fbpx

Blog

Doğum

Normal Doğumdan Sonra İlişki

Normal doğumdan sonra lohusalık döneminde iyileşme süreci başlamaktadır. Epizyotomi uygulanmamış olsa dahi, doğumdan sonra 6 hafta geçmesi beklenmelidir. Bu sayede iyileşme dönemi tamamlanacak, rahim bu aşamada onarılacak ve annenin vücudu daha dirençli olacaktır. Şayet iyileşme dönemi daha kısa sürede tamamlanırsa ve anne cinsel ilişkiye hazır hissederse, daha erken dönemde cinsel ilişkide bulunulabilir.

Normal doğum sonrasında cinsel ilişkide ağrı olur mu?

Normal doğumdan sonraki ilk 6 hafta kanama ve akıntı gibi problemler meydana gelebilir. Bu sebeple de anne adayı rahatsızlık duyabilir. Bununla beraber vajinadaki dikişlerin iyileşme süreci yaklaşık olarak 2 haftadır. Dikişler iyileşmeden cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Cinsel ilişki, dikişlerin zarar görmesine yol açabilir. Bu sebeple de şayet annenin epizyotomi dikişi mevcut ise doktor izin verene kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Doğumdan sonra hormonal değişimler ve psikolojik durum, iyileşme süreci sebebiyle vajinada kuruluk ortaya çıkabilir. Vajinada kuruluk çok şiddetliyse uygun ilaç tedavisi alınarak bu olumsuzluk giderilebilir.

Doğumdan sonra erkeklerin hayatında neler oluyor?

Hamilelik ve doğum kadın kadar erkeği de etkilemektedir. Kadının artık anne olması, babanın durumu daha geç kavraması ve kadının yaşadığı hormonal değişimlere ayak uydurmak, erkeğin kafasının karışmasına yol açabilir. Bu sebeple de cinsel işlev bozuklukları meydana gelebilir. Bu sorunlar bebekli yaşama alışıldığında ve yorgunluk geçtiğinde genellikle kendinden düzelir. Ancak uzun süren durumlarda profesyonel yardım alınabilir.

Tekrar cinsel hayata dönmek için terapiye gitmek gerekli midir?

Her hamilelik farklıdır. Bazı çiftlerde hamilelik ve doğum daha derin izler bırakabilir. Kadının fiziksel ve ruhsal olarak yaşadığı değişimlere alışması ve bebekli yaşamın başlaması, odak noktasının hem cinsellik hem de bebeğe yoğunlaşmasını engeller. Özellikle de ilk zamanlarda uykusuz kalınması, yorgunluk ve diğer faktörler, cinsel ilişkinin geri plana atılmasına yol açabilir. Bu gibi durumlar yalnızca kadını etkilememektedir. Bu süreçte baba, ereksiyon, boşalma ya da diğer cinsel işlev bozuklukları yaşayabilir. Bu sorunların uzun sürmesi ve çift için problemler yaratması durumunda cinsel terapi almak gerekebilir.

Doğumdan sonra çiftlere tavsiyeler:

  • Doğumdan sonra cinsel hayata geri dönüş için çiftlerin birbirine anlayışlı olması gerekmektedir. Sabır ve doğru iletişim ile cinsel hayat eskisine daha kolay dönecektir.
  • Anne, vücudundaki değişimler ve cinsel isteği konusunda eşine dürüst olmalıdır. Hazır değilse ya da ilgisini tamamen bebeğe vermek istiyorsa bu durumun, adaptasyon süreci olduğu belirtilmeli ve açık olunmalıdır.
  • Doğumdan sonra kadının cinsel ilişkiye hazır olması uzun sürer. Bebekli hayata alışma ve anneliğe adapte olma sebebiyle cinsel yaşam geri plana atılabilir. Bununla beraber vajinanın ve rahmin iyileşmesi, hormonal dengenin yeniden sağlanması zaman alabilir. Çift, cinsel ilişki için aceleci olmamalıdır.
  • Yaşanan fiziksel değişimlerden biri, genital alandaki kasılmaların değişmesidir. Bazı kadınlarda doğumdan sonra kasılmalar daha yoğun olurken, bazı kadınlarda bu kasılmalar azalabilir. Bu sebeple de cinsel ilişki için yeni pozisyonlar keşfedilmesi gerekebilir.
  • Şayet çiftin cinsel hayat açısından problemleri mevcut ise cinsel danışmanlık almaktan çekinilmemelidir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk