info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Menopozda Görülen 10 Şikayet

Menopozda Görülen 10 Şikayet

Menopozda görülen şikayetler nelerdir?

Menopoz kadınların adet kanamalarının kesilmesi ile doğurganlık özelliğini yitirdiği doğal bir süreçtir. Bu değişim süreci vücudun sistematik döngüsü sürdüren hormonların azalması ile yaşanmaktadır. Bu nedenle başlıca östrojen hormonun azalması ile bir takım şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Menopoz döneminde en sık görülen 10 şikâyet aşağıdaki gibi olmaktadır: 1) Ateş basması Menopoz dönemindeki kadınların yaklaşık % 70’inde görülen en net belirtidir. Menopoz döneminin habercisi olarak dönemden önce görülebilir ve dönem boyunca devam edebilir. Yüzde, kollarda ve avuç içinde görüldüğü gibi vücudun üst kısmında meydana gelen sıcaklık hissidir. Ayrıca şiddetine bağlı olarak kızarma, terleme, titreme şeklinde sıcaklık basması görülür. Ateş basması genellikle uyku halinde terlemelere yol açarak, kişini uyku kalitesini de düşürmektedir. Ancak menopoz en yaygın belirtisi olsa da, herkeste aynı düzeyde görülmeyebilir. Bunun nedeni ise kişinin östrojen seviyesinin ne kadar hızlı düştüğü ile alakalı olarak şiddetini arttırmasıdır. Bu belirtiler menopoza girmeden birkaç yıl içerisinde görülebilirken, menopozdan sonra 1 ila 5 yıl arasında da sürebilmektedir. Bu durum yaklaşık %10’luk bir kısımda görülmektedir. 2) Menopozdan sonra genital organlarda meydana gelen şikayetler Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vücudun genel hormon salınımı da etkilenmektedir. Özellikle vajinanın dış bölümünü oluşturan vulva da küçülme meydana gelir. Bunun nedeni ise alandaki yağ dokusunun azalmasıdır.
  • Genital tüylerde azalma
  • Östrojenin azalmasına bağlı olarak bartholin bezlerinin sıvı salınımı azalarak vajinal kuruluk, vajinal esneklik kaybı ve daralma görülebilir. Vajinanın bu özelliklerini kaybetmesi ile cinsel ilişkide yanma, ağrı ve tahriş gibi şikâyetler ortaya çıkmaktadır.
  • Vajinanın cilt dokusunda renk değişikliği
  • Rahim ağzı ve rahim menopoz döneminden sonra küçülür.
3) Menopozda memelerde meydana gelen değişimler nelerdir?
  • Memelerde küçülme ve sarkma
  • Meme başında küçülme
  • Memelerin sertleşme ( erektil ) özelliği kaybolabilir.
4) İdrar yollarında görülen şikâyetler nelerdir?
  • Menopoz döneminin etkisi ile üretra da atrofi kaynaklı olarak idrar esnasında yanma
  • İdrar torbasının elastikliğini yitirmesi sonucunda sık sık idrara çıkma ihtiyacı
5) İskelet sisteminde meydana gelen değişimler nelerdir? İnsan hayatının doğal işleyişi itibari ile yaşlanma belirtileri menopoz döneminden sonra hız kazanmaktadır. Özellikle vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteği sağlanmaz ise, kemiklerin zayıflaması ile beraber kemik erimesi, boy kısalması ve en küçük darbelerde kemiklerin kırılması söz konusu olabilir. 6) Ciltte meydana gelen değişimler nelerdir? Hormonların azalması ile cildin esneklik kabiliyeti azalır. Bu nedenle kırışık artışı, derinin incelmesi ve hassaslaşması, saç dökülmesi, vücudun genel tüylü alanlarında azalma ve yüz bölgesinde tüy artışı görülebilmektedir. Ayrıca cildin hassaslaşması nedeni ile daha önceden olmayan alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. 7) Kilo artışı Metabolizmanın yavaşlaması sonucunda vücudun yağ depolama aktivitesinde artış görülür. Bu nedenle özellikle karın ve bel bölgesinde kalınlaşma görülürken kilo kontrolü sağlanmadığı sürece ciddi kilo alımını söz konusu olacaktır. 8) Kalp rahatsızlıkları ve kolesterol artışı Menopoz genel olarak östrojenin azalmasına bağlı olarak vücudun tüm dengesini etkilemektedir. Bu nedenle diğer belirtiler ile beraber kolesterol, trigliserid ve LDL kolesterolünde artış görülür. Buna paralel olarak da HDL kolesterol azalmaktadır. 9) Psikolojik değişim İnsan vücudu fizyolojik ve psikolojik olarak bir bütünlük içeresindedir. Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişimler kişinin psikolojik olarak da değişim geçirmesine neden olur. Kadınlar bu dönemlerde daha stresli, sinirli, duygusal ve ani ruh değişimleri yaşamaktadır. 10) Kemik erimesi Menopozdan sonra kemiklerin erimesi hormonların azalması ile daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Kemiklerin yapısal olarak mineral kaybı nedeni ile kemik kırılmaları daha çok görülmektedir. Güçlendirme amacı ile bu dönemlerden sonra kadınların daha çok kalsiyum takviyesine ihtiyacı vardır. Doğal döngünün engellenmesi mümkün olmasa da, bu sürecin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmemesi için bir takım önlemle alınabilir. Başlıca osteoporoz belirtileri boy kısalması, eklem ağrıları, kamburlaşma ve kemiklerin daha kırılgan yapıya sahip olmasıdır.

Menopoz şikayetleri kaç yıl sürer?

Menopoz belirtileri her kadında aynı şiddetle görülmediği gibi, devam etme süreside değişkenlik göstermektedir. Bu belirtiler genel olarak genetik ve kişinin hormonal yapısı ile alakalı olarak 1 ila 5 yıl arasında sürebilmektedir. Bazı kadınlarda belirtilerin daha uzun yıllar devam ettiği de belirtilmiştir. Bu nedenle menopoz şikâyetlerinin giderilmesi amacı ile bir takım hormon tedavileri yapılmaktadır. Bu tedaviler herkese uygun olmadığı gibi, bazı kadınlarda daha kısa sürerek kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler