fbpx

Blog

Jinekoloji

Kriyoterapi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kriyoterapi; sıvı azot kullanarak, vücuttaki hasarlı hücrelerin onarılmasını amaçlayan bir tedavi biçimidir. İyi huylu hücre büyümeleri, sinir sıkışması, siğiller, cilt kanseri, prostat kanseri gibi birçok problemin tedavisinde kullanılabilir. Jinekoloji alanında ise genital siğillerin ve rahim ağzı yaralarının yok edilmesinde etkin bir tedavi yöntemidir.

Kriyoterapi nedir?

Servikal kriyocerrahi veya kriyoterapi, rahim ağzının bir bölümünü donduran jinekolojik bir tedavidir. Serviks kriyocerrahisi, genellikle kansere yol açabilecek değişiklikler gösteren anormal servikal hücreleri yok etmek için yapılır. Bu değişikliklere prekanseröz hücreler denir. Kriyoterapi, rahim ağzındaki prekanseröz hücreleri yok etmek için donma gazı (sıvı azot) kullanan bir prosedürdür. Bu sağlıksız hücreler yok edildiğinde, vücut tarafından yeni ve sağlıklı hücreler üretilebilir. Ayrıca yine aynı teknikle genital siğiller de yok edilebilir.

Kriyoterapi nasıl yapılır?

Kriyoterapi işlemi rahatsızlık verici olsa da, ağrı hissi olmadığı için anestezi yöntemi genellikle uygulanmaz. Fakat hasta tedirginlik yaşıyorsa hafif sedasyon yapılabilir. Rahim ağzı yaraları için yapılacak olan kriyoterapiye hazırlanma işlemi, Pap smeat testi ile benzerlik taşır. Alt kıyafetlerinizi çıkararak muayene koltuğuna uzanmanız istenir ve üzerinize bir örtü örtülür. Vajina duvarının açılabilmesi, rahim ağzının rahatça incelenmesi için spekulum aleti takılır. Rahim ağzındaki yaranın tespiti için inceleme yapıldıktan sonra işlem başlar. Hekim tarafından vajinaya kriyoterapi uygulamasını gerçekleştirecek olan aletin probu yerleştirilir ve rahim ağzına bastırılır. Azot gazı, probun metalini soğutur ve bu soğukluk anormal hücreleri öldürür. Prosedürün bu kısmında sırasında soğukluk hissi, titreme veya kramplar yaşanabilir. En iyi sonuç için bu işlem üç dakika boyunca yapılır. Daha sonra çözülmeyi sağlamak için beş dakika ara verilir ve prosedür tekrar edilir. Genital siğiller için yapılacak olan işlemde ise sıvı azot yine aynı şekilde bir prob veya pamuklu çubukla siğillere uygulanır. Sıvı azot, doğrudan siğil üzerine de püskürtülebilir. Bu uygulama genellikle bir dakikadan az sürer.

Kriyoterapi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Kriyoterapi biter bitmez normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Doktorunuz, rahim ağzına yapılan kriyocerrahiyi takiben, tam anlamıyla iyileşme sağlayabilmek için iki ya da üç hafta boyunca tampon kullanmamanızı ya da cinsel ilişkide bulunmamanızı isteyecektir. İşlem sonrası ilk 1-2 hafta veya iki hafta boyunca, sulu veya kanla kaplı vajinal akıntı fark edebilirsiniz. Bu durum normaldir ve ölü hücrelerin yok olduğunun belirtisidir. kurtulma yoludur. Rahim ağzındaki hücreler için yapılan kriyoterapiden sonra, anormal hücrelerin tahrip olduğundan ve tekrarlamadığından emin olmak için 3 ile 6 ay sonra Pap smear testi yapılmalıdır. Siğil tedavisinden sonra ise birkaç gün ağrı duyabilir ancak iyileşme hızlıdır. Yaklaşık 3 gün içerisinde siğili oluşturan kabarcığın düşmesi beklenir. 1 hafta sonrasında işlemin etkisi tamamen geçecektir. Virüsünün yayılması için bölge hijyenik tutulmalıdır.

Kriyoterapi sonrası banyo yapılabilir mi?

Ayakta, duş şeklinde yapılan banyoların hiçbir sakıncası yoktur. Enfeksiyondan korunmak için su dolu küvet içerisine girmek tavsiye edilmemektedir.

Kriyoterapi yan etkileri nelerdir?

Kriyoterapi genellikle ciddi yan etkilere sebep olmayan bir işlemdir. Ancak işlem sonrasında meydana gelen herhangi bir olumsuz durumda tedbirli olunmalı ve önlem alınmalıdır. Kriyoterapiden sonra aşağıda belirtilen problemler mevcutsa, mutlaka bir hekime danışılmalıdır:

  • Ağır vajinal kanama,
  • Enfeksiyon,
  • Bayılma,
  • Vajina üzerinde soğuk yanıkları,
  • Ateş,
  • Karın ağrısı,
  • Şiddetli vajinal akıntı.

Kriyoterapi fiyatları nelerdir?

Kriyoterapi, birçok problem için uygulanabilen bir işlemdir. Fiyatlandırma için öncelikle problemin türüne göre inceleme ve muayene yapılmalıdır. Ayrıca her sağlık merkezinin farklı fiyatlandırma sistemi bulanacağı için, prosedürün uygulanacağı merkezle görüşme yapılarak bu bilginin öğrenilmesi en doğru tercih olacaktır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk