak bu risk henüz bilimsel olarak tespit edilmemiştir.

Polikistik over sendromu ameliyatı için cerrahi seçenekler:

Yumurtalık kama rezeksiyonu, bir yumurtalık kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu, adet döngülerini düzenleme ve normal yumurtlamaya başlamaya yardımcı olmak için yapılır. Yumurtalığı tahrip etme ve yara dokusu oluşturma ihtimali nedeniyle nadiren kullanılır. Laparoskopik ovaryal sondaj, polikistik over sendromu olan ve kilo verme ve doğurganlık tıbbına yanıt vermeyen kadınlarda yumurtlamayı tetikleyebilen cerrahi bir tedavidir. Elektrokoter veya lazer yumurtalıkların bir kısmını yok etmek için kullanılır. Polikistik over sendromu ameliyatı, yalnızca başka bir PCOS tedavisine yanıt vermediğiniz zaman önerilebilir. Her kadın bu ameliyatın risk ve yararlarını doktoruyla tartışmak isteyecektir. Cerrahi, doğurganlık ilaçları almaktan çoklu gebeliklere neden olma olasılığı düşüktür. Cerrahinin yararlarının ne kadar süreceği bilinmiyor. Yumurtalık cerrahisinin yara izi dokusuna neden olabileceği endişesi var, bu da ağrıya veya daha fazla doğurganlık sorununa neden olabilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler