info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Menopoza Girme Yaşını Etkileyen 10 Faktör

Menopoza Girme Yaşını Etkileyen 10 Faktör
Menopoz dönemi yaklaşık olarak 48-55 yaş aralığındaki kadınların adet kanamalarının kesilmesi ile beraber doğurganlık özelliğini yitirdiği ve vücudun bir takım değişikliklere gittiği doğal bir süreçtir. Ancak bazı nedenlerden dolayı daha erken ya da daha geç yaşlarda menopoz görülebilir. Yapılan araştırmalara göre kadınların menopoza girme yaşını etkileyen bazı etkenler saptanmıştır. Bu doğrultuda kadınların menopoza girme yaşını etkileyen 10 faktör aşağıdaki gibi olmaktadır:

Genetik

Menopoz dönemini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ancak en önemli faktör annenin menopoza girme yaşı olmaktadır. Menopoza girme yaşı da diğer kadın hastalıklarında olduğu gibi, genetik eğilim söz konusudur. Eğer kişinin annesi 40 yaşında menopoza girmiş ise, kişinin de bu yaşa yakın dönemlerde menopoza girme ihtimali vardır. Yakın aile geçmişinde erken ya da geç menopoz, menopoza girme yaşını etkilemektedir.

Yumurtalık ameliyatları

Östrojen hormonunun salınımı yapan bu organlar, vücudun hormonal değişiminde etkindir. Bu nedenle yumurtalıklarla ilgili herhangi bir operasyonun geçirilmiş olması, yumurtaların fonksiyonelliğine zarar verebilir. Örneğin çikolata kisti vakalarında kişinin ilaç tedavisine uygunluğu var ise, ameliyat tercih edilmemelidir. Yumurtaların zarar görme ihtimali östrojen hormon salınımını da etkileyeceği için, zorunlu olarak erken menopoz durumu yaşanabilir.

Sigara kullanımı

Sigara insan sağlığını etkileyen en tehditkar maddedir. Sigaranın içinde bulunan dört bin zararlı madde birçok hastalığa neden olurken, yumurta rezervlerini etkileyerek kişinin menopoza girme yaşına birkaç yıl daha erkene alabilir.

Kemoterapi tedavi

Genç kadınlara uygulanan kemoterapi yumurtalıkları büyük oranda etkilemektedir. Bu nedenle kemoterapi tedavisi gören kadınların menopoza girme yaşı daha erken dönemlerde görülebilir.

Irk ( etnisite )

Farklı ırklara ait olan insanların genetik özellikleri farklılık gösterirken, yaşam tarzına bağlı olarak ta menopoza girme yaşı değişmektedir. Afrikalı ve Amerikalı kadınlar erken yaşta, Japonlar ve Çinliler ise daha geç yaşlarda menopoza girerler. Ancak bu ortalama bir analizdir ve her kadında farklılık gösterebilir.

Yaşam tarzı

Beslenme, alkol, stres, uyku bozukluğu gibi hormonal dengesizliğe neden olan yaşam tarzı menopoz yaşını da etkilemektedir. İnsan anatomisin kontrolü hormonlar tarafından sağlanır. Sağlıksız hayat şartları nedeniyle bu hormonlar fizyolojik ve psikolojik olarak değişime uğrarken kadınların menopoza girme yaşını etkilemektedir. Özellikle bu faktörler doğrultusunda kadınlar erken yaşta menopoza girebilir.

Hiç doğum yapmamak ya da çok sayıda doğum yapmak

Yapılan araştırmalara göre hiç doğum yapmayan kadınlar erken yaşta menopoza girerken, doğum yapan kadınlar daha geç yaşlarda menopoza girmektedir.

Düşük kilo

Vücudun ihtiyacı olan gereksinimlerin karşılanmadığı düşük kilolu kadınlarda ortaya çıkan hormon bozukluğu, erken yaşta menopoz görme nedenleri arasındadır.

Beslenme alışkanlığı

Beslenme insan vücudunun temelini oluşturur. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğinin karşılanamadığı durumlar da sistematik vücut döngüsünde meydana gelen aksaklıklar birçok soruna yol açarken, kadının menopoza girme yaşında da etkili olmaktadır. Çok yağlı ve sağlıksız beslenme alışkanlığına sahip olan kadınların erken yaşta menopoza girdiği tespit edilmiştir. Ayrıca sebze ağırlık beslenen kadınlara göre kırmızı et ağırlıklı beslenen kadınların daha erken yaşta menopoza girdiği de bilinmektedir.

Obezite

Beslenme alışkanlığı çerçevesinde ortaya çıkan sorunlar hormonal kaynaklı olarak menopoz yaşını etkilemektedir. Bu nedenle aşırı kilolu yani obezite sorunu olan kadınlar daha erken yaşlarda menopoza girebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler