info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Kısırlık Mucizesi Rosi Tekniği

Kısırlık Mucizesi Rosi Tekniği

Kısırlık Mucizesi Rosi Tekniği

Tüp bebek tedavisinde son dönem gelişmeleri arasında yer alan Round Spermatid Enjeksiyonu yani Rosi yöntemi spermi olmayan hastalar için uygulanan mucizevi tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Tedavi için özel bir elektrofüzyon cihazı kullanılmakta olup hareketli ya da olgun spermin bulunmadığı durumlar bu tedaviye uygun görülür.

Menide olgun sperm hücresinin bulunmaması en önemli kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır. Buna aşmak adına ilk aşamada mikro tese uygulanarak testislerde sperm aranır. Eski dönemlerde burada canlı sperm bulunamayınca bebek sahibi olmak mümkün değildi. Ancak Rosi tekniğinin geliştirilmesiyle birlikte artık azospermi durumunda da baba olabilmek mümkün hale gelmiştir.

Tüp Bebekte Rosi Tekniği Uygulaması

Rosi tekniği ile kullanılan teknolojide sperm hücresi olmasa dahi elektrik aktivasyonu ile sağlıklı gebelik oluşturabilir. Bu sayede daha önce hiç gebelik şansının olmaması halinden yüzde 60 döllenme ve yüzde on gebelik olasılığına geçilmektedir. Tedaviden istenilen başarının elde edilebilmesi için doğru hekim ve tedavi merkezinin tercih edilmesi gerekir.

Rosi uygulamasında Tese ile bulunan yuvarlak spermatid isimli hücreler yumurtanın içerisine verilir ve bundan sonra döllenme beklenir. Elde edilen embriyo ile birlikte transfer aşaması tamamlanarak gebeliği oluşması beklenir. Bekleme süresinin ardından anne adayına test yapılarak sonucun olumlu olup olmadığı kontrol edilir. Bu aşamadan sonra normal gebelik süreci başlamaktadır. Hangi teknik ile olduğu fark etmeksizin anne adayının gebeliğin ilk üç ayında dikkatli davranması, beslenmesine özen göstermesi ve doktor tarafından verilen önerilere uyması gerekir.

Rosi Tekniği İle İlgili Merak Edilenler

Rosi tekniği ile gebelik durumunda sağlık yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmamakta olup son derece sağlıklı döllenme ve gebelikler ortaya çıkarılmıştır. 2016 yılında bu tekniğe yönelik yapılan bir araştırmada on dört tane yumurtadan tamamının başarılı bir şekilde döllendiği görülmüştür. Bu yöntem hiç spermi olmayan, daha önce mikro tese yaptıran, sperm hücresinin zarar görmesi nedeniyle çocuk sahibi olamayanlar için uygulanır. Rosi tedavisini uygulayacak kişiler herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezler. Bunun için gerekli tüm önlemler alınmaktadır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler