info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Ölü Doğum Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Ölü Doğum Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Ölü doğum nedir?

Ölü doğum, anne adayının hamileliğinin 20. haftasında karnındaki bebeğin ölmesi ve doğumun bu şekilde gerçekleşmesidir. 20. haftada hayatını kaybeden bebek tıp literatüründe ölü doğum olarak adlandırılmaktadır. 20. haftadan önce hayatını kaybeden bebekler de düşük olarak nitelendirilmektedirler. Ölü doğum oranı oldukça azdır ve her 200 gebelikten 1 tanesi ölü doğum olarak gerçekleşmektedir. Ölü doğumun birden fazl sebebi olabilmektedir. Örneğin ölü doğumun anneye bağlı kronik bir rahatsızlıktan veya genetiksel bir bozukluktan kaynaklanıyorsa ölü doğumun bir sonraki gebeliklerde yeniden nüksetme riski oldukça yüksektir.

Ölü doğumun nedenleri nelerdir?

Ölü doğumun birden çok nedeni olabilmektedir.  Kromozom sayısının anormalliği ölü doğumlara neden olabilmektedir. Anne ile bebeğin göbek bağındaki problemlerin olması da ölü doğumun bir başka nedenidir. Bu durumun nedeni bebeğin göbek bağı kendisinden önce vajinadan çıktığı için bebeğe oksijen gitmemektedir. Bu durum da ölü doğuma neden olmaktadır. Plasentada bir olumsuz yaşanması da ölü doğumlara sebebiyet vermektedir. Gebelik döneminde anne adayı kendi sağlığına çok dikkat etmelidir.  Anne adayının gebelik süresince yaşayabileceğ yüksek tansiyon veya gebelik döneminde yaşanan diyabet gelişmesi gibi olumsuz sağlık faktörleri de ölü doğumlara neden olabilmektedir. Gebelik döneminde beslenme yetersizliği, alkol ve sigara tüketimi, zararlı kimyasal maddelerin alınması da ölü doğum riskini arttıran nedenlerdendir. 15 yaşından küçük veya 35 yaşından büyük gebe kadınlarında ölü doğum riski yapmaları yüksektir.

Ölü doğumun belirtileri nelerdir?

Gebelikte yaşanan vajinal kanamalar: Gebelik süresince yaşanan herhangi bir vajinal kanama hemen mutlaka kadın doğum uzmanına gösterilmesi gerekmektedir. Bu kanamanın nedeni bebek ile ilgili bir problemin olduğunu göstermektedir. Bebeğin hareketlerinde azalma: Anne adayı karnındaki bebeğinin hareketlerini özellikle 16. haftadan sonra yavaş yavaş hissetmeye başlar. Anne karnındaki bebek büyüdükçe de hareketlenmesi artar. Eğer ki anne adayı bebeğinin hareketlerinde azalma veya değişiklik fark ettiyse bu durumda hemen bir kadın doğum doktoruna çıkması gerekmektedir. Pelvis bölgesinde ağrı, kramplaşma, sırt veya karın bölgesinin alt kısmında sürekli olarak meydana gelen kramp durumunda da mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Ölü doğumun önüne geçilmesi için anne adayının neler yapması gerekmektedir?

Birçok ölü doğum vakası anne adayının herhangi bir risk altında olması sonucu gerçekleşmektedir. Ortada ölü doğumu tetikleyecek nedenler yoksa gebelik başarılı bir şekilde son bulmaktadır. Ancak yine de ölü doğum riskini azaltmak için diyabet ve yüksek kan basıncı gibi hastalığı olan anne adayların doktorları tarafında sürekli olarak takip altında tutulmaları gerekmektedir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri sürekli olarak izlenmelidir. Bebeğin hareketlerinde 26. haftadan itibaren azalma veya durulma olduysa, anne adayı hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Sağlıklı bir gebelik ölü doğum risklerini ortadan kaldırmaktadır. Bunun için anne adayının düzenli beslenmesi ve kendisini çevresel faktörlerden (stres, hastalık vb) koruması gerekmektedir. Ayrıca anne adayı doktorundan ölü doğum ile ilgili yeterli bilgileri alması ve bu konuda bilinçli olması gerekmektedir.  
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler