info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

10 Maddede Menopoz Döneminde Cinsel Yaşam

10 Maddede Menopoz Döneminde Cinsel Yaşam

Menopoz döneminin cinsel hayata etkisi nedir?

Menopoz döneminde yaşanan tüm değişimler, yumurta rezervlerinin tükenmesine bağlı olarak üretilen östrojen hormonun azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kadın vücudunu düzenleyen hormonun yetersizliği birçok değişimlere neden olurken, cinsel hayatı da etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre menopozun ilk evrelerinde kadının depresyona meyilli olması cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Ancak hormonal değişimlerin neden olduğu vajinal kuruluk, ilişki esnasında ağrı, klitorisin uyarılma sorunu gibi şikâyetlerde cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Hormonların eksikliğinden kaynaklanan bu durum, psikolojik ve sosyal nedenlerde de etkin rol oynamaktadır.

Menopoz döneminden sonra kadınların cinsel hayatı biter mi?

Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişimler vajinal değişiklilere neden olurken, şikâyetlerden dolayı cinsel istekte azalma olabilir. Ancak yaşanan değişimler kişiye göre değişkenlik gösterir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşanan bu değişimler tabii ki üreme çağındaki cinsel hayata göre farklılık gösterecektir. Fakat genel olarak menopoz döneminden sonra cinsel hayatın bitmesi söz konusu değildir. Bu dönemler östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak yaşandığı için, hormon tedavisi uygulanarak kişilerin normal cinsel hayatına devam etmesi sağlanabilmektedir.

Psikolojik kaygılar cinselliği etkiler mi?

Kadınların birçoğu doğurganlık özelliklerini yitirmesinden dolayı vücut imajının bozulacağına dair bir takım kaygı dolu düşüncelere yönelirler. Bu kaygılar içerisinde artık cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünerek, cinselliğe karşı ilgisini köreltebilir. Fakat menopoz dönemi düşünüldüğü gibi kadınlığın son bulduğu bir evre değildir. Aksine cinselliği gebelik riski olmadan yaşayabilecekleri bir dönemdir. Bu nedenle olumsuz düşüncelerin hayatınızı etkilememesi için menopoz dönemi hakkında daha bilinçli yaklaşılması önerilmektedir.

Menopoz döneminde yaşanan değişimler nelerdir?

 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Vajinal kuruluk
 • Cinsel uyarılma bozuklukları
 • Genital duyarlılığın azalması
 • Cinsel isteksizlik
 • Östrojen hormonun düşmesi ile vajinanın nem oranı ve duyarlığı azalmaktadır. Ancak bu belirtiler yapılan tedaviler ile önlenebilmektedir.

Menopoz tedavisinde kullanılan ilaçlar cinsel sorunları giderebilir mi?

Menopoz döneminde ortaya çıkan sıcak basmaları, vajinal kuruluk, idrar kaçırma, depresyon ve uyku bozukluğu gibi şikâyetler cinsel hayatı etkilemektedir. Östrojen hormonun düşmesi ile birlikte androjen hormonu da azalmaktadır. Androjen kadınların cinsel isteklerinde oldukça etkin bir hormondur. Bu nedenle menopoz belirtilerini giderebilmek için uygulanan tedavilerde, androjen hormonu da eklenmektedir. Hormon desteği sağlanırken, cinsel fonksiyonellik normal seyrine dönebilmektedir. Ancak gereken tedavi adımları doktor muayenesinden sonra belirlenir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulabilir mi?

Başlıca östrojen hormonun eksikliğinden kaynaklanan ayrıca psikolojik nedenlerinde etkili olduğu dönemlerde yaşanan değişimler, cinsel hayatı etkilemektedir. Östrojenin azalması ile ortaya çıkan vajinal kuruluk, cinsel ilişkide ağrıya neden olur. Ayrıca östrojen hormonun azalması ile vajinanın korunma etkisinden de mahrum kalması, genital enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu nedenle cinsel ilişkide yaşanan ağrı, kadınların cinsellikten uzaklaşmasına yol açmaktadır. Fakat oral ya da lokal olarak vajen bölgesine uygulanan krem veya fitil şeklindeki hormon tedavileri ile bu sorun giderilebilmektedir.

Menopoz ve andropoz dönemlerindeki kadın ve erkeklerin cinsel beklentileri nelerdir?

Kadınların daha çok ilgi ve şefkat beklentisi artarken, erkeklerin cinsel hayatı tatmin ve orgazm odaklı olmaktadır. Çoğu kadın romantik akşam yemeklerinden ve sevgi dolu sözcüklerden yetinebilirken, erkekler cinsellikten uzak olan bu davranışı tatmin edici bulmayabilir.

Mevcut olan hastalık cinsel hayatı etkiler mi?

Diyabet, hipertansiyon, kolesterol, nörolojik hastalıklar, sigara ve alkol tüketimi cinsel hayatı etkileyen başlıca faktörlerdir.

Menopoz döneminde sağlıklı bir cinsel hayat nasıl sürdürülebilir?

Çiftlerin birbiri ile iletişimine dayanan bu süreç; çiftlerin cinsel beklentilerini ve sorularını birbirine dile getirmesi, cinsel isteklerin bastırılmaması ve bu isteklerden utanılmaması, birbirleri ile daha çok zaman geçirerek süreci desteklemesi doğrultusunda sürdürülebilir. Ayrıca ortaya çıkan belirtilerin giderilmesi amacı ile uygulanan tedaviler cinselliğin daha konforlu geçmesini sağlayacaktır.

Menopoz döneminde ortaya çıkan cinsel problemlerin giderilebilmesi için neler yapılabilir?

 • Öncelikle kadının kronikleşmiş bir hastalığı var ise bunların takip edilmesi ve tedavisinin yapılması gerekir.
 • Eğer gerekli ise çiftlere cinsel terapi faydalı olacaktır.
 • Vajinal kuruluk nedeni ile bölgede oluşan çatlakların giderilmesi için lokal ya da sistemik ilaçlar kullanılabilir.
 • Doktorun önerisi doğrultusunda vajinanın kanlanması için ilaç tedavisi uygulanarak, cinsel isteğin arttırılması sağlanabilir.
 • Yapılan jinekolojik muayeneler sonucunda doktorun kontrolünde hormon tedavileri uygulanarak, cinsel istek arttırılabilir.

Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler