info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Kimyasal Gebelik Nedir, Neden Olur?

Kimyasal Gebelik Nedir, Neden Olur?
kimysal gebelik neden olur Pozitif bir gebelik testinden sonra bir hafta sonra adetin başlaması kafa karıştırıcı ve korkutucu olabilir, ancak bu durum aslında oldukça yaygındır. Kimyasal gebelik, düşüklerin %75’ini oluşturan bir gebelik kaybı olarak sayılır. Kimyasal gebelik, sıklıkla yaşanan bir durum olmasına rağmen birçok kadın bunu fark etmemektedir. Son adet döneminizden yaklaşık üç hafta sonra, döllenmiş bir yumurta rahim içine nüfuz eder ve plasenta haline gelerek hücreler kan veya idrar testinde algılayacak kadar yüksek hCG gebelik hormonu seviyeleri üretmeye başlarlar. Bununla birlikte, herhangi bir nedenden dolayı implantasyonu tamamlanmaz. Bununla beraber bir ultrasonografi, gebelik kesesi veya plasenta gelişimini algılayamaz. Pozitif gebelik testinden sonra ağır kanamalarınız (kramp olup olmadığı) varsa, kimyasal hamilelik yaşayabileceğiniz için derhal doktorunuzu arayın.

Kimyasal gebelik neden olur?

Kimyasal gebeliğin anlaşıldığı sırada bir yumurta ve bir sperm, hızla hücre bölünmesi yoluyla büyümeye başlayan bir zigot oluşturmak için kromozomları (her ortaktan 23'ü) birleştirir. Bu süreç boyunca bazen bir hata olur, çok fazla kromozom üretir veya yetmez. Rastgele ortaya çıkan ve herkes tarafından görülebilen bu kromozomal anormalliklerin en erken gebelik kayıplarının arkasında olduğuna inanılıyor ve kesinlikle hamile kalmanızın ve ileride hamile kalmanın mümkün olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte, çeşitli ileri risk faktörleri (ilerlemiş maternal yaş dahil - yani 35 yaşında veya daha büyüksünüz - pıhtılaşma bozukluğu veya tiroid rahatsızlığı gibi tanı konulmamış tıbbi problemler), sizi kimyasal gebelik riskine daha fazla maruz bırakabilir. Pozitif bir gebelik testi sonrasında hafif lekelenme veya kanama varsa, mutlaka kimyasal hamileliğiniz olduğu anlamına gelmez (aslında hafif implantasyon kanaması - bazı kadınların yaşadığı - hamile olduğunuzun bir işaretidir). Öte yandan, şiddetli kanamalar, menstrüel gibi kramplar ve vajinadan doku geçişi kimyasal gebelik belirtileri içindedir.

Kimyasal gebelik kaç gün sürer?

Tıbbi olarak, kimyasal gebelik, hamileliğin asla gerçekleşmediği bir döngüye benzemektedir. Kimyasal gebelik anne adayının hatalarından kaynaklanmaz. Pek çok düşük yol, kromozomal kazalardan kaynaklandığından, bunları önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bir veya iki kimyasal gebelikten geçmek tahripkâr olabilir, ancak bu alarm için bir sebep değildir. Arka arkaya üç kimyasal düşük varsa, doktorunuz sizi bir infertilite uzmanına göndermeden önce kendisine neden olan tıbbi problemleri gidermek için testler yapmak isteyebilir. Bir sağlık durumu kimyasal hamileliklerine katkıda bulunuyorsa, çoğu sağlıklı bir bebeği almaya devam edebilmek için tedavi edilebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler