fbpx

Blog

Doğum

Koryonik villus

Koryonik villus biyopsisi, anne karnındaki bebek ile aynı genetik yapıya sahip olan plasentadan incelemek üzere bir miktar doku örneğinin alınmasıdır. CVS işleminden önce ultrason aracılığı ile bebeğin ve plasentanın şekli ve konumu değerlendirilir. Daha sonra yeri saptanan plasentaya ulaşabilmek için ince bir kateter ile anne adayının karın bölgesinden deri katmanına doğru girilerek rahim duvarına, oradan plasentaya ulaşılarak doku örneği alınır. Kateter yardımı ile alınan bir miktar doku, gerekli test ve inceleme işlemleri için laboratuvara gönderilir.

Koryonik villus biyopsisi kimlere uygulanır?

 • 35 ve üzeri yaşlarda hamilelik elde eden hastalara (baba adayının yaşının 55 olması ve anne adayının yaşının büyük olması halinde)
 • Ailede genetik hastalığın olması
 • Daha önce 3’ten fazla düşükle sonuçlanan gebeliklere
 • Ailede çeşitli kromozom hastalığının olması
 • Bebeğin cinsiyet tayini için kullanılmaktadır (Ülkemizde yasal değildir).

CVS hamileliğin kaçıncı haftasında uygulanır?

Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında uygulanması tercih edilmektedir. Fakat doktorun gerekli gördüğü durumlarda hamileliğin daha erken ve daha geç haftalarında yapılabilir.

Bebeğin kromozom tayini nasıl yapılır? Güvenilir bir işlem midir?

CVS ile plasentadan 10-15 mikrogram arasında doku örneği alınarak, hücre kültürü yapılır. Plasentadan alınan hücreler ile bebekte mevcut olan kromozom ya da genetik hastalıklar teşhis edilmektedir. Yapılan kromozom analizi ile bebeğin kromozom yapısı hakkında %99, 5 oranında güvenilir sonuçlar elde edilmektedir. Ancak bu değerlendirme, işlemden 2-3 hafta sonra sonuçlanmaktadır. İşlemin daha hızlı bir şekilde sonuçlanması gerekiyor ise, istenilen cevabı almaya yakın kromozomlara sahip olan bölgeden alınan örnek ile özel genetik FISH ya da QF-PCR tekniği sayesinde gerekli genetik tanı 1-2 gün gibi kısa bir süre içerisinde elde edilmektedir.

CVS işlemi ne kadar sürer, zor mudur?

Koryon villus biyopsisi (CVS) klinik şartları altında yaklaşık 10-15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan, güvenilir bir uygulamadır. Bebek hakkında istenilen bilgiye göre değerlendirilen kromozom örneği, oldukça basit bir işlemle plasentadan elde edilmektedir. Ancak bazı durumlarda iki defa testin yapılması gerekebilir. Özellikle alınan doku örneğinin istenilen cevabı vermemesi ve hücrelerde değişik kromozom serisinin olması (Mozaisizm) gibi karyotip tayini için ikinci bir teste ihtiyaç duyulabilir.

Koryon villus biyopsisi işleminden önce anne adayının bilmesi gerekenler nelerdir?

CVS işleminden önce anne adayının kan grubu ile birlikte Hepatit B taşıyıcılık durumunu öğrenmesi gerekir. Ayrıca kan uyuşmazlığı olan çiftler için anne adayına Anti- D immunglobulin (kan uyuşmazlığı iğnesi) uygulamasının yaklaşık 3-4 gün içerisinde yapılması önerilmektedir.

Koryon villus biyopsisi işleminden sonra anne adayında veya bebekte enfeksiyonun gelişme ihtimali var mı?

Koryonik villus biyopsisi, ameliyathane şartları altında yapılan sterilize bir işlemdir. Bu nedenle enfeksiyonun gelişme ihtimali oldukça düşüktür. Fakat her tıbbı müdahalede olduğu gibi enfeksiyon riski içermektedir. Ancak gerekli hijyen şartları altında gerçekleştirilen işlemde, enfeksiyon riski minimuma indirilmiştir.

CVS’nin neden olabileceği risk faktörleri nelerdir?

 • Koryonik villus biyopsisi %1’lik gebelik kayıplarına neden olmaktadır.
 • İşlemden sonra kasılma ve kramplar meydana gelebilir.
 • Kan uyuşmazlığı
 • Nadir olarak bebeğin fiziksel olarak zarar görmesi
 • Tıbbi bir müdahale olması nedeni ile enfeksiyon riski oldukça nadir olarak görülmektedir.
 • %2 oranında hafif kanama meydana gelebilir. Bu durum genellikle işlemden 1 ay sonra görülür.

CVS ikiz gebelikler içinde uygulanabilir mi?

Koryonik villus biyopsisi, ikiz ve üçüz gibi çoğul gebeliklerde ihtiyaç halinde uzman doktor tarafında oldukça güvenilir ve pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk