info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?
kısırlık belirtileri Çiftlerin doğal yolla bebek sahibi olamamaları durumu kısırlık (infertilite) olarak adlandırılmaktadır. Tıbbi anlamda bir çiftte kısırlık sorunu olduğunun söylenebilmesi ya da kısırlıktan şüphelenilmesi için 35 yaşın altındaki çiftlerin en az bir yıl, 35 yaşın üzerindekilerin de yaklaşık 6 ay korumasız düzenli cinsel ilişkide bulunmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca bu süre içinde girilen ilişkinin sıklığı da önemlidir. Örneğin her gün ya da çok seyrek aralıklarla ilişkiye girmek gebelik elde etme şansını azaltmaktadır. Her gün cinsel ilişkiye giren erkeğin sperm sayısı, olgunluğu ve kalitesi düşmekte ve dolayısıyla döllenmenin gerçekleşme olasılığı azalmaktadır. Bu bağlamda çok haftada ya da on günde bir kez gibi seyrek aralıklarla ilişkiye girildiğinde de kadının yumurtlama dönemine denk gelme olasılığı düşmektedir. En uygun ilişki sıklığının haftada 2-3 kez olduğu düşünülmektedir. Ancak bu şartlarda düzenli ilişkiye girildiği halde gebelik elde edilemediğinde ya da muayene ve tetkiklerle gebeliğe engel bir durumun varlığının tespit edildiği koşullarda kısırlıktan bahsedilebilmektedir. Zira erkek ve kadının kısırlığa sebep olan her hangi bir sorunu olmasa da biyolojik, genetik, psikolojik, hormonsal özellikleri onların ne zaman, ne kadar sürede bebek sahibi olabileceklerini belirlemektedir. Bir çiftin koruması ilk cinsel ilişkide döllenmenin meydana gelme ihtimali yaklaşık % 25 civarındadır. Bu sebeple yeterli sayıda ve sürede deneme yapıldıktan sonra kısırlıktan şüphelenilir.

Kimler kısırlık şüphesiyle doktora başvurmalıdır?

Düzenli aralıklarla ve ortalama bir yıl kadar korumasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesi bir kısırlık belirtisi olarak bilinmektedir. Bunun dışında bebek isteği yoğun olmayan, bu durumu takip etmeyen kişiler göz önünde bulundurulduğunda kısırlık sorununun gözle görülür ya da çok net fark edilir belirtiler verdiğini söylemek doğru olmayacaktır. Ama kadın ve erkekte doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan bazı hastalık ve patolojilerin kısırlığa sebep olduğu ya da kısırlığın habercisi olduğu da bilinir. Kadın ve erkekte kısırlığın işaretleri olabilecek durumlar bilinirse geç olmadan doktora başvurup tedavi görmek mümkün olacaktır. Zira ilerleyen yaş üreme fonksiyonlarını azaltmakta ve bu sebeple 40 yaşın üzerinde olup da bebek isteğiyle doktora gelen çiftlere vakit kaybetmeden üremeye yardımcı tedaviler uygulanmaktadır. Bu belirtiler kadın ve erkekte farklı özellikler, işaretler göstermektedir. kısırlık

Kadında kısırlık belirtileri nelerdir?

Bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyen kısırlık, çoğu kadın için pek çok işaretle sinyal vermektedir. Üreme çağındaki kadınlarda en basit kısırlık belirtisi adet kanamalarındaki düzensizliklerdir. Örneğin iki adet dönemi arasının 21 günden daha kısa ya da 35 günden daha uzun olması yumurtlama düzensizliklerinin ve dolayısıyla da kısırlığın belirtisi olarak algılanabilmektedir. Bununla birlikte anormal derecede çok yoğun ve uzun süreli kanamalar ya da 2 günden kısa süren, damlalar halinde geçen adet dönemleri de yumurtlamada problem olduğuna işarettir. Yine çok adet kanamalarının çok düzensiz aralıklarla seyretmesi; bazen 20 günde, bazen 30 günde, kimi zaman da 45 günde bir adet görülmesi de kısır olabilirlik olarak düşünülebilir. Ayrıca kadının cildindeki dokusal ve yapısal değişiklikler, fazla sivilcelenme, aşırı kıllanma, saç dökülmesi, ani kilo alma ya da kilo kaybetme, sırt ve bel ağrıları, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissetme de kısırlık belirtileri olabilmektedir. Emzirme dönemi içinde olmamasına rağmen kadının göğüslerinden beyaz renkli süt kıvamında bir akıntı gelmesi de kısırlık belirtisi olarak algılanmaktadır. İşte tüm bu belirtiler kadında gebe kalabilirlik yetisi, üreme kapasitesi açısından bazı şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

Erkekte kısırlık belirtileri nelerdir?

Erkeklerde kısırlık belirtileri kadınlardakinden çok daha az sayıda ve az fark edilebilir düzeydedir. Pek çok erkek uzun süre cinsel ilişkiye girdiği halde bebek sahibi olamadığında doktora başvurunca doktor muayenesi sonucunda kısır olduğunu öğrenir. Zira erkeğin kısırlık belirtilerini anlaması daha zordur. Ancak sertleşme ve boşalmada güçlük ya da sorun yaşayan, saçlarının daha hızlı veya çok daha yavaş uzadığını fark edenler, cinsel isteklerinde belirgin azalma ya da artma olan erkekler doğal yollarla bebek sahibi olamıyorlarsa kısırlıktan şüphelenmelidirler. Bununla birlikte normalden daha küçük testisleri olan ve testislerinde acı, ağrı veya olağandışı küçük yuvarlak bir oluşum fark edenler kısırlık sorunu ile doktora başvurmalıdırlar. Burada sayılan belirtilerin hiç birisi olmadığı halde doğal yolla gebelik elde edilemiyorsa ya sorun kadından kaynaklı kısırlıktır ya da erkeğin sperm sayısı, olgunluğu ve kalitesi gebeliğin meydana gelmesi için yeterli olmamaktadır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler