info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Menopozda Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?

Menopozda Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?
Menopoz, kadınların hormonal olarak yaşadığı köklü değişimleri içeren doğal bir evredir. Bu nedenle menopoz dönemindeki şikayetler, hormonların etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Menopoz döneminde yapılan hormon testleri, menopozun teşhisinde ve ortaya çıkan şiddetli şikayetlerin tedavisinde yol gösterici olan, önemli bir prosedürdür.

Menopoz tanısı için hormon testlerinin ne zaman yapılması gerekir?

Menopoz, genellikle kadınların 45-55 yaş arasında yumurtlama aktivitelerinin durduğu ve bu nedenle vücudun hormonal değişime girerek, doğurganlığın sonlandığı yeni bir başlangıç evresi olarak tanımlanır. Menopoz yaş aralığında yer alan ve bazı belirtilerden şüphelenilen hastalar için yapılan çeşitli hormon testleri ile kesin olarak tanı konulabilmektedir. Bu testler, hastanın başvurması ile genellikle adetin 3.günü kan tahlilleri ile yapılmaktadır. Ancak adet kanamaları kesilen kadınlar için hormon testleri herhangi bir gün yapılabilir. Test günü hastanın aç ya da tok olması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Menopozda yapılan hormon testleri nelerdir?

Menopoz şüphesi ile başvuran hastalara öncelikle teşhis amacı ile hormon testleri yapılmaktadır. Test sonuçlarına göre elde edilen hormon seviyeleri net bir şekilde menopoz olgusunu açıklamaktadır. Menopozu teşhis etmek için yapılan hormon testleri aşağıdaki gibi olmaktadır:
  • FSH hormonu
FSH hormonu beyinde yer alan hipofiz bezi tarafından yumurtaların olgunlaşması için salgılanan uyarıcı bir hormondur. FSH hormonu tarafından olgunlaşan foliküller, östrojen hormonunun salgılanmasında etkin rol oynar. Böylece kadın vücudu sistematik döngü içerisinde doğurganlık özelliğini devam ettirir. FSH testi de menopoz tanısı için değerlendirilmesi gereken önemli bir belirteçtir. Menopozdan şüphelenilen ve düzensiz adet kanamaları yaşayan kadınların adetinin 3. günü FSH hormonu düzeyleri incelenir. Normalde bu dönemlerde FSH hormon değeri 20’nin altında seyreder. Ancak değerin 10’nun altında çıkması halinde yumurtalama fonksiyonlarının ve östrojen hormonu üretimin iyi olduğu saptanır. Eğer 10’nun üzerinde ise yumurtalık rezevlerinin yavaş yavaş azalmaya başladığı anlaşılır. FSH değerleri 15-20 arasında ise menopoz döneminin yaklaştığı, 30’un üzerinde çıkması halinde hastanın menopoz dönemine girdiği belirtilir. Ancak adet kanamalarının devam ettiği günlerde FSH hormonu seviyelerinde artış görülebilir. Bu nedenle tek başına menopoz tanısında kullanılmamaktadır.
  • Östrojen hormonu
Kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojen, menopoz sürecinin başrol oyuncusudur. Yumurtalar tarafından salgılanan bu hormon, yumurtlama fonksiyonun olmadığı durumlarda üretimi olmadığı için zaman içerisinde azalarak, durur. Menopoz döneminden önce, adetin 3. Günü yapılan kan testlerinde hormon seviyeleri 25-140 pg/ml arasında izlenir. Adet döneminin başlayacağı günlerde ve ortalarında östrojen hormonu artabilir. Yapılan araştırmalarda östrojen hormonu düşük, FSH hormonu yüksek çıkabilir. FSH hormonunda yükselme tespit edilmemiş ise, menopoz söz konusu olamaz. Bu nedenle östrojen hormonu, menopoz için FSH hormonu kadar ayırıcı bir tanı değildir.
  • LH hormonu
Menopoz döneminden önce adetin 3. günü yapılan hormon testlerinde LH değerleri incelenir. Menopozun göstergesi olarak LH hormonun artması gerekir. Ancak menopoz döneminde LH hormon seviyeleri FSH hormonuna göre daha yavaş artışa geçtiği için, gerekli tanı için yeterli değildir.
  • İnhibin-B
İnhibin-B hipofiz bezi tarafından salgılanan FSH hormonunun baskılanmasında yardımcı görevini üstlenir. Menopoz döneminin yaklaştığının habercisi olarak yumurtalıklardan İnhibin-B hormonu salınımı azalmaktadır. Yapılan analizlerde İnhibin-B düşüşü, kesin olarak menopoz tanısı için yeterli bilgiyi vermemektedir.
  • Testosteron ve progesteron hormonu
Yumurtlama faaliyetlerinin azalması ile beraber vücudun hormon salınımı azalmaktadır. Bu nedenle birbiri ile ilişkili olan bu hormonal zincirde yer alan testosteron ve progesteron hormonu da düşüşe geçer. Yapılan test sonucunda hormon seviyelerinin azaldığı tespit edilebilmektedir. Fakat hormon seviyelerini etkileyen birçok faktör bulunduğu için kesin olarak menopoz tanısında istenilen sonuçları veremez.
  • HCG hormonu
Hamileliğin tespit edilmesi için yapılan kan testinde HCG hormonu seviyeleri kontrol edilir. Normalin üstünde seyretmesi halinde gebelik söz konusu olmaktadır. Ancak 40 yaş ve üzeri kadınlarda ve menopoz döneminden sonra da HCG hormonunda artış görülmektedir. Bu nedenle menopoz teşhisi için yeterli bir test değildir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler