+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Normal Doğumun 10 Faydası

Normal Doğumun 10 Faydası
Normal doğum kendiliğinden başlayan kasılmalar sonucu rahim ağzının 10 cm açılması ve ardından anne adayının bilinçli bir şekilde çaba ve efor sarf ederek bebeğini dünyaya getirmesi olarak açıklanabilir. Günümüzde anne adayları bazı etmenlerden dolayı sezaryen doğumu normal doğuma tercih etmektedirler. Eğer anne adayının ve bebeğinin sağlığı açısından sezaryen doğumla bebeğini dünyaya getirmesi gerekliyse bu durumda normal doğum seçeneği düşünülemez. Fakat acısız bir doğum isteyen anne adayları ya da sezaryen doğumun daha kolay ve faydalı olacağını düşünen anne adayları sezaryen doğuma yönelmektedir. Normal doğum ve sezaryen doğum karşılaştırılması yapmak doğru olmayacaktır. Çünkü en doğalı ve adında da bulunduğu gibi “normal” olan doğumu tercih etmek anne adayı ve bebeği için en yararlı ve sağlıklı doğum yöntemidir. Sezaryen doğum günümüzde çok yaygınlaşmış ve bu durum doğal doğumun faydaları bahsetmek ihtiyacı doğurmuştur. Aslında sezaryen doğum normal doğuma bir seçenek veya alternatif doğum yöntemi değildir. Normal doğumun sorun yaratabileceği durumlarda sezaryen doğum seçeneği gündeme gelir. Anne adayanının kendiliğinden oluşan kasılmalar sonucu rahim ağzının açılması ve kendi çabasıyla bebeğini dünyaya getirmesi ve ardından plasentanın çıkması gibi aşamalardan herhangi birinde sorun çıkması ihtimali annenin normal doğum yapamayacağı sonucunu beraberinde getirir. Bazı durumlarda ise normal doğum şeklinde başlanan doğuma sonrasında sezaryen yöntemiyle devam etmek gerekebilir. Kısaca bu oluşabilecek sorunlardan bahsetmek gerekirse;
 • Anne adayının vajina çıkışı ya da pelivisi arasında bebeğin başı ile uyumsuzluk söz konusu olduğunda,
 • Normal doğum başladıktan sonra rahim kasılmalarının durması ya da rahimin açılmaması gibi durumlar olduğunda normal doğuma devam ettirilmeye çalışır fakat sorunlar giderilemediği takdirde sezaryen doğuma geçiş yapılabilir.
Doğal doğumun anne ve bebek sağlığı, doğum sırası ve doğum sonrası yaşamı üzerine birçok faydası vardır. Ve her geçen gün sağlık alanı bu konu üzerine çalışmalar yapıp yeni faydalar da ortaya koymaya devam etmektedir. Anne ve bebek için bilinen ve en etkili faydalardan 10 tanesini sizler için sıraladık.

İşte anne ve bebek için normal doğumun 10 faydası;

 • Ameliyata gerek duyulmaması

Normal doğumda ameliyata gerek duyulmayacağı için anestezi almak durumunda kalınmayacak ve anestezinin yaratabileceği sorunlardan ve risklerden de uzak kalınacaktır. Normal doğumu tercih eden annenin enfeksiyon ve doğum sonrası kanama ve benzeri riskleri yaşama ihtimali de oldukça azalacaktır.
 • Hastanede kalış süresi kısa olacaktır

Sezaryen yerine doğal doğum tercih edildiğinde hastanede kalış süresi de önemli ölçüde azalacaktır. Anne kısa sürede evine ve ev ortamındaki rahatlığa dönebilecektir.
 • Toparlanma süresi daha kısa olacak

Anne adayı ameliyat olmadığı, anestezi almadığı için daha kolay ve daha hızlı toparlanabilecek normal yaşamına dönebilecektir. Toparlanma süresi kısalan anne ise bebeği ile daha fazla ve daha iyi ilgilenebilecektir.
 • Egzersizlere başlanma süresi daha kısalacaktır

Doğum sonrası egzersizlere başlamak ve vücudun sağlığına ve eski formuna kavuşması yine daha kısa sürede gerçekleşecektir.
 • Emzirmeye daha kolay uyum sağlayabilme ve hemen başlayabilme

Normal doğum tercih eden anne bilici sezaryen ile doğum yapmış bir anneye göre anestezi almadığından daha bilinç olacak ve her şeyin farkında olacaktır. Bu nedenle doğum sonrası uyum sağlama kapasitesi daha fazladır. Emzirmeye ve bebeğe daha kolay adapte olabilir. Anne adayı emzirmeye kısa sürede başlayabilir. Süt gelme miktarında ise sezaryen ile doğum yapan ya da normal doğum yapan anne arasında herhangi bir fark yoktur.
 • Anne ve bebek teması ve iletişimi kolaylaşır

Yine annenin bebek ile ilk teması çok önemlidir. Anestezi alamamış ve normal doğum yapmış bir anne bebek ile daha kolay uyum sağlayabilir ve güçlü bir temas kurabilir. Gerçek ve sağlam bir temas kurabilen anne ve bebeğin iletişimi de daha kuvvetli olacaktır, bebek annesi de çok daha bağlı olacaktır. Güçlü bir iletişim kurmuş anne ve bebek ise ileriki yaşamlarında da birbirlerine bağlı olabilmektedirler.
 • Bebeğin nefes alış verişi kolaylaşır

Bebeğin akciğerleri normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken bir baskıya maruz kaldığı için bebek nefes alış verişine daha hazırlanmış bir halde dünyaya gelecektir.
 • Bebeğin bağışıklık sistemi daha güçlü olur

Normal doğumun gerçekleştiği sırada bebeğin doğum kanallarından geçerken bir takım bakteriler ile temasta bulunduğu ve bu bakterilerin bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili olduğu belirlenmiştir.
 • Bebeğin mutlu olması

Doğal doğum sırasında bebekler bazı hormonları salgılarlar. Ve bu hormonların bebeğin dış dünya ile olan ilişkisi ve anne ile olan ilişkisi üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bebeğin normal doğum esnasında salgıladığı hormonlardan biri de endorfin diye adlandırılan mutluluk hormonudur. Bu hormonlar da yine bebeğin dış dünya ile uyumunu son derece kolaylaştıran etmenlerdendir.
 • Doğum sonrası ağrı hissetmeme

Sezaryen ile doğum yapmayı tercih eden annelerin aksine normal doğumla bebeğini dünyaya getiren annelerin doğum sonrası ağrı, kasılma ve benzeri sorunlar yaşaması ihtimali fazlasıyla azdır.
Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler