info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Meme Kanseri Olan Hastalar Tüp Bebek Yaptırabilir mi?

Meme Kanseri Olan Hastalar Tüp Bebek Yaptırabilir mi?
Günümüzde her kadın meme kanseri riskiyle karşı karşıya gelmektedir. Bu risk 40’lı yaşlarında ki kadınları daha çok kapsamaktadır. Her yıl 40 yaş altı kadınların % 5- 7 sine meme kanseri tanısı konulmaktadır. Tanı konulduktan sonra da bir an önce tedaviye başlanması kanserle mücadelede başarıyı arttırır. Özelikle tüp bebek tedavilerinde bu durum ekstra risk oluşturmaktadır. Kariyer planlaması yaparak çocuk sahibi olma yaşını erteleyen çoğu kadın, meme kanseri riskini göz ardı ederek bu duygudan mahrum kalabiliyor. 40 yaş altı kadınlar da meme kanseri görülme sıklığını göz önüne aldığımız da birçok kadın çocuk sahibi olmadan meme kanserine yakalanarak meme kanseri tedavisi ile de çocuk sahibi olma şanslarını kaybetmiş oluyorlar. Üstüne basa basa söylediğimiz noktalardan bir tanesi olan kadının yaş faktörü burada da karşımıza çıkıyor. Meme kanseri teşhisi konulan kadınların bebek sahibi olamamaları gibi tüp bebek tedavi yöntemleriyle de bu şansın çok fazla olmadığını söyleyebiliriz. Ama bu konuda ciddi araştırmalar mevcut olup, başarı sağlanan hastalarda olabiliyor. Meme kanserine yakalanan hastalar çocuk sahibi olmak istiyorlarsa multidispliner yaklaşımla alternatif çareler üretilebiliyor. Meme kanseri tedavisin de kullanılan ilaçlar yumurtalıklara ciddi zararlar verir ve hastaların üç de iki si meme kanseri tedavisinde kullanılan kemoterapi sonrası menopoza girebilmektedir. Hastaların menopoza girmesini önlemek amacı ile kemoterapi öncesi yumurtalık fonksiyonları ilaçlarla baskılanır ve ondan sonra kemoterapiye başlanırsa erken menopoz riski % 10 oranına kadar düşmektedir. Ancak kanser tedavisinin ardından gebelik sonuçları pek mutlu edecek cinsten değildir ve yumurtalıkların tamamı ile korunması mümkün olmamaktadır.

Meme kanseri olan hastalar ve tüp bebek tedavisi

Meme kanseri olan hastanın bir an önce tedaviye başlaması gerekiyor. Bunun için yumurtalık dondurma işlemi yapılabilir. Yumurtalık dokusu tekrar vücuda yerleştirildiğinde oluşan gebelik oranı dünya genelinde 13 dür. Meme kanserine yakalanan kadınlar erken tanı ve tedavi ile uzun yıllar hayatlarını devam ettirmektedir. Erken tanı ve tedaviye erken başlama kanserden kurtulma şansını arttırır. Meme kanserine yakalanan kadın genç yaşta ve çocuk sahibi olma isteği varsa Meme kanseri tedavisinde gebelik isteği de göz önüne alınmalı ve meme kanseri tedavisinde rol oynamalıdır. Meme kanseri tedavisine zarar vermeden çocuk sahibi olma şansı olabildiğince korunması bu isteğe karşı doğru bir adımdır. Öncelikle yumurtalıklara daha az zarar veren kemoterapi ilaçları tercih edilmelidir. Evli ise en iyi seçenek embriyo dondurma ve meme kanseri tedavisi sonrası embriyo transferi ile gebeliğin elde edilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Embriyolar 5 yıla kadar saklanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile embriyo dondurma işlemi

Tüp bebek tedavisiyle oluşturulan embriyolar dondurulabilirler ve uzun yıllar boyu saklanabilirler. Bu sayede meme kanseri tedavisi gören hastaların hastalığı atlatıp gebe kalmaya karar vermesiyle birlikte geçmişte alınıp saklanan embriyolar çözülür ve anne rahmine yeniden transfer edilir. Sağlıklı embriyonun vücuda transferinin ardından da büyük oranda gebelik gerçekleşir. Letrazol - Gonadotropin toplanan yumurta sayısının fazla olması ve östrojenin çok fazla yükselmemesi nedeni ile özellikle meme kanserli hastalarda tüp bebek tedavisinde tercih edilebilecek yumurta geliştirme protokolüdür. Yumurta toplama işlemi sonrası da antagonist ilaçlar 5- 6 gün daha verilerek östrojenin daha hızlı düşmesi sağlanır. Östrojen reseptör negatif meme kanserli hastalarda tüp bebek tedavisinde hasta için en uygun yumurta geliştirme yöntemleri kullanılır. Daha fazla yumurta elde edilerek tüp bebek tedavisinde fazla sayıda embriyo dondurma şansı elde edilebilir.

Embriyo dondurma işleminin yetersiz kaldığı durumlar

Öncelikle kadın evli değilse Türkiye de yasal olarak embriyo dondurma işleminin gerçekleşmesi mümkün olmuyor. Yumurtalıkların geliştirilmesi, toplanması ve dondurulması gibi işlemleri kapsayan tüp bebek tedavisi 2 ile 5 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Ve bu durumda meme kanseri tedavisinin bu kadar bir süre ertelenmesine ve tümörün bu süre içerisinde büyümesine neden olabilir. Ancak 2- 3 haftalık bir gecikmenin gerçekten de tümörün daha fazla yayılmasına neden olduğunu ve meme kanserinin tedavi başarısını azalttığı konusunda kanıtlanmış bir bilgi verilmemiştir. Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artırmak için daha fazla yumurta ve embriyo elde etmek birinci kuraldır. Bunun içinde yumurtalıkları büyütecek ilaçlara ihtiyaç duyulur. Kullanılan ilaçlar, fazla sayıda yumurta gelişimi östrojen miktarını yükseltecektir bu da özellikle Östrojen Reseptör - meme kanserli hastalarda tümörün büyümesini artırıyor. Meme kanserli hastalarda özellikle Östrojen Reseptör olanlarda tüp bebek tedavisinde yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaç protokollerinde Östrojeni daha az yükselten ilaçlar ve protokoller tercih edilebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler