fbpx

Blog

infertilite

Klomen Tedavisi Ankara

Klomen, yumurtlamayı uyarmak için kullanılabilen oral bir ilaçtır. Vücut için önemli bir “hormonal kontrol merkezi” olan hipotalamusta, östrojen reseptörlerini bloke ederek çalışır. Östrojen üretimi kısıtlandığında hipotalamus, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) salgılamak için uyarılır. Bu eylemlerin tamamı sağlıklı bir adet döngüsünde ve yumurtlama düzeninde doğal olarak gerçekleşse de, yumurtlamayı engelleyen herhangi bir sorunda ilaç kullanılması gerekebilir.

Klomen neden kullanılır?

Klomen, aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahip olan ve bebek sahibi olmak isteyen kişilerin tedavisine yardımcı olabilir:

  • Düzensiz yumurtlama:

Bir kadının döngüleri düzensiz olduğunda, gebe kalma ihtimali bir hayli düşmektedir. Yumurtalama düzenini etkileyen birçok sorun bulunmaktadır. Polikistik over sendromu, düzenli adet görememe gibi durumlarda klomen kullanımı uygun görülebilir. Yumurtlama sisteminin düzenlenmesi yalnızca doğal yöntemlerle hamile kalmak için değil, tüp bebek veya aşılama tedavilerinin başarıyla sonuçlanması için de gereklidir.

  • Erkek kaynaklı doğurganlık sorunları:

Semen kalitesi ile ilgili bir problem olduğunda, hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için aşılama yöntemi önerilebilir. Klomenin sperm kalitesini arttırmak için de aktif bir rolü bulunmaktadır.

  • Açıklanamayan infertilite:

Kısırlığa neden olan hiçbir sağlık sorunu bulunmadığı halde çiftin bebek sahibi olamama durumuna açıklanamayan infertilite denir. Klomenin, normal doğurganlık değerlendirmesine sahip olan genç ve sağlıklı çiftlerde de gebelik oranlarını arttırmakta etkili olduğu görülmüştür.

Klomen nasıl kullanılır?

Tedaviye başlandığında önce gerekli tahlil ve ultrason tetkikleri istenecektir. Bu sonuçlara göre ilacın kullanım şekli ve miktarı belirlenmelidir. Klomen, tipik olarak bir döngü içeresinde beş gün boyunca günde bir veya üç tablet olarak alınır.

Klomen kullanırken ilişki ne zaman yaşanmalıdır?

Ovulasyon, klomen tedavisinin tamamlanmasını takiben 7-8 gün içinde gerçekleşecektir. Yumurtlamayı doğrulama işlemi, birkaç şekilde yapılabilir. Bunlar bazal vücut ısısı testi, LH kiti testi, ve ultrason – kan testleridir. Doktorunuz, gerekli gördüğü şekilde yapacağı tetkikler sonucunda yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğine, ne zaman cinsel ilişkiye girileceğine dair talimatlar verecektir.

Klomen kullananlar yan etki görür mü?

İlaç kullanımı esnasında bazı kadınlarda sıcak basmaları, ruh hali veya uyku düzeni değişiklikleri oluşabilmektedir. Ancak çoğu hastada olumsuz hiçbir belirti görülmemektedir. Yumurtalıklar uyarıldığından dolayı, kendinizi normalden daha şişkin hissedebilir veya cinsel ilişkiden rahatsızlık duyabilirsiniz.

Klomen kaç kez kullanılmalıdır?

İlacın kaç döngü boyunca kullanılacağı hastaya ve bir dizi farklı faktöre bağlı olarak değişir. Hekiminiz genel bir kısırlık tedavisi planı oluşturduğunda tedavinin süresi daha uzun olabilir ve ek ilaçlarla da desteklenebilir.

Klomen kullananlar ikiz gebelik geçirir mi?

Klomen kullanımında nadiren, yumurtalıkların fazla uyarılması sonucu hiperstimülasyon gerçekleşebilir. Böyle bir durumda yumurtalıklar, çoklu foliküller ile büyür. Şiddetli ağrı veya karnın belirgin şekilde şişmesi halinde mutlaka muayene olmanız gerekir. Çoklu yumurtalamanın şansı, normal bir adet döngüsüne oranla klomen kullanımda daha fazladır. Klomen kullanılarak ikiz gebelik yaşanma ihtimali  %6 ile %8 arasındadır.

Klomenin riskleri var mıdır?

Nadir görülen yan etkiler arasında en sık görülen durum; şişkinlikten ötürü kilo alımında artıştır. Görsel değişikler, saç dökülmesi, baş dönmesi gibi etkiler de görülebilir. Halen var olan büyük yumurtalık kistleri veya karaciğer hastalığı olan hastaların klomen kullanımı uygun görülmemektedir. Yumurtalık uyarıcı ilaçların ve çoklu döngülerinin yumurtalık kanseri riskini artırıp artırmadığı tartışılmıştır. Genel olarak çalışmalar, kadınlarda yumurtalık kanseri olanlar arasında klomen kullanımının yaygın olmadığı saptanmıştır. Bu nedenle klomen, başta kısırlık olmak üzere birçok tedavide uzun yıllardır güvenle kullanılabilmektedir.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)