+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Menopoza Girerken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Menopoza Girerken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Menopoz öncesi yapılması gerekenler

Menopoz, kadınların yumurtlama fonksiyonlarının bittiği ve bu nedenle hormonal değişimin yaşandığı fizyolojik bir süreçtir. Yumurtalamanın durduğu bu dönemde, adet kanamalarını gerçekleştiren hormon salınımı olmadığı için, adet kanamaları kesilir. Bu süreçten sonra, 12 ay süresince herhangi bir kanama gerçekleşmiyor ise, kadının menopoz dönemine girdiği kabul edilir. Menopoz döneminden önce yumurta fonksiyonları zaman içerisinde giderek azalır. Hormon eksikliğinden dolayı vücudun ilk tepkimeleri, adet düzensizliği ile ortaya çıkmaktadır. Menopozun ilk basamağını oluşturan bu döneme, perimenopoz denir. Geçiş dönemi olarak adlandırılan bu süreçte hormonal bazı şikayetler, kadınlara zor zamanlar yaşatabilir.

Menopoz tanısı

Menopoz döneminde ortaya çıkan belirtiler, menopoz dışında farklı bir hastalığın öncüsü olabilir. Bu nedenle menopoz şüphesi ve belirtileri gözleniyor ise, mutlaka gerekli muayene ve tetkikler için kadın doğum uzmanına başvurmanız önerilir. Menopoz tanısı için öncelikle hastaya jinekolojik muayene yapılır. Daha sonra ultrasonografi aracılığı ile pelvik organların durumu incelenir ve çeşitli hormon testleri uygulanır. Muayene ve test sonucunda menopoz teşhisi kolayca konulabilir. Menopoz teşhisi konulmuş hastalara yapılan diğer kontroller aşağıdaki gibi olmaktadır:
  • Kolesterol
  • Şeker
  • Kan biyokimya
  • Kemik minerallerinin düzey ölçümleri yapılır.
Bu incelemelerin dışında doktorun gerekli gördüğü durumlarda; mamografi yapılmaktadır. Ayrıca PAP smear testi ile rahim ağzı değerlendirilir. Menopoz dönemine giren kadınların yıllık olarak jinekolojik muayenelerini ve gerekli kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerekir.

Menopoz dönemine giren kadınların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

  • Cinsel hayatın aktif olmasından itibaren her kadının düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırması gerekir. Menopoz dönemi, kadınların hormonal olarak köklü değişimlere uğradığı doğal bir süreçtir. Ancak hormon eksikliğine bağlı olarak vücutta yaşanan birtakım değişiklikler, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle kadınların menopoz şüphesi ile beraber mutlaka doktora başvurması önerilmektedir.
  • Beslenme, menopoz döneminde de oldukça önemli bir faktördür. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığa sahip olan bireylerde karşılaşılabilecek komplikasyon riski, ciddi oranda düşmektedir. Bu riskler arasında özellikle menopoz döneminden sonra kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları öne çıkmaktadır. Bu süreç engellenemez, ancak sağlıklı bir beslenme düzeni ile ortaya çıkabilecek şikayetler hafifletilebilir.
  • Doktor önerisi doğrultusunda kişiye uygun fiziksel aktivite programlarının uygulanması gerekir.
  • Menopozun ilk basamağı olan perimenopoz döneminde, doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması gerekir. Bu dönemlerde yumurtlama fonksiyonları zayıflamış olsa da, doğurganlık halen devam etmektedir. Bu nedenle mutlaka doğum kontrol yöntemlerine başvurmanız önerilmektedir. Ayrıca kanamanın uzun ve şiddetli olması halinde, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.
  • Menopoz şikayetlerinin giderilebilmesi amacı ile kulaktan dolma bitkisel kürlerin ya da ilaçların kullanılmaması gerekir. Bu tedavi arayışı, durumun daha şiddetli bir hal almasına neden olabilir.

Menopoz dönemine girerken adet kanamalarında meydana gelen değişimler nelerdir?

Menopoz döneminin yaklaşması ile beraber yumurtlama fonksiyonları giderek azalmaya başlar. Bunun sonucunda östrojen hormonunun eksikliği hormonal sistemi etkileyerek, adet sürelerinde uzama görülür. Fakat kanamalar, çoğu zaman daha sık ve yoğun bir şekilde olabilir. İlerleyen dönemlerde adet gecikmesi ve adet görmeme gibi düzensizliklerin sonucunda kanamalar tamamen kesilir. Eğer 12 ay boyunca herhangi bir kanama görülmüyor ise, perimenopoz dönemi menopoz dönemi ile son bulur. Ancak ortaya çıkan bu belirtiler bazı hastalıların belirtileri ile benzer özellik sergilemektedir. Bu nedenle gerekli teşhis için mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Menopoz dönemine isteyerek girilebilir mi?

Bazı kadınlar menopoz belirtilerini daha şiddetli yaşayabilmektedir. Bu nedenle menopoz dönemi öncesi yaşanan şikayetlerin giderilebilmesi ve bir an önce adet kanamalarının kesilmesini isteyerek doktora başvurabilir. Doktor muayenesinden sonra kişinin belirtilerini hafifletebilmek amacı ile bazı hormonal tedaviler uygulanabilmektedir. Ancak bu süreci hızlandıracak ve yumurtalama fonksiyonlarını sona erdirecek, şuan için herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle yaşanan şikayetlerin hafifletilebilmesi ve menopoz döneminin daha rahat geçmesi için tedaviler uygulanır.
Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler