+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

4 Maddede Naboth Kisti

4 Maddede Naboth Kisti

Naboth kisti nedir?

Naboth kisti, rahim ağzında bulunan içi sıvı dolu keseciklerdir. Naboth kistleri gözle görülemeyecek kadar küçüklerdir. Naboth kisleri tıp literatüründe farklı isimlerle nitelendirilmektedirler. Naboth folikülü, epitheliyal inklüzyon kisti, naboth kisti, retansiyon kisti farklı isimlendirmiş halleridir. Rahim ağzında yer alan naboth kistlerinin büyüklükleri 2 ila 10 milimetre arasında değişiklik göstermektedir. Naboth kistlerinin içi mukus olarak isimlendirilen sarı ve beyaz renkte sümüğümsü bir sıvı ile kaplıdır. Bazı durumlarda kistler birkaç santimlik büyümeye de ulaşabilmekedirler. Rahim ağzı vajinada bulunana mikroorganizmaların rahim içerisine girmesini engellerler. Bu durumda da rahim güvenliği sağlanır ve rahim çeşitli enfeksiyonlara karşı korunur. Ancak bazı durumlarda kistler aşırı büyüyerek vajinal akıntıların devamlılığına neden olabilir. Bu durum da kadına rahatsızlık verebilir.

Naboth kisti nasıl oluşur?

Laköre yani vajinal akıntılar belirli dönemlerde yaşanabilmektedir. Kadınların yüzde 35'inde laköre ( vajinal akıntı) görülmektedir. Vajinal akıntılar iki döneme ayrılabilir. Birinci dönem çocuklu ikinci dönem ise doğurganlık dönemidir. Vajinal akıntıya neden olan en büyül nedenler serviks yani rahim ağzı enfeksiyonları ve vajinadaki bartolin kistleridir. Rahim ağzı enfeksiyonları sonucunda özellikle akut dönemde akıntıya ve yaraya, kronik dönemde ise rahimdeki salgı bezlerine zarar vererek kanalların tıkanmasına ve kistleşmesine neden olabilir. Meydana gelen bu kistleşmeye naboth kistleri denmektedir. Naboth kistleri vajinal akıntıların devamlılığına neden olarak kadında rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Naboth kistleri genelliklNaboth kistinin belirtileri ve teşhis edilmesie hiç belirti göstermezler. Enfeksiyonal sebepten dolayı genellikle rahimde akıntıya neden olup, buna bağlı kadında sorun teşkil ederler. Naboth kistleri rahim ağzında sivilceye benzer bir görüntüde olurlar ve rahim ağzında yapılacak olan muayene sonrasında kolaylıkla tespit edilebilirler. Ancak bzı naboth kistleri rahim ağzının dış kesiminde olmayıp daha derinde yer alabilirler. Bu durumda da ultrasonognografi işlemi ile tespitleri yapılmaktadır. Naboth kistleri içi sıvı dolu keseciklerdir ve rahim ağzınd birden fazla da bulunabilirler. Naboth kistleri üreme çağında olan veya birden fazla kez doğum yapmış kadınlarda görülmektedir.

Naboth kistlerinin tedavisi

Naboth kistleri kadında herhangi bir şikayete ya da olumsuz duruma neden olmuyorsa tedavi gerektirmemektedir. Ancak kadının aşırı akıntısı olması veya cinsel ilişki esnasında yanma gibi problemler meydana geliyorsa ve kadının şikayetleri arttıysa naboth kistlerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Naboth kistlerinin tedavisi doktor tarafından yakma veya dondurma gibi işlemler yapılarak tamamen yok edilmeleri sağlanmaktadır.
Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler