Polikistik Over Sendromlu Kadınlara Özel Protokoller - Ankara Tüp Bebek Merkezi - Centrum Clinic

Blog

infertilite

Polikistik Over Sendromlu Kadınlara Özel Protokoller

Kadının yumurtalıklarında çok sayıda küçük iyi huylu kistin oluşması durumu Polikistik Over Sendromu olarak adlandırılır. Genellikle 35 yaşın altındaki kadınlarda görülen Polikistik Over Sendromu, beyinde hipofiz bezinden salgılanan Luteinleştirici Hormon ve Folikül Uyarıcı Hormon normal dışı bir miktarda üretilmesinden meydana gelmektedir.

Yumurtalıkların çevresinde sıra sıra inci gibi dizilmiş bu küçük kistler yumurtalıkların normal fonksiyonlarını yerine getirmelerine engel olabilmektedirler. Polikistik Over Sendromu kadınların düzenli olarak yumurtlamalarını engeller ve yumurtlama olmaması dolayısıyla da kadının vücudunda erkeklik hormonu artar. Zira Luteinleştirici Hormonun artması, yumurtalıklardaki erkeklik hormonu üretimini artırır, bu hormonlar da yağda östrojene dönüşür, bu östrojen de yine Luteinleştirici Hormonu artırır. İşte bu kısır döngü de kadın kısırlığına sebep olur.

Polikistik Over Sendromu hastaları düzenli olarak yumurtlayamadıkları için doğal yolla gebelik elde edilebilmesi çok zordur. Bundan dolayı da üremeye yardımcı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu bağlamda en sık karşılaşılan Polikistik Over Sendromu belirtileri olan adet düzensizliği, sivilcelenme, tüylenme, kilo artışı ve doğal yolla gebelik elde edememe şikayetleri gözleniyorsa doktora başvurmakta fayda vardır. Ancak belirtmekte fayda vardır ki; bu hasta grubunda bazı kadınlar her ay düzenli adet görürlerken bazıları yılda en fazla 2-3 kez adet görebilmektedir. Bu bağlamda adetin düzenli olarak görülüyor olması Polikistik Over Sendromu olmadığını göstermez.

Polikistik Over Sendromu tanı ve tedavisi

Kadınlarda adet düzensizliği, normal dışı tüylenme, sivilcelenme, saç dökülmesi, cilt renginin koyulaşması, et benleri, cinsel isteksizlik ve mantar enfeksiyonları Polikistik Over Sendromunun habercisi olabilmektedir. Polikistik Over Sendromunun belirtileri olarak kabul edilen durumların birisi değil birkaçı aynı dönemde gözleniyorsa bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulur. Sağlık kurumunda yapılan kan testinde testosteron hormonu değerleri kadında Polikistik Over Sendromu olup olmadığı hakkında bilgi verecektir. Bununla birlikte böbrek üstü bezlerinin hormon düzeylerine de bakılır ve bu iki testin sonucunda kesin teşhis konur. Polikistik Over Sendromu tanısının ardından hastanın çocuk sahibi olmak isteyip istememesine göre bir tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Bebek sahibi olmak istemeyen kadınlarda Polikistik Over Tedavisi

Bebek sahibi olmak istemeyen kadınların öncelikle adet düzensizliğini düzeltme yoluna gidilir. Eğer kadın uzun süre adet görmediyse olası rahim kanseri riskine karşı da önlem alınmalıdır. Kadında tüylenme sorunu baş gösterdiyse antiandrojen ilaçlar ve doğum kontrol hapları kullanılır. Bu yöntemle tüylenmenin artması önlenir, ancak o zamana kadar ortaya çıkan tüyler lazer epilasyon teknikleriyle yok edilebilmektedir. Polikistik Over Sendromunun yol açtığı insülin direnci dolayısıyla alınan kilolar da uzman doktor kontrolünde uygulanan diyet ve egzersizlerle yok edilebilmektedir.

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda Polikistik Over Sendromu tedavisi

Polikistik Over Sendromlu hastanın bebek sahibi olmak istemesi durumunda seçilecek tedavi yöntemi kadının yaşı, hastalığın ilerleme durumu, yumurtalıkların ultrason görüntüsündeki durumuna göre belirlenmektedir. Bunun yanında kadının kilo fazlalığı, insülin direnci, şeker rahatsızlığı, yumurta gelişimi ve yumurtlama sorunlarına ek olarak kadından veya erkekten kaynaklanan diğer kısırlık problemleri de birlikte değerlendirilmelidir. Ardından öncelikle yumurtlama geliştirici ilaçlar kullanılır ve bu şekilde Polikistik Over Sendromlu hastaların yaklaşık olarak % 80’inde yumurtlama düzene girer.

Bununla birlikte rahatsızlığın yol açtığı fazla kilolardan kurtulmak da kadının üreme yeteneğini yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Zira kadının hormonlarının normal düzeylerde salgılanabilmesi için kilosunun normal değerler içinde olması gerekir. Ancak ilaç tedavisi ve kilo vermenin işe yaramadığı durumlarda da laparoskopi ile kistlere drilling (delme) işlemi uygulanır. Bu şekilde gerçekleştirilen cerrahi operasyonla yumurtlamayı engelleyen kistlerden kurtulmak mümkündür.

Polikistik Over Sendromunun taşıdığı riskler

Rahim iç duvarının dokusu, yumurtalıklarda salgılanan hormonların etkisiyle yumurtlama döneminde kalınlaşmakta, olası bir gebeliğe kendisini hazırlamaktadır. Ancak gebelik gerçekleşmezse hormon salgıları azalır ve rahim iç duvarı incelir. Bu süreç doğal işleyişin bir sonucudur. Polikistik Over Sendromu yaşayan hastalarda hormon salgıları düzensizdir ve yumurtlama düzenli olarak gerçekleşmez. İşte bu sebeple de rahim iç dokusu da olması gereken aşamaları takip edemez.

Polikistik Over Sendromunun beraberinde getirdiği aşırı kilo ve insülin direncinin artması gibi durumlar da kadının rahim duvarı kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Bununla birlikte diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, kilo alma, felç ve düşük gebelik riskleri Polikistik Over Sendromu ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)