info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Kısırlık nedir?

Çiftlerin 1 sene içerisinde korunmadan ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen istenilen gebelik sağlanamadıysa, meydana gelen bu duruma kısırlık denir. Kısırlık problemi tedavi görmesi gereken bir durumdur ve ülkemizde çiftlerin yüzde 15'i kısırlık problemi yaşamaktadır. Kısırlık özel bir durum olarak algılanmamalıdır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kısırlık tedavilerindeki başarı oranı başarısız olma oranından daha yüksektir.

Kısırlık belirtileri nelerdir?

Kısırlığın en büyük belirtisi çiftlerin korunmadan düzenli ilişkide olmalarına rağmen çocuk sahibi olamamalarıdır. Ancak kısırlığın belirlenmesi için illaki 1 sene beklenmesine gerek yoktur. Kadının yumurtalıklarında kistler ki bu duruma polikistik over sendromu da denir veya rahimde meydana gelebilecek enfeksiyonal durumlarda kısırlığa neden olabilir. Bu tip bir kısırlığın belirtisi rahimde ağrı, yanma veya aşırı kanamadır. Bu gibi durumların görülmesinden sonra kadının mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Erkeğin de sperm miktarında ve kalitesinde azalma meydana geliyorsa bu durumunda büyük sebebi kısırlıktır. Bu tip durumla karşılaşan erkeğin hiç zaman kaybetmeden hemen tedavi olması gerekmektedir.

Kısırlık tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Erkeğin sperm miktarında ve kalitesinde azalma yaşandığında veya kadının rahminde ağrı, yanma veya aşırı kanama gibi durumlar meydana geldiğinde hemen bir uzman doktora başvurulmalıdır. Bu gibi belirtiler kısırlığın nedenidir ve vakit kaybedilmeden tedavi olunmalıdır. Özellikle yaşı ilerlemiş ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin 1 sene beklememeleri gerekmektedir. İlerleyen yaşa bağlı olarak çocuk sahibi olmak zorlaşabileceği için çiftlerin kısırlık belirtilerini yaşamaları durumunda hemen doktora başvurmaları gerekmektedir.

Kadınlardaki kısırlık tedavisine ne zaman başlanır ve tedavi nasıl uygulanır?

Kadının rahminde ağrı, yanma, aşırı kanama gibi durumlar meydana geliyorsa bu durumun en büyük nedeni kadının yaşadığı kısırlıktır. Kısırlık tedavisinde doktor ile kadının iletişimi çok önemlidir. Kısırlık tedavisi ilk önce kadına yapılan testler ile başlamaktadır. Tedavinin şekli de kadına yapılan testlerin sonuçlarına göre belirlenecektir. Tedaviye kadına kısırlık teşhisinin konulduğu andan sonra hemen başlanabilir.

Erkeklerde kısırlık tedavisine ne zaman başlanır ve tedavi nasıl uygulanır?

Erkekteki kısırlığın en büyük nedeni sperm miktarının azalması ve kalitesizleşmesidir. Bu durum erkekteki kısırlığın en büyük belirtisidir. Ancak erkeğin kısırlık tedavisindeki başarı oranı kadına nazaran daha yüksektir. Erkek kısırlığının nedeni kesin olarak belirlendikten sonra tedavide başlar. Kısırlığın nedeni iktidarsızlık veya erken boşalma ise erkeğe ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi çok büyük oranda bu sorunun önüne geçer. Erkeğin kısırlık nedeni hormon yetmezliğinden kaynaklanıyorsa erkeğe hemen hormon tedavisine başlanır. Erkekteki kısırlığın nedeni sperm miktarının azalması ve kalitesizliği ise hemen aşılama tedavisine başlanır. Aşılama tedavisi sayesinde erkekteki sperm miktarı normal ve kaliteli hale döner.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler